Vyzkoušeli jsme LTE-A od Vodafone: V Karlových Varech jsme naměřili přes 170 Mbps

Vodafone v Karlových Varech spustil zkušební provoz technologie LTE-A. S testovacím modemem, který zatím v nabídce operátora nenajdete, jsme se během stahování dostali přes rychlost 170 Mbps.

Při loňské návštěvě Karlových Varů jsme měli možnost otestovat si LTE síť operátora Vodafone, která zde byla v testovacím provozu spuštěna v rámci konání Mezinárodního filmového festivalu. Na letošní rok si Vodafone připravil další specialitu – ve zkušebním provozu zde spustil novou generaci datové sítě LTE-A (Advanced), ve které je možné dosáhnou teoretické rychlosti stahování až 225 Mbps a 50 Mbps při odesílání. LTE-A si ve Varech zatím mohou otestovat pouze novináři vybavení modemem Huawei E5186s. Jelikož toto zařízení zatím v nabídce operátora není k dispozici, běžní smrtelníci si LTE-A aktuálně otestovat nemohou.


Na střeše jednoho z panelových domů na sídlišti v Karlových Varech najdeme testovací LTE-A BTS operátora Vodafone

Technologie LTE-A u Vodafone využívá spojení pásem 800 a 1800 MHz, čímž je dosaženo vyšší rychlosti; celková šířka pásma je 30 MHz (10 + 20 MHz). Limit této technologie nekončí u 225 Mbps pro download, ale v budoucnu bude možné jej dále navyšovat. My jsme se při testování dostali lehce nad hranici 170 Mbps pro download a téměř 24 Mbps pro upload, ping se pohyboval okolo 20 ms – to je opět výborná hodnota.


Novinářské testování LTE-A probíhalo v provizorních podmínkách

 

Samotné testování probíhalo v lehce improvizovaných podmínkách. Společně s několika dalšími novináři jsme se autem vydali na jedno z karlovarských sídlišť, kde je na střeše panelového domu namontována LTE Advanced BTS. Zaparkovali jsme zhruba 100 metrů od panelového domu. Skrze 220V zásuvku v automobilu jsme napájeli modem od Huawei, ke kterému jsme následně přes ethernetový kabel připojili testovací notebook.


Naměřené výsledky při připojení přes LTE Advanced od Vodafone

Skrze server SpeedTest.net jsme provedli několik měření a výsledky byly vždy téměř shodné (170 Mbps down/24 Mbps up), což je velice slušný výsledek. Při stahování 3GB souboru z FTP se rychlost pohybovala okolo 160 Mbps.

 

Kromě LTE-A jsme vyzkoušeli také klasické (komerčně dostupné) LTE. Se zapůjčeným telefonem Smart 4 Power, který se brzy objeví v nabídce Vodafonu (více informací), jsme rovněž naměřili velmi dobré hodnoty – konkrétně 78 Mbps pro download a 29 Mbps pro upload, což je více, než u LTE-A. Ping se pohyboval okolo 35 ms.

 
Na klasické LTE síti jsme také dosáhli velmi slušných výsledků

Smart 4 Power je mimochodem velmi zajímavý smartphone, který za 4 377 Kč nabídne nejen podporu LTE či NFC, ale také qHD displej, 1 GB RAM, Android 4.4.2 KitKat či 5Mpx fotoaparát. V redakci už pro vás tento model začínáme testovat a brzy se můžete těšit na videopohled a recenzi.

Komerčního spuštění sítě využívající technologii LTE-A od Vodafone v Karlových Varech a v Praze je naplánováno na přelom 3. a 4. kvartálu tohoto roku. LTE Advanced už testuje také O2 na Vysočině, T-Mobile zahájil testovací provoz v Mladé Boleslavi.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku