Cena:

Windows 10 dostanou v září druhý Creators Update: jaké přinese novinky? (přehled)

Microsoft na dnešní tiskové konferenci v rámci vývojářské akce Build 2017 odhalil funkce z příští velké aktualizace, která potká na podzim systém Windows 10. Jak naznačuje název Fall Creators Update, budou její funkce zaměřeny především na tvořivé lidi. Jaké funkce to budou?

Jméno verze Kódové jméno Číslo verze Číslo sestavení Vydání
Windows 10 Threshold 1507 10240 Červenec 2015
November Update Threshold 2 1511 10586 Listopad 2015
Anniversary Update Redstone 1607 14393 Srpen 2016
Creators Update Redstone 2 1703 15063 Duben 2017
Fall Creators Update Redstone 3 1709? Září 2017?

Nový design

O Projektu Neon jsme již slyšeli dříve, nyní jej Microsoft oznámil oficiálně. Prostředí se bude jmenovat Windows Fluent Design System a jeho cílem bude sjednotit většinu prvků v systému, aby vypadal konzistentně, a to včetně aplikací třetích stran.

old_neon_concept

Nový designový jazyk přinese průhlednost oken, nové animace (včetně paralaxního efektu v aplikacích), práci se světlem a sjednotí vzhled ovládacích prvků.

Microsoft Fluent Design System

Timeline

Další novinkou bude funkce Timeline, díky níž se bude možné vrátit se do historie k veškeré vaší aktivitě – používaným programům, vytvořeným dokumentům nebo navštíveným webům. Z Timeline bude možné veškerou minulou aktivitu obnovit, v historii bude možné cestovat posuvníkem, podobně jako když přehráváte video.

snimek-obrazovky-40

Přeskakování mezi historií a současností má být velmi rychlé. V historii bude možné rychle vyhledávat, data z historie bude možné přenášet skrze Cortanu na jiná zařízení. Pokud nebude mít uživatel na jiném zařízení nainstalovanou potřebnou aplikaci, bude vyzván k jejímu stažení.

Zástupci online souborů na OneDrive v Průzkumníkovi

Do Windows 10 se na podzim vrátí i schopnost vestavěného úložiště OneDrive vidět nejen synchronizované soubory a složky s konkrétním zařízením, ale veškeré soubory uložené v cloudovém úložišti. V průzkumníkovi budou online / offline soubory rozlišeny novou ikonkou obláčku, uživatel si sám vybere, které soubory a složky bude chtít uschovávat na disku, a u kterých bude mít pouze zástupce.

onedrive-files-on-demand

Synchronizovaná schránka

Do Windows také zavítá synchronizovaná schránka, která se hodí pro rychlé přesouvání dat mezi zařízeními, která jsou přihlášena k jednomu Microsoft účtu. Stačí v jednom zařízení označit text, fotografii, odkaz na GPS souřadnice, graf, apod., zkopírovat, a vložit na jiném zařízení. Tato funkce bude multiplatformní, takže data bude možné přenášet mezi Windows 10 (Mobile), Androidem a iOS. Insideři dostanou přístup k synchronizované schránce v příštích týdnech.

snimek-obrazovky-38

Navažte, kde jste začali

Microsoft také vylepší přechod mezi více zařízeními díky funkci Pick Up Where You Left Off. Ta umožní otevřít na jednom zařízení dokument, webovou stránku, apod. přičemž po přihlášení na jiné zařízení (funkce je opět multiplaformní) může uživatel pokračovat v aktivitě přesně tam, kde na předchozím zařízením skončil. Tato funkce bude bohužel poháněna Cortanou, takže patrně nebude přístupná všem.

Pick Up Where You Left Off with Cortana

Story Remix: Movie Maker na stereoidech

Další novinkou je aplikace Story Remix, která dokáže vytvořit z fotografií a videí působivé příběhy. Nejedná se přitom pouze o automatickou střižnu videí, uživatel má mnoho možností, jak do výsledku zasahovat, například přidávat 3D objekty, celé animace, doprovodnou hudbu, apod. Zdrojová lze rychle získávat z vaší knihovny na základě vyhledávání, například popisu objektu, jména osoby či termínu akce. Data nemusí být pouze vaše vlastní, pokud např. chcete vytvořit video z akce, jíž se účastnilo více lidí, přizvěte je do projektu a použijete jejich data.

Introducing Story Remix in Windows 10

Aplikace vyjde nejen pro Windows 10, ale i pro další platformy, na tiskové konferenci byla provedena ukázka na iPhonu.

Nový Průzkumník?

Už dlouho se spekuluje, že Windows 10 dostanou nového Průzkumníka souborů, který bude univerzální. Na tiskové konferenci sice představen nebyl, ale objevil se v prezentaci. Může se však jednat pouze o koncept, který se v podzimním Creators Updatu vůbec objevit nemusí.

new-file-explorer

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.