Domů » Bleskovky » Windows 10 dostávají další novinky pro Insidery. S čím Microsoft na jaře přijde?

Windows 10 dostávají další novinky pro Insidery. S čím Microsoft na jaře přijde?

Microsoft v minulém týdnu vypustil do světa nové sestavení Windows 10 s číselným označením 18945 (20H1). Stáhnout si jej mohou uživatelé odebírající nové verze v rychlém kanálu aktualizací, a to včetně těch, kteří si před nedávnem nainstalovali omylem vypuštěné interní sestavení 18947.

Cortana v novém kabátě

První zmíněnou novinkou je přepracovaná asistentka Cortana, která se před nedávnem oddělila od systémového vyhledávání. S novým sestavením se Cortana dočkala nového rozhraní, které připomíná chat. S Cortanou lze takto komunikovat přirozeným jazykem, přičemž asistentka dokáže obsloužit všechny funkce jako doposud – vyhledávat na Bingu, přidávat události do kalendáře, obsluhovat budík, apod.

cortana


Díky novému UI má být Cortana rychlejší a méně rušivá, kromě toho je možné okno přepnout do tmavého režimu. Nová Cortana je bohužel dostupná prozatím pouze pro americké uživatele, pro ostatní jazyky má být k dispozici později; s češtinou ale počítat nemůžeme.

Nové vyhledávání v Průzkumníku pro všechny

Před nedávnem začal Microsoft testovat nový systém vyhledávání v Průzkumníku souborů, který nově pohání služba Windows Search a integruje do sebe nejen lokální disky, ale také položky na OneDrive. Toto vyhledávání dostala pouze hrstka Insiderů, nyní by jej však měli dostat všichni.

search

Zrcadlení obrazovky z telefonu

Systém Windows obsahuje aplikaci Váš telefon, která umí přivést několik funkcí ze smartphonů přímo na displeje počítače. Jednou z těchto funkcí je zrcadlení obrazovky telefonu, kterou ale dosud podporovala pouze hrstka zařízení. V tomto sestavení se tento seznam rozšiřuje o následující telefony od Samsungu.

 • Galaxy A6
 • Galaxy A7
 • Galaxy A9
 • Galaxy A10
 • Galaxy A20
 • Galaxy A30
 • Galaxy A50
 • Galaxy A70
 • Galaxy S8 Active

Ještě lepší Linux

Do systému Windows 10 lze nainstalovat linuxový subsystém, od této verze je možné se skrze něj připojovat k síťovým aplikacím WSL 2 Linux za pomoci localhost. Jednotlivé distribuce WSL lze navíc nově globálně konfigurovat.

linux 2

Novinky v usnadnění přístupu

Nové testovací sestavení rovněž přináší spoustu novinek pro osoby využívající funkce usnadnění přístupu. Předčítač nyní poskytuje efektivnější čtení zpráv v aplikacích Outlook nebo Pošta, velikost kurzoru v textu lze nově podrobněji nastavit pro snadnější vyhledání – můžete mu přidělit velikost či jinou barvu.

cursor

Známé chyby

Pochopitelně jako obvykle obsahuje testovací sestavení některé chyby, které by mohly některé uživatele od instalace odradit. V tomto případě se jedná o následující:

 • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
 • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně
 • Funkce Řízený přístup ke složkám v Ochraně systému Windows je po updatu na toto sestavení vypnutý, lze jej však znovu zapnout
 • Funkce lupa obsahuje některé novinky, které ale zatím nejsou připravené do ostrého provozu a mohou být nestabilní

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
kubrt.lubos
Anonym
kubrt.lubos

dobry den,
omlovam se, ze to sem nepatri, ale nedari se mi dostat do fora a potreboval bych pomoc,
viz muj dotaz: [odkaz]
snad se najde nekdo kdo prosel podobnym problemem, nebo jej resi. dekuju moc.
Lubos