TOPlist

Vyzkoušeli jsme špičkové Xiaomi 13 Ultra. Podívejte se, jak fotí a nahrává

Xiaomi 13 Ultra v zelené barvě
  • Model 13 Ultra je aktuální výkladní skříní čínského Xiaomi
  • Má nekompromisní výbavu, skvělé fotoaparáty i přijatelnou cenu
  • Prodává se i v Evropě, nicméně v Česku jej oficiální cestou neseženete

Čínské Xiaomi v polovině dubna představilo svůj nejvybavenější smartphone Xiaomi 13 Ultra, který je od 12. června dostupný i na globálním trhu včetně Evropy. Oficiální cena byla původně stanovena na 1 499 eur, nicméně ihned po zahájení předobjednávek jej většina prodejců začala nabízet za nižší částku. V Německu se například prodává za 1 399 eur, což je v přepočtu přibližně 33 000 Kč včetně DPH. V České republice se s oficiální distribucí nepočítá, nicméně vzhledem k hardwarové výbavě a fotoaparátům jsem nabídku na krátké otestování nedokázal odmítnout. Samotného mě zajímalo, jak takový super-smartphone vlastně fotí a nahrává video, zvláště když se na ladění fotoaparátů podílela německá značka Leica.

Skvělý, ale neergonomický

Přední stranu obsadil mírně zakřivený 6,73″ panel typu AMOLED s rozlišením WQHD+, adaptivní obnovovací frekvencí fungující v rozmezí 1 až 120 Hz, odezvou na dotyk 240 Hz, jasem 1 300 nitů (s možností krátkodobého boostu až na 2 600 nitů), barevným gamutem P3, HDR10+, HLG, certifikací Dolby Vision či dokonce možností měření srdečního tepu. Ochranu proti poškrábání zajišťuje sklo Gorilla Glass Victus. Na přímém sluníčku jsem s čitelností neměl absolutně žádný problém.

Výkon Xiaomi 13 Ultra je extrémní. V útrobách nalezneme nejnovější čipset Snapdragon 8 Gen 2, grafiku Adreno 740, 12 GB LPDDR5X RAM či 256GB interní paměti typu UFS 4.0. V Číně se prodává i varianta s 16GB RAM a 512GB/1TB úložištěm. Chlazení má na starost technologie LiquidCool a jak jsem měl možnost se přesvědčit, ani při hraní náročnějších her či natáčení videa v 8K rozlišení se novinka nijak výrazně nezahřívala. V AnTuTu benchmarku jsem průměrem třech testů naměřil skóre 1 276 451 bodů. Nechybí ani skvělý zvuk, o který se starají stereo reproduktory s certifikací Dolby Atmos. Nezapomnělo se ani na kompletní voděodolnost (IP68).

Hardwarové parametry Xiaomi 13 Ultra

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 13, čipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, octa-core,1× 3,2 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2,0 GHz Cortex-A510, GPU: Adreno 740, RAM: 12/16 GB LPDDR5X, interní paměť: 256/512/1024 GB UFS 4.0, pam. karta:
Rozměry: 163,18 × 74,64 × 9,3-15,2 mm, hmotnost: 227 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,73", AMOLED, rozlišení: Quad HD, 1440 × 3200 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx periskopický, IMX989, f/1.9, f/4.0, 1.0", 1.6µm, respektive 3,2μm (4-in-1 Super Pixel), Dual Pixel, Hyper OIS, 8 optických členů, Leica Vario-Summicron 1:1.8-3.0/12-120 ASPH, druhý: 50 Mpx, IMX858, teleobjektiv, f/1.8, 75mm Leica, PDAF, 3,2× optický zoom, OIS, třetí: 50 Mpx, IMX858, teleobjektiv, f/3.0, 120mm Leica, čtvrtý: 50 Mpx, IMX858, širokoúhlý, f/1.8, 12mm, 122˚, AF, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, 0.7µm, Full HD video, HDR, panorama

Poctivá je i kapacita akumulátoru – díky 5 000 mAh bez problémů zvládnete 1,5 až 2 dny běžného provozu.  Po kabelu můžete využít až 90W nabíjecího výkonu (potěší rychlý nabíječka v balení), bezdrátově Ultra zvládne až 50W. Nezapomnělo se ani na reverzní dobíjení, které využijete například ve spojení s bezdrátovými sluchátky či jiným příslušenstvím.

Zajímavostí je také režim hibernace, který aktivuje se ve chvíli poklesu kapacity baterie pod 1 procento. V tomto režimu se ukončí veškeré aktivity na pozadí a umožní ve velmi omezené míře uživateli používat smartphone ještě jednu hodinu navíc, případně si vyřídit až 12minutový telefonní hovor. Potěší i nejnovější verze systému Android 13 doplněná uživatelským prostředím MIUI 14.

Zadní modul přidává 6 mm tloušťky

Pozastavit se musím nad ergonomií. Ta musela jít bohužel stranou kvůli fotoaparátům. Jakmile jsem telefon poprvé uchopil do ruky, ukazováčkem jsem ihned zavadil o masivní kruhový fotomodul. V praxi pak máte pouze dvě možnosti, jak Ultru v jedné ruce držet, ale ani jedna není úplně ideální. Buď ukazováček přikrčíte tak, abyste modul ihned neozdobili nechtěnými otisky prstů, nebo prst natáhnete, což je podstatně pohodlnější, ale před focením se připravte na to, že objektivy budete muset čistit.

