Domů » Bleskovky » Waze se už v Blance neztratí, dobrovolníci rozmístili Bluetooth majáky

Waze se už v Blance neztratí, dobrovolníci rozmístili Bluetooth majáky

Populární mobilní navigace Waze k detekci pohybu používá GPS polohu, takže se zcela logicky nemůže příliš dobře orientovat v tunelech. Krátký tunel ještě nějak zvládne podle odhadu průměrné rychlosti, ale ve velkých tunelových komplexech, jako je pražská Blanka, už nemá šanci. To se ale brzy změní.

Server iDNES.cz přinesl informaci, že se česká komunita okolo této navigace zapojila do pilotního projektu Waze Beacons a získala od společnosti zdarma sadu deseti speciálních Bluetooth vysílačů. Ty do okolí neustále vysílají své identifikační údaje, z čehož poté aplikace díky tomu, že má v mapách uloženu přesnou polohu majáků, pozná rychlost a aktuální polohu vozu. Životnost baterie je prý až šest let.

To je on, první instalovaný a aktivní Waze Beacons "maják" ID 64D7AD2AA5221C9F v České republice, který je instalován na na začátku tunelu…..

Zveřejnil(a) Waze Česká republika dne Pondělí 9. října 2017

 

Majáky se rozmisťují ve čtyřicetimetrových rozestupech, takže aktuálně pokrývají jen malý úsek tunelu Blanka. Očekává se ale, že by s pokrytím celého komplexu mohl pomoci magistrát. Jeden maják totiž stojí 28 dolarů (609 Kč) a potřeba by jich na pokrytí tunelu podle informací redakce Technet.cz bylo třeba asi 300, což by vyšlo Prahu na nějakých 183 000 Kč, což není z hlediska magistrátu zase tolik. Pražští úředníci by navíc získali „na oplátku“ zajímavá data o provozu v tunelu a případných problémech v reálném čase. Společnost Waze totiž v rámci projektu Connected Citizens nabízí městům detailní statistická data o provozu na jejich území.

Logo projektu Waze Beacons

Waze Beacons nejsou jednoúčelová zařízení – informace o jejich poloze budou volně k dispozici, takže je pro navigaci v tunelech bude moci využít i kterákoliv konkurenční aplikace. I to nahrává do karet případné městské investici, která by tak nebyla zatížena protežováním konkrétní aplikace na úkor jiných.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

 1. Protežovat…
  [odkaz]

 2. Ehm, opravdu dobrovolnici? Ze by ti mohli jen tak vniknout do tunelu a pridelat v 4m vysce nejake krabicky?
  Dobrovolnici mozna zajistili krabicky, ostatni bylo reseno firmou s opravnenim. Ten nadpis je hodne mimo. ;-)

  Koordinator Waze pro CR
  Patrik GinBook Ingr

 3. „Waze se už v Blance neztratí, dobrovolníci rozmístili Bluetooth majáky“

  Takze, jak bylo psano, dobrovnici nic nerozmistili. Krome toho, je tam jen par majaku, takze se waze v Blance porad ztrati (pokryto jen 400 metru). Kde vas ucili psat nadpisy?

 4. A nebylo by fukcnejsi rozmistit tech 10 beaconu jen pred sjezdy? Tim by se pokryl skoro cely tunel a ne jen 400m..

  • Jo, to mě přesně napadlo. Řekněme 300 metrů před výjezdem, aby aplikace stihla aktualizovat polohu a nápovědu jízdních pruhů a zahlásit „nejbližším výjezde ven“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).