WikiLeaks: CIA má k dispozici nástroje, se kterými pronikne do iPhonu či MacBooku

Když Edward Snowden prohlásil, že NSA zneužila osobní údaje a tím získala přístup k velkému množství počítačů, bralo to mnoho lidí jako spekulace, nebo v lepším případě jako nepodložené informace. Začátkem tohoto měsíce však server WikiLeaks zveřejnil tisíce dokumentů, které odhalují několik způsobů, kterými je CIA schopna proniknout do vašeho chytrého telefonu, počítače nebo chytré televize. V současné době byla zveřejněna již druhá část dokumentu nazvaná „Dark Matter“, která poukazuje na skutečnost, že CIA má k dispozici nástroj, se kterým se snadno dostane do jakéhokoliv iPhonu nebo Macbooku.

CIA má prý k dispozici celou řadu nástrojů

Sonic Screwdriver je jméno jednoho z řešení CIA, který napadá MacBooky přes Thunderbolt-Ethernet adaptér. Že se jedná zrovna o tento typ adaptéru patrně nebude náhoda, jelikož může ovlivnit nejeden počítač, pokud je používán na více zařízeních. K tomu, aby došlo k napadení, nemusíte dělat nic speciálního. Algoritmus automaticky pronikne do vašeho zařízení, jakmile je adaptér připojen k počítači. Software se pak dostane přímo do jádra operačního systému a je velmi těžko zjistitelný, natož odstranitelný.

Triton a Der Starke jsou další dva nástroje, které CIA používá k získání přístupu k datům v počítačích. Mohou proniknout do zařízení téměř z kteréhokoliv místa na zeměkouli a dávají CIA volný přístup k souborům a složkám. Jakmile je tento nástroj jednou nainstalován, již není prakticky možné se ho zbavit. Zůstává v MacBooku dokonce i po jeho reinstalaci.

Dark Matter také poukázal na nástroj s názvem NightSkies, který napadal iPhone 3G běžící na platformě iOS ve verzi 2.1 a dával vládní agentuře přístup k datům a informacím přímo ze smartphonu a rovněž umožňoval ho vzdáleně ovládat.

Může se zdát, že všechny tyto nástroje jsou již zastaralé, avšak těžko se můžeme předpokládat, že CIA nejde, jak se říká „s dobou“ a neaktualizuje je dle nových zdrojových kódů iOS a Androidu. Vypadá to, že „Velký bratr“ je tu stále s námi.

Autor článku
Ondřej Miláček

Kapitoly článku