Domů » Bleskovky » NSA má údajně přístup do každého iPhonu

NSA má údajně přístup do každého iPhonu

S kauzou Edwarda Snowdena se v posledních měsících staly otázky osobní bezpečnosti velmi ožehavým tématem. Ačkoliv se většina technologických společností snaží očistit od podezření ze spolupráce s bezpečnostní agenturou NSA, stále se objevují materiály, které naznačují pravý opak. Tentokrát se do hledáčku médií dostal samotný Apple. Podle německého deníku Der Spiegel má NSA mocný nástroj umožňující nasazení sledovacího softwaru (spyware) do každého smartphonu s operačním systémem iOS.

 

Bezpečnostní agentura na programu zvaném Dropout Jeep pracuje od roku 2008 a podle zveřejněných dokumentů lze s jeho pomocí získat téměř veškerá uživatelská data a to včetně dálkového přístupu k mikrofonu a integrovanému fotoaparátu. Jelikož materiály neobsahují technické podrobnosti, visí zde otazníky nad možnými cestami, kterými NSA dokáže iPhony infiltrovat. Jedna z možností operuje s vysoce vyspělými technologiemi, které umožňují vzdálené nainstalování sledovacího softwaru. Druhá varianta se naopak opírá o přímou spolupráci mezi oběma subjekty, což Apple okamžitě popřel.

Pouhá myšlenka, že iPhone, který leží na vašem stole může být pod neustálým dohledem, je více než děsivá. Bude tedy zajímavé sledovat, jak a zda vůbec se k celé záležitosti vyjádří samotná NSA.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jettero
Uživatel
Jettero
Offline

A do ktereho smartphonu nema?

uni
Uživatel
uni
Offline

Asi bude lepší telefon od číňanů, ti sice dávají sledovací zařízení i do domácích spotřebičů, ale telefony jsou jistě netknuté!:-) (aspoň podle až nábožného uctívání např. Xiaomi některými…).

Marcel Kolaja (neregistrovaný)
Anonym
Marcel Kolaja (neregistrovaný)
Offline

Je potřeba si vybrat telefon, který je co nejvíce svobodný. Dnes je asi nejlepší volbou Jolla.

Scarab (neregistrovaný)
Anonym
Scarab (neregistrovaný)
Offline

Potíž je v tom, že operační systémy dnešních telefonů jsou natolik komplikované, že neexistuje člověk, který by je naprosto dopodrobna znal celé (až na úroveň strojového kódu), tzn. teoreticky je možné kdykoliv v procesu vývoje systém infikovat kódem, který by výše popsaný přístup umožnil. Stačí, když bude „spolupracovat“ jeden člověk, který má na starosti příslušnou část OS a je vymalováno – ani nemusí jít o celou firmu. Kromě toho si myslím, že řeči o „svobodném software“ jsou sice hezké, ale jak se říká „peníze nesmrdí“ nebo „za peníze v Praze dům“, kromě toho lze apelovat i na vlastenecké nebo jiné… Číst vice »

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

A u MacBooku se aspon usmivejte do sve kamerky..

[odkaz]

kukolar (neregistrovaný)
Anonym
kukolar (neregistrovaný)
Offline

z članku:

aplikace umožňující nahrávání obrazu z webkamery bez svitu indikační diody fungovat i na nových modelech či úplně jiných počítačích.

žeby winďowš

z diskusie:

No to je objev TO se snad vi uz nekolik let ze se da kamera zapnout bez LED indikace.

Např. pod linuxem jsem potkal par webkamer u kterych se LED dioda hlasila jako samostatne zarizeni a sly jednoduse ovladat. (nie je na tom postavený božský androprd)

_miv_
Uživatel
_miv_
Offline

Vsetci zahodme mobil a podme byvat do jaskyne :-) Ved predsa kazdy je nejak sledovany… Staci mat ucet v banke… Co uz trpite tolko kospiracnou teoriou… Robite nieco protizakonne, ze sa bojite toho sledovania alebo o co vam stale ide… Proste je to tak. Vzdy to tak bolo. Proste objektivna sloboda neexistuje. Pardon existuje… V tej jaskyni, ak niekomu nepatri… (statu, majitelovi pozemku …… )

janac_marek
Uživatel
janac_marek
Offline

Presne tak. Nič zlé na tom nevidím. Nemám problém s tým aby bola aj neustále známa moja poloha, ale s tým by som súhlasil až potom keby bola kriminalita takmer na nule. Proste ja sa bojím len toho, že tieto údaje by mohli vyžiť zločinci. Keby ale štátne bezpečnostné agentúry mali naozaj slúžiť občanom a tieto informácie využívať naozaj len na ich ochranu, tak je to OK. Ale takýto ideologický svet asi nenastane.

peter34
Uživatel
peter34
Offline

Benjamin Franklin: „Kto sa vzdá slobody, aby získal istotu, stratí nakoniec oboje!“ Štáty sa v histórii toľkokrát obrátili proti vlastným občanom že Tvoja viera v štát je dosť naivná.

Miroku4chan
Uživatel
Miroku4chan
Offline

Inu, proti gustu žádný dišputát, nicméně já osobně mám s presumcí viny celkem problém. A to, že takový přístup považují někteří lidé za normální (nebo ho dokonce vítají), mi přijde docela smutné.