Domů » Bleskovky » WikiLeaks: CIA má k dispozici nástroje, se kterými pronikne do iPhonu či MacBooku

WikiLeaks: CIA má k dispozici nástroje, se kterými pronikne do iPhonu či MacBooku

Když Edward Snowden prohlásil, že NSA zneužila osobní údaje a tím získala přístup k velkému množství počítačů, bralo to mnoho lidí jako spekulace, nebo v lepším případě jako nepodložené informace. Začátkem tohoto měsíce však server WikiLeaks zveřejnil tisíce dokumentů, které odhalují několik způsobů, kterými je CIA schopna proniknout do vašeho chytrého telefonu, počítače nebo chytré televize. V současné době byla zveřejněna již druhá část dokumentu nazvaná „Dark Matter“, která poukazuje na skutečnost, že CIA má k dispozici nástroj, se kterým se snadno dostane do jakéhokoliv iPhonu nebo Macbooku.

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

CIA má prý k dispozici celou řadu nástrojů

Sonic Screwdriver je jméno jednoho z řešení CIA, který napadá MacBooky přes Thunderbolt-Ethernet adaptér. Že se jedná zrovna o tento typ adaptéru patrně nebude náhoda, jelikož může ovlivnit nejeden počítač, pokud je používán na více zařízeních. K tomu, aby došlo k napadení, nemusíte dělat nic speciálního. Algoritmus automaticky pronikne do vašeho zařízení, jakmile je adaptér připojen k počítači. Software se pak dostane přímo do jádra operačního systému a je velmi těžko zjistitelný, natož odstranitelný.

Triton a Der Starke jsou další dva nástroje, které CIA používá k získání přístupu k datům v počítačích. Mohou proniknout do zařízení téměř z kteréhokoliv místa na zeměkouli a dávají CIA volný přístup k souborům a složkám. Jakmile je tento nástroj jednou nainstalován, již není prakticky možné se ho zbavit. Zůstává v MacBooku dokonce i po jeho reinstalaci.

Dark Matter také poukázal na nástroj s názvem NightSkies, který napadal iPhone 3G běžící na platformě iOS ve verzi 2.1 a dával vládní agentuře přístup k datům a informacím přímo ze smartphonu a rovněž umožňoval ho vzdáleně ovládat.

Může se zdát, že všechny tyto nástroje jsou již zastaralé, avšak těžko se můžeme předpokládat, že CIA nejde, jak se říká „s dobou“ a neaktualizuje je dle nových zdrojových kódů iOS a Androidu. Vypadá to, že „Velký bratr“ je tu stále s námi.

Ondřej Miláček

14 komentářů

 1. DancingForCash

  Do iPhonu a MacBooku je třeba nástroje, do Androidu či Windowsů není třeba ani toho nástroje .. :)

  • Ano, některým lidem totiž nástroj zvaný mozek nefunguje, proto je to v 99,9% vždy chyba konkrétního uživatele.

   • Jsi autista? Je úplně fuk, jestli máš mozek nebo ne. Když bude CIA chtít, tak ti do toho počítače prostě vleze a nic s tím neuděláš, pokud nebudeš používat nějakou speciální distribuci Linuxu, jako třeba Tails.

   • krasne si definoval v percentách uživatelov androidu – 99,9% tupých idi0ti0v používa android

   • Skylark: Přečti si nejdřív, na co reaguju, ať neplácáš blbosti a potom nebuď paranoidní, pro CIA seš naprosto bezvýznamný, co by dělala u tebe v počítači, myslíš, že je zajímá kdejaký honibrk?

    Kuk: To je stejný, jako říct, že 99,9% čobolů je tupých, protože ty jim děláš ostudu. Ne, jedná se o procenta těch, kterým se někdo dostal k datům a je úplně jedno, o jakou platformu jde, tak si nech ty řeči a nepodsouvej něco, co jsem nepsal.

   • Michal: oprava, to mělo jít na kuka.

 2. Celkem tomu věřím, žádný OS není neprolomitelny.
  Vždy jej programují lidi a ti sami či, hackeriba další sikulove, by se do něj dříve či později měli dostat.

  • Noscript + firefox, samozrejme bez flash a javy a riziko nákazy je minimalizováno, samozřejmostí je nepřipojování kdečeho.

   • 100% istotu mas len vtedy ked si offline.

   • Fallenkecirij

    Ne ani offline nemáš 100% jistotu. Jediná 100% technika jak ochránit svá data na nějakém zařízení je nemít to zařízení :-D

   • Bez skriptu ti nebude fungovat skoro nic. Navíc FF je nejzabugovanější browser vůbec. Nic jsi nevyhrál.

   • Infikovány jsou procesory už v průběhu výroby, ne OS, takže žádné doplňky nepomohou!

   • Pomocí noscript lze známé/důvěryhodné skripty povolit, ostatní blokovat. Zvlášť paranoidní mohou na externím firewallu udělat IP whitelist, takže infikovaný cpu data neodešle.

 3. Ja nejako nechapem ze sa tomu stale niekto divi…jasne ze sa dostanu do cohokolvek s akymkolvel OS…tito ludia zamestnavaju najlepsich profikov a maju prachy aby sa k tomu dostali…skorej sa cudujem tym idiotom ktory chcu byt tajny a rozoberaju citlive data a informacie na tychto zariadeniach a soc. sietach…je to o ludoch…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).