Příliš dobře zvládnuté není ani těžiště a při držení v jedné ruce má smartphone tendenci přepadávat. Zanedbatelná není ani hmotnost 227 gramů. Tloušťka těla je 9,3 milimetru, ale v oblasti fotomodulu naroste až na 15,2 mm. A ruku na srdce, 1,5 cm tloušťky v ruce i kapse cítit budete.

Fotoaparáty s puncem značky Leica

Jelikož jsem měl telefon půjčený pouze na omezenou dobu, neměl jsem dostatek času na přípravu plnohodnotné recenze. A protože mají být největším lákadlem fotoaparáty, snažil jsem se po dobu testování zaměřit právě na ně. Jsou totiž opravdovým tahákem. Stranou dejme fakt, že v lehce kontroverzním žebříčku DxOMark telefonu patří až čtrnáctá příčka.

Fotoaplikace na Xiaomi 13 Ultra

Při prohlížení snímků na velkém monitoru se nemohu ubránit dojmu, že Xiaomi 13 Ultra patří mezi jedny z nejlepších fotomobilů, které mi prošly rukama. Absolutně se nebojí srovnání se Samsungem Galaxy S23 Ultra či iPhonem 14 Pro Max.

Sestava fotoaparátů je skutečně impozantní:

  • hlavní periskopický Leica Vario-Summicron s čipem Sony IMX989 o velikosti 1″, rozlišením 50 Mpx, velikostí pixelu 1,6 μm, technologií spojování 4 pixelů do jednoho o velikosti 3,2 μm, optickou stabilizací obrazu či variabilní clonou f/1.9 a f/4.0 a ohniskovou vzdáleností 23 milimetrů
  • širokoúhlý s čipem Sony IMX858 s rozlišením 50 Mpx, clonou f/1.8, úhlem záběru 122° a podporou makro fotografie od 5 centimetrů a ohniskovou vzdáleností 12 milimetrů
  • teleobjektiv s čipem Sony IMX858 s rozlišením 50 Mpx, 3,2× přiblížením, optickou stabilizací obrazu, clonou f/1.8 a ohniskovou vzdáleností 75 milimetrů
  • druhý teleobjektiv s čipem Sony IMX858 s rozlišením 50 Mpx, 5× přiblížením, optickou stabilizací obrazu, clonou f/3.0 a ohniskovou vzdáleností 120 milimetrů

Hlavní fotoaparát

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Snímky ze všech fotoaparátů

Fyzicky na telefonu najdeme čtyři fotoaparáty, jejichž specifikace naleznete výše. Kromě širokáče, hlavního a dvou teleobjektivů s 3,2× a 5× optickým přiblížením vám software dovoluje fotit i snímky s 2× přiblížením. V tomto případě se ale jedná o středový výřez z hlavního 50Mpx snímače uložený do 12,5Mpx rozlišení.

5× optický zoom

Portrétový režim

Velmi dobré výsledky produkuje i portrétový režim. Ten scénu zachytává přes 3,2× teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 75 mm. Xiaomi by ještě mělo zapracovat na softwaru fotoaparátu. Při zabírání scény (v reálném čase) na displeji objekt v popředí často nevidíte příliš ostře, případně se do něj prolínají rozmazané části z pozadí. Já tak při focení nabyl dojmu, že výsledné portrétové snímky budou cokoliv, jen ne dobré. Realita je samozřejmě zcela odlišná a po uložení je vše tak, jak má být.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Německá společnost Leica k fotoaparátům dodala své zkušenosti především v softwarové podobě, ať už skrze dva fotografické styly (Authentic & Vibrant) nebo několik klasických filtrů imitující tradiční zrcadlovky. Jak už názvy napovídají, styl Authentic nabízí co nejpřirozenější a realistické barvy, naopak Vibrant sází na výraznější kolorizaci.

Natáčení videa je podporováno až v 8K při 24 snímcích za sekundu na všech objektivech, přičemž pokud se spokojíte se 4K při 60 snímcích za sekundu, dostanete záznamy v Dolby Vision.

Testovací videa

Kvalita záznamu je opět velmi dobrá, a to především při použití 4K. Jen škoda, že ani takto výkonný model stále neumí během aktivního nahrávání přepínat mezi jednotlivý fotoaparáty.

Spoustu detailů nabízí i 8K video, nicméně jen při 24 fps. A co je horší, telefon při tomto záznamu nedokáže udržet stabilních 24 snímků, výsledkem čehož je mírně trhaný a nepřirozeně působící záznam. Chápu, že 8K v marketingových materiálech může působit lákavě, nicméně Galaxy S23 Ultra se shodným čipsetem nabízí 8K při 30 fps a rozdíl v plynulosti je zde poměrně výrazný. I Xiaomi 13 Ultra tedy na plynulé 8K video hardwarově má, problém bych tak viděl spíše v horší optimalizaci softwaru.

Náročné uživatele potěší možnost natáčet do 10bitového LOGu, podporu pro import LUT či focení do 14bitového Ultra RAW formátu.

Xiaomi 13 Ultra se na evropském trhu prodává ve dvou barevných variantách – tradiční černé a neobvyklé olivově zelené, kterou jsem měl k dispozici i já. V Číně je k dispozici ještě elegantní bílá edice. Je ale velká škoda, že se novinka na náš trh oficiálně nedostane. Vzhledem k nastavené ceně, kterou výrobce na evropském trhu nasadil (1 399 eur), by šlo o velmi zajímavého a silného konkurenta pro současné top modely jiných výrobců.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku