Domů » Bleskovky » Vyzkoušeli jsme bezdrátový Samsung DeX. Funguje skvěle

Vyzkoušeli jsme bezdrátový Samsung DeX. Funguje skvěle

Samsung spolu se smartphony Galaxy Note 20 a Note 20 Ultra představil i vylepšenou verzi svého počítačového prostředí DeX. To je nově možné spouštět bezdrátově na chytrých televizorech Samsung s operačním systémem Tizen.

Bezdratovy Samsung DeX 05
Bezdrátový režim DeX na televizoru Samsung.

Bezdrátový Samsung DeX měl být původně dostupný až v listopadu a pouze na televizorech Samsung z roku 2019 a novějších, avšak tato novinka funguje již dnes, a i na starších televizorech jihokorejského giganta.

Bezdrátový DeX zatím pouze na Samsung TV

Abyste mohli bezdrátový počítačový režim spustit, musíte (zatím) vlastnit Samsung Galaxy Note 20 (Ultra) a chytrý televizor značky Samsung s operačním systémem Tizen. Já mám doma k dispozici model z roku 2017 a bezdrátový režim DeX jsem na něm spustil bez problémů.

Bezdratovy Samsung DeX 02
Ovládání prostředí přes smartphone.

Stačí zapnout televizi a poté na telefonu v liště s rychlými přepínači spustit režim DeX. Po krátkém hledání televizoru už můžete zahájit bezdrátové spojení. To probíhá přes Wi-Fi Direct.

Bezdrátový DeX funguje úplně stejně jako ten drátový na připojeném monitoru nebo PC. Podle osobní zkušenosti není znát žádná latence a dokonce bych řekl, že je lepší než když spustíte režim DeX na PC přes kabelem připojený smartphone.

Výkon není nijak omezen

Rozlišení lze nastavit až na WQHD, které na 4K televizi vypadá naprosto perfