Domů » Bleskovky » Windows 10 Cloud: Microsoft prý chystá obdobu Windows RT pro levné notebooky

Windows 10 Cloud: Microsoft prý chystá obdobu Windows RT pro levné notebooky

V minulém týdnu se objevila informace, že Microsoft pracuje na univerzálním Cloud Shell, což by konečně znamenalo příchod unifikovaných Windows 10 pro všechny typy zařízení, jak v roce naznačil 2014 současný ředitel Microsoftu Satya Nadella (více informací). Na novém Cloud Shell by měla být postavena i nová edice Windows 10 Cloud, o níž se objevila zmínka v testovací sadě nástrojů (SDK) k sestavení Windows 10 s číslem 15003.

w10cloud

Podle obvykle dobře informované analytičky Mary Jo Foley má být edice Windows 10 Cloud určena pro nejlevnější typy zařízení, která budou konkurovat např. v USA oblíbeným Chromebookům. Oproti standardním edicím Windows 10 bude chystaná verze omezena pouze na spouštění univerzálních aplikací z Windows Store, dá se tedy říci, že se bude jednat o nástupce neúspěšné platformy Windows RT.

Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

Dá se předpokládat, že Windows 10 Cloud poběží jak na x86, tak na ARMových procesorech, koneckonců redmonští před nedávnem demonstrovali funkčnost příštích Windows 10 na čipsetech Qualcomm Snapdragon . Dá se tedy předpokládat, že se v budoucnu setkáme s levnými notebooky a tablety ARMovými procesory a odlehčenými Windows 10, které budou schopné spouštět univerzální aplikace a u nejvyšších řad čipů navíc emulovat klasické aplikace pro desktop.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Ajo, tak po inzerci, pod kterou se radši nechtějí ani podepsat (faktické nesmysly), poměrně nově se objevivší cenzůře pak takovéto „řešení“ některých nevhodných jedinců. Tady to jde opravdu do…

 2. Nechce sa mi veriť, že ak si už Microsoft dal námahu a vybavil Windows na ARM-e podporou x86, že by zároveň do sveta pustil Windows, ktorý by x86 nedokázal emulovať a zas a znova by miatol ľudí.

 3. Takze uz i v MS pochopili, ze Chromebookum se dari a podobny koncept ma smysl. Tak jeste aby to docvaklo i mistnim posmevackum.

  • Tvojou „geniálnou“ logikou potom Samsung pracuje na obdobe Continuum preto, lebo Windows 10 mobile sa darí a má zmysel :-) Tak ešte aby to docvaklo i mistnim posmevackum

   • +1 :-D

   • Ale kluci widkacky, jeste jednou si prejdete clanek. Mozna jste prehledli ze MS chysta obdobu Windows RT – srovnatelna kategorie s chromebooky. Jak s tim souvisi Samsung? Prehledl jsem neco, a Samsung opravdu pracuje na alterntive ke Continuu? Nebo je pravdepodobnejsi varianta ze vam je logika zcela cizi ale stajne se musite vsichni poplácat po rameni?
    Tak schvalne, kdy vam docvakne, kde jste udelali v logice chybu:D Kdo bude prvni?

   • Windows 10 mobile se daří? A kde? Na jiné planetě?

   • Uff, tady zase logika dostava tvrde na pr…
    No ale vsak u techto nicku uz jsme zvykli na ledacos.

 4. Achjo. MS je jedna z mála firem na světě, která je schopná používat opětovně postupy a vyrábět opakovaně produkty i přes jejich totální neúspěch. Nadellova politika je prostě taková, že budem dělat všechno, ale nic nebude udělané pořádně. Já bych všechny tyhle propadáky zrušil a vrhnul se na jednu věc, kterou bych dělal pořádně. Na hřbitov bych poslal RTčka (toto) a mobilní Widle a vrhnul se na desktop desítky, vyladil je k dokonalosti, urychleně prezentoval „Neon“, který jim dá jednotný face, a pak je teprve čas na to dělat něco dalšího. Surface se přece relativně daří, člověk by očekával, že se na tohle odvětví vrhnou po hlavě.

  • Android alfa samec

   MS se daří, takže nemá důvod měnit strategii nebo vedení.

   • Daří? RTčkům se rozhodně nedařilo a mobilním Win se nedaří vůbec. Jedno MS zabalil, druhé drží v klinické smrti. Daří se jim pouze v prodeji zařízení Surface, desktop jde, ale i MS sám přiznal, že na mylník v počtu zařízení s WIN10 nedosáhne. Asi máme o „daření“ každý trochu jiný představy. Takže promrhají spoustu času vyvíjením něčeho, co už jednou vůbec nikdo nechtěl.

   • Zrejme narážal na ekonomický pohľad na vec. Tam je MS stabilná firma, ktorej sa darí.

   • MS se sice ekonomicky daří, nikoliv však tolik jako jeho konkurentům Googlu a Applu. Oba překonávají Microsoft jak v tržbách, tak v zisku. Apple dokonce trojnásobně.

 5. Toto je nahodou dobrý krok. Intel to s mobilnými čipmy tak dobre nevedel, respektíve na to kašlal. Pokial tu checme tablety s Windows, alebo zariadenia ako Surface 2/3 (non-pro) tak je ARM nutný. Je to velmi logicky krok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).