Domů » Bleskovky » Windows 1.0 slaví 35 let své existence: podívejte se na bláznivou reklamu se Stevem Ballmerem

Windows 1.0 slaví 35 let své existence: podívejte se na bláznivou reklamu se Stevem Ballmerem

Operační systém Windows používáme už 35 let. Přesně 20. listopadu roku 1985 začal Microsoft prodávat Windows 1.0, byť k jeho odhalení došlo ještě o dva roky dříve. Windows 1.0 byly prvním systémem Microsoftu s grafickým rozhraním, i když prvenství v této oblasti patří firmě Xerox PARC. Ta ukázala první systém s grafickým uživatelským prostředím už v roce 1973 a značně ovlivnila vývoj operačních systémů v příštích letech.

windows 1 0

Windows 1.0: poprvé s grafickým rozhraním

Windows 1.0 nebyl operačním systémem postaveným přímo od podlahy, spíše se jednalo o grafickou nadstavbu MS-DOS, která značně „zlidšťovala“ práci. Přestože se systém jmenoval Windows, byla práce s okny výrazně jednodušší než dnes – okna se neuměla překrývat a vyplňovala obrazovku dlaždicovým systémem. Windows 1.0 přinesly podporu myši a dalšího příslušenství, textový editor, kalendář, prohlížeč souborů, terminál, hru Reversi a… hodiny! Podívejte se na legendární reklamu na Windows 1.0 s energickým Steve Ballmerem.

Microsoft Windows 1.0 with Steve Ballmer (1986)

Windows 1.0 se v následujících letech dočkaly několika nových funkcí, v roce 1987 je pak nahradily modernější Windows 2.0. Microsoft v letošním roce slaví dvoje půlkulatiny svých operačních systémů – kromě aktuálního výročí Windows 1.0 ještě v srpnu oslavil 25 let existence systému Windows 95.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. A nyní, po třech dekádach dokáže nejnovější systém Windows načíst fotku za pouhých 25sec po rozkliknutí! Bravo, tomu říkám fjůčr! 😄

  • Asi máš nějakou vykopávku, takže problém na tvé straně.

   • Já třeba vykopávku mám, konkrétně deset let starou toshibu, a ta mi fotku otevřela za necelé tři vteřiny.

   • No vidíš, tak na čem musí frčet on? 🤣

   • 2x firemní pc, 1x firemní notebook a 1x osobní notebook s i5. Všude víceméně to samé. Zdlouhavé otevírání obrázků ve výchozím prohlížeči.. Na všech win 10. Na starších systémech nikdy nebyl problém

   • macOS bezi bleskove i na 20 let starych masinach. Proc to neumi Windows.

   • Jasne, aj aktualna verzia? Ked najstarsie zariadenie s Big Sur je z roku 2013.

   • „Zdlouhavé otevírání obrázků ve výchozím prohlížeči.. Na všech win 10. Na starších systémech nikdy nebyl problém“

    Jopp, PDF a obrazky jsou fakt desive pomale. To mam aktualne novy XPS15. To ze i pruzkumnik obcas pada je fakt ostuda.

   • Obrazky a PDF do 3s (ano, mohlo by to byt rycheljsie), prieskumnik mi v zivote nespadol.

  • Peťa:
   Jestli se bavíme o W10 a prohlížení fotek offline, tak mají ty stroje SSD? Bez SSD se totiž W10 ani nehnou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).