Domů » Články » Vyzkoušeli jsme novou službu: Mobilní televize od T-Mobile

Vyzkoušeli jsme novou službu: Mobilní televize od T-Mobile

T-Mobile brzy spustí novou službu pro sledování televizního vysílání na mobilních zařízeních. Uživatelé budou mít možnost pořady nahrávat a k dispozici bude také 48hodinový archiv. Chybět nebude ani vlastní filmotéka.

Na začátku listopadu T-Mobile představil novou mobilní aplikaci, která zákazníkům v České republice nabídne možnost sledování televizních stanic. Služba zatím není veřejně k dispozici, ale brzy by měla být zdarma dostupná pro 10 000 zákazníků, kteří u T-Mobilu využívají některý z post-paid tarifů S námi. Mobilní aplikace bude dostupná pro zařízení s Androidem a iOS, o verzi pro Windows Phone operátor zatím mlčí. My jsme si novou službu také vyzkoušeli a zde jsou naše první dojmy. 

V prvé řadě je nutné podotknout, že přestože za aplikací stojí T-Mobile, bude k dispozici pro všechny mobilní uživatele. T-Mobile se tak vydává cestou svého konkurenta O2, který svojí službu O2 TV Go také prodává všem (více informací).

 

Aplikace od T-Mobile však zatím oproti službě od O2 ztrácí především co se týče programové nabídky. Nabízí zatím programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT Sport, dále pak Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Óčko a Film Europe. Je však jasné, že programová nabídka se bude ještě měnit, čímž existuje naděje, že se program zpestří. Můžeme doufat, že T-Mobile vytasí podobný trumf, jako O2 s Digi Sport 1 a 2, na němž jsou přenosy anglické fotbalové Premier League.

 

Pro spuštění a přihlášení do aplikace nám bylo přiděleno unikátní číslo a heslo. Jeden uživatelský účet lze používat maximálně na dvou zařízeních. Radost z ní tedy mohou mít majitelé mobilu a tabletu, kterým se tak odstraní dilema, na jaké platformě televizi sledovat častěji.

Ihned po spuštění máte možnost vidět čtyři hlavní nabídky. Domovská obrazovka nabízí odkazy na podmínky užití. Co je však zajímavější, ukazuje také filmovou nabídku, ze které lze vybrané tituly rovnou zakoupit. V současnosti je ale ve filmotéce pouze pár snímků.

 

Další možností aplikace je vyhledávání. To je zpracováno velmi slušně. Když chcete upřesnit svůj dotaz, třeba chcete konkrétně vidět včerejší díl seriálu Simpsonovi, jednoduše si jej najdete buď podle klíčového slova, nebo skrz dobře zpracovaný filtr. Kromě toho služba umožní pozastavení programu, nahrávání na centrální úložiště, funkce programového průvodce (EPG) a rodičovský zámek.

Sledování již vysílaných pořadů však má dvě možnosti omezení. Můžete sledovat maximálně 48 hodin staré pořady na všech kanálech Mobilní TV. Všechny ostatní se vám ve vyhledávání zobrazí, nicméně už je nespustíte. Na GPRS/EDGE nemá smysl vysílání sledovat, na 3G/HSPA+ nebo LTE už je vše v pořádku. Vysílání v rámci České republiky lze sledovat i po připojení na WiFi, což se jeví jako vůbec nejlepší možnost, jelikož přenesená mobilní data vám operátor účtuje dle vašeho tarifu a při 300 MB nebo 1,5 GB FUP byste měli limit poměrně rychle vyčerpaný.

Druhou možností je, že si váš oblíbený seriál nebo pořad nahrajete. V tomto případě máte možnost sledovat až 7 dní staré záznamy. Nahrávání lze pak nastavit tak, že můžete automaticky nahrávat i budoucí díly, což znamená, že stačí tuto možnost zvolit a po odvysílání se bez vaší aktivity pořad přidá do kategorie nahraných. Šikovné. Třetí volbou v menu je televizní program, ve kterém můžete listovat, plánovat si upozornění na váš oblíbený pořad nebo si nastavovat nahrávání.

 

Nejdůležitější funkcí celé aplikace je však streamované sledování televizního přenosu. Pokud se vám v programu nějaký pořad zalíbí, můžete jej ihned začít živě sledovat. Mnohem užitečnější funkce je spustit si již probíhající pořad od začátku. V tomto případě ale doufám, že T-Mobile ještě zapracuje na přesnějším „ořezávání“ pořadů, protože sledovat sedm minut dlouhé reklamy před pořadem, který má 20 minut, je skutečně nepříjemná a zbytečná výplň času, nehledě na zbytečně přenesená data navíc.

 
Při zahájení sledování je většinou rozlišení o něco horší, ale pokud máte rychlé přepojení, kvalita obrazu se ihned změní k lepšímu

Přenos samotný je pak na velmi dobré úrovni. Ze začátku jsem se sice zhrozil, že aplikace neposkytuje žádné možnosti nastavení, což může například uživatelům s horším připojením dělat potíže. Aplikace však velmi plynule přepíná kvalitu obrazu podle rychlosti vašeho připojení takřka bez zaseknutí.

Poslední částí aplikace, je profilová zóna, ve které máte přehled o tom, jaké filmy jste si zakoupili, jaké pořady chcete sledovat, jaké jste nahráli a jaké jste již sledovali. Vše pak doplňuje rodičovský zámek, který především vašim dětem znepříjemní sledování nevhodných pořadů.

Celkově je aplikace od T-Mobilu pěkně a přehledně zpracována. Potěší, že se přenos neseká a plynule přepíná kvality přehrávání podle kvality vašeho připojení. Občas by se hodilo kvalitu přepnout ručně. Věřme však, že do budoucna bude aplikace bohatší jak programově, tak co se týče funkcionality. Nicméně teď je třeba zohlednit, že jsme měli k dispozici testovací verzi, kde ještě vše nebylo odladěné na sto procent. Jako celek ale služba funguje dobře, tak doufejme, že to T-Mobile po uvedení do ostrého provozu nepřežene s cenou.

Daniel Javorský

3 komentářů

 1. Chuj (neregistrovaný)

  Jak to žere baterku ? Mám na mysli, i když se na to člověk zrovna nedívá a je na pozadí. U UPC aplikace Horizon GO mám dojem , že mi to žere baterku nepěkně. :(

  • Daniel Javorský

   Mám zatím pocit, že dost. Ale pro vaši potřebu teď aplikaci spouštím a za chvíli vám dám vědět =). 11:04 – 48% baterie, spouštím aplikaci

  • Daniel Javorský

   11:54 – 34% … konec testování. Měl jsem spuštěn živý stream ČT24 (mimochodem jsem zjistil 2m zpoždění) a můj názor je, že aplikace žere baterku tak nějak standardně. Upřímně jsem čekal něco horšího.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).