Domů » Články » Vyzkoušeli jsme LTE-A od Vodafone: V Karlových Varech jsme naměřili přes 170 Mbps

Vyzkoušeli jsme LTE-A od Vodafone: V Karlových Varech jsme naměřili přes 170 Mbps

Vodafone v Karlových Varech spustil zkušební provoz technologie LTE-A. S testovacím modemem, který zatím v nabídce operátora nenajdete, jsme se během stahování dostali přes rychlost 170 Mbps.

Při loňské návštěvě Karlových Varů jsme měli možnost otestovat si LTE síť operátora Vodafone, která zde byla v testovacím provozu spuštěna v rámci konání Mezinárodního filmového festivalu. Na letošní rok si Vodafone připravil další specialitu – ve zkušebním provozu zde spustil novou generaci datové sítě LTE-A (Advanced), ve které je možné dosáhnou teoretické rychlosti stahování až 225 Mbps a 50 Mbps při odesílání. LTE-A si ve Varech zatím mohou otestovat pouze novináři vybavení modemem Huawei E5186s. Jelikož toto zařízení zatím v nabídce operátora není k dispozici, běžní smrtelníci si LTE-A aktuálně otestovat nemohou.


Na střeše jednoho z panelových domů na sídlišti v Karlových Varech najdeme testovací LTE-A BTS operátora Vodafone

Technologie LTE-A u Vodafone využívá spojení pásem 800 a 1800 MHz, čímž je dosaženo vyšší rychlosti; celková šířka pásma je 30 MHz (10 + 20 MHz). Limit této technologie nekončí u 225 Mbps pro download, ale v budoucnu bude možné jej dále navyšovat. My jsme se při testování dostali lehce nad hranici 170 Mbps pro download a téměř 24 Mbps pro upload, ping se pohyboval okolo 20 ms – to je opět výborná hodnota.


Novinářské testování LTE-A probíhalo v provizorních podmínkách

 

Samotné testování probíhalo v lehce improvizovaných podmínkách. Společně s několika dalšími novináři jsme se autem vydali na jedno z karlovarských sídlišť, kde je na střeše panelového domu namontována LTE Advanced BTS. Zaparkovali jsme zhruba 100 metrů od panelového domu. Skrze 220V zásuvku v automobilu jsme napájeli modem od Huawei, ke kterému jsme následně přes ethernetový kabel připojili testovací notebook.


Naměřené výsledky při připojení přes LTE Advanced od Vodafone

Skrze server SpeedTest.net jsme provedli několik měření a výsledky byly vždy téměř shodné (170 Mbps down/24 Mbps up), což je velice slušný výsledek. Při stahování 3GB souboru z FTP se rychlost pohybovala okolo 160 Mbps.

 

Kromě LTE-A jsme vyzkoušeli také klasické (komerčně dostupné) LTE. Se zapůjčeným telefonem Smart 4 Power, který se brzy objeví v nabídce Vodafonu (více informací), jsme rovněž naměřili velmi dobré hodnoty – konkrétně 78 Mbps pro download a 29 Mbps pro upload, což je více, než u LTE-A. Ping se pohyboval okolo 35 ms.

 
Na klasické LTE síti jsme také dosáhli velmi slušných výsledků

Smart 4 Power je mimochodem velmi zajímavý smartphone, který za 4 377 Kč nabídne nejen podporu LTE či NFC, ale také qHD displej, 1 GB RAM, Android 4.4.2 KitKat či 5Mpx fotoaparát. V redakci už pro vás tento model začínáme testovat a brzy se můžete těšit na videopohled a recenzi.

Komerčního spuštění sítě využívající technologii LTE-A od Vodafone v Karlových Varech a v Praze je naplánováno na přelom 3. a 4. kvartálu tohoto roku. LTE Advanced už testuje také O2 na Vysočině, T-Mobile zahájil testovací provoz v Mladé Boleslavi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. MKLumia1020

  Trošku nechápu k čemu to je – domácí internet tohle nikdy nenahradí – né se současnou politikou operátorů – takže i když budou schopni nabízet dejme tomu po vytížení sítě reálné připojení kolem 100 Mb/s stejně to nikdy nebude konkurence schopné – doma mám ,,základní,, připojení 100/50 Mb/s s pingem 3 ms a NEOMEZENÝMI daty za 220,- včetně DPH.

  Do mobilu a tabletu jsou tyto ,,teoretické,, rychlosti k ničemu – kdyby raději zapracovali na tom aby na většině uzemí jejich internet jel rychleji než 100 kb/s s pingem 2000ms což je smutná realita u všech operátorů – až pokryjou dejme tomu 95% území rychlostí 5 Mb/s ať se poté pouští dál když chtěj, ale jejich ,,projekty,, a super fofr síť dokážou člověka tak akorád nasr….at :)

  • Tak na ten ping je právě LTE dobrej, pak jsou ale jak píšeš důležitější věci, než nahoněná čísla pro 0,0003% populace (pokrytí/zařízení/FUP/tarif/….), jako třeba obecné pokrytí, VLTE, FUP…. a na tom se jim až tak makat nechce, to se blbě křičí v TV s tělocvikářem…

  • Já třeba bydlím kousek za městem (i když stále pod město patřím), tak mam k dispozici buď O2 (6mbit) nebo lokální WiFi (momentálně 20/6 mbit), čili nějaké byť i 50mbit by bylo pro mě výrazným zlepšením. Samozřejmě otázka FUPu je stále nepříjemná…

  • No proti LTE vůbec nejsem – ba naopak jelikož to by snad konečně vyřešilo ten problém s EDGE – 3G už nic nevyřeší – jen nechápu proč když s LTE teprve začínají zase soustředí síly na ,,honění si triček,, kdo je rychlejší místo toho aby pokrývaly jak mourovatý a až dosáhnou těch 95% pak ať si navyšujou – u LTE by mi v pohodě stačilo 50 Mb/s právě s tím pingem nízkým.

  • JJ no než jsem pořídil základní optiku měl jsem WiFi 10/5 Mb/s – v podstatě oproti dnešním 100/50 v tom není moc rozdíl – ping je rychlejší ale web stejně načteš cca stejně rychle a stahování velkých dat je většinou stejně závislé na poskytnuté rychlosti serveru ze kterého stahuješ – proto mám základní nejnižší tarif jelikož vyšší terif stejně nevyužiju. 20/6 je v pohodě – hlavně to nemá omezená data a ty na LTE stejně budou takže stáhneš jeden film a šup platit dál – mimochodem koupit ho na DVD vyjde levněji než stahovat přes naše operátory :D

 2. Uz jen ten samotny test rychlosti by prozral FUP vetsiny populace v CR :-)

 3. PaegasRobin777

  FUP limit 10 GB za 499,00 Kč nebo FUP limit 30 GB za 349,00 Kč děkuji nechci.U T-Mobile mám FUP limit 30 GB za 350,00 Kč + Sony Xperii Z (tab) a u O2 FUP limit 30 GB za 666,60 Kč + Samsung Galaxy S5.Ve Vodafone jsou neschopní se domluvit na výstavbě 3G/HSPA,4G/LTE a natož pak nabídnout pro stávajícího klienta s tarify za 0 a Odepiš (3 ks) podpultově FUP limit 30 GB + třeba Samsung Galaxy Note 3.

 4. Kamil (neregistrovaný)

  Já tedy na tom grafu u FTP vidím špičkovou rychlost kolem 190 Mbit/s, což není nejhorší…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).