Domů » Bleskovky » WattUp: bezdrátové nabíjení na velké vzdálenosti se ukáže už v lednu na CES

WattUp: bezdrátové nabíjení na velké vzdálenosti se ukáže už v lednu na CES

Na začátku roku 2015 představila společnost Energous technologii WattUp, která umožňuje bezdrátově nabíjet zařízení na delší vzdálenosti bez nutnosti přímého kontaktu nabíječky se zařízením, a to až na vzdálenost 5 metrů. Bohužel smělé plány prozatím zůstaly pouze na papíře a komerčního uvedení této technologie jsme se zatím nedočkali, i samotný Apple nakonec musel u nových iPhonů použít klasické „cívkové“ bezdrátové nabíjení Qi. Energous se ale nevzdává.

V tomto týdnu společnost oznámila, že pro technologii bezdrátového nabíjení na dálku získala certifikaci americké Federální komise pro komunikaci (FCC), prozatím však pouze na vzdálenost 3 stop, což je necelý metr. Nabíjení má obstarávat vysílač Mid Field, který převádí elektřinu na rádiové frekvence a ty jsou přenášeny vzduchem do blízkých zařízení vybavených odpovídajícím přijímačem.

WhatApp má zvládnout nabíjet i více zařízení najednou, přijímači budou moci být vybaveny telefony, tablety, bezdrátové klávesnice a myši či sluchátka. Na počítače bude tato technologie patrně slabá, součástí počítače však bude moci být vysílač schopný dobíjet bezdrátové periferie.

Bohužel zatím nemáme žádné informace, jaký nabíjecí výkon bude technologie poskytovat. WattUp má být podobně jako Wi-Fi standardem a má fungovat u všech výrobců stejně, takže nebude nutností mít nabíječku a zařízení od jedné značky.

Žádná značka však ještě použití technologie WattUp neoznámila, můžeme se však těšit na technologické demo, které bude demonstrováno už za dva týdny na veletrhu CES v Las Vegas.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments