Domů » Bleskovky » Windows 10 dostanou na podzim SwiftKey klávesnici. Insideři dostávají další novinky

Windows 10 dostanou na podzim SwiftKey klávesnici. Insideři dostávají další novinky

Microsoft v tomto týdnu vydal další testovací sestavení systému Windows 10, opět v kanálech Fast a Skip Ahead. Build nese číslo 17692 a přináší další záplavu novinek, které se dostanou do velké podzimní aktualizace. Co je nového?

SwiftKey pohání systémovou klávesnici

V roce 2016 koupil Microsoft populární softwarovou klávesnici SwiftKey pro Android a iOS, nyní její technologie přidává i do Windows 10, což ocení zejména uživatelé „matlacích“ zařízení. Systémová klávesnice si ponechává stejný vzhled i rozložení, avšak na pozadí běží technologie SwiftKey, která má poskytnout výrazně větší přesnost a predikce v závislosti na tom, jaká slova pisatel používá. Bohužel zatím umí pouze omezený počet jazyků, mezi nimiž čeština bohužel není.

Herní panel

Pár novinek přichází i do herního panelu. Nově umí například ovládat audio funkce, například vybírat výstupní zařízení, pracovat s hlasitostí u různých aplikací, apod. V herním panelu je také nově možné vidět vytížení procesoru, grafické karty a operační paměti, uživatel také dostane informace o aktuálním fps.

Herní zážitek má umocnit i vylepšený herní mód, hry by měly běžet plynuleji v případech, kdy na pozadí běží spousta spuštěných aplikací.

Rychlejší vyhledávání aplikací

Microsoft také vylepšoval svůj systémový vyhledávač, nově je v něm možné rychleji nalézt oficiální stránky pro stažení softwaru pro systém Windows.

Další novinky

 • Ve smíšené realitě je možné mít spuštěný zvuk jak v náhlavní soupravě, tak na počítačových reproduktorech simultánně
 • WebDriver je nově součástí volitelných funkcí systému Windows, tudíž jej není nutné po každé aktualizaci testovacího sestavení znovu instalovat
 • Mezi funkce usnadnění přístupu se vrátila možnost zvětšit písmo napříč celým systémem, a to jak ve win32 i UWP aplikacích
 • V usnadnění přístupu bylo také doplněno spoustu novinek do předčítače

Známé chyby

Vývoj podzimního updatu vstupuje do fáze, kdy probíhá nejvíce změn, a to znamená také kupící se seznam chyb, který obsahuje výrazně více bodů než seznam novinek:

 • Na Surface Studio nejde tento build vůbec nainstalovat, příští verze už by měla. U ostatních zařízení je update možný pouze z verze 17655 a vyšší.
 • Nefunguje přihlášení obrázkovým heslem. Před instalací tohoto sestavení je vhodné si způsob přihlašovaní změnit na jiné
 • Tmavý režim v průzkumníku souborů stále může obsahovat světlé prvky
 • Nefunguje přehrávání DRM videí v Microsoft Edge, například ze stránek Netflix
 • Někteří Insideři se mohou potýkat s nízkým výkonem, někteří zase s problémy se systémovými ovladači
 • U některých aplikací se korektně nezobrazují veškeré prvky Fluent Designu
 • Kvůli slučování a přesouvání některých nabídek v Nastavení mohou chybět jejich popisky
 • Spousta nových chyb je spojena s novinkami v usnadnění přístupu, zejména v předčítači
 • Na vybraných počítačích může docházet k pádům nového herního panelu. U něj zároveň nemusí vždy fungovat ukazatel fps či výkonu CPU.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. ta blbost bude desne pouzitelna na desktopu, dyby se raci zamerily na stabilni aktualizace a bezpecnost

 2. To je zase hovadina. We Wordu bylo nutno všechny automatické měniče textu vypnout,neboť to mohlo vytvořit něco úplně jiného, než co bylo původně zamýšleno.

  Třeba to bezdůvodně zvětšilo písmeno I, protože v angličtině sepřecé JÁ píše velkými písmeny :(.
  Tyhle věci jsou natolik nespolehlivé, že ztrácíte kontrolu nad textem a musíte vše několikrát číst na displeji.

 3. Mohli by už konečne pridať dotykový herný pad.. keď všade presadzujú dotykové displeje

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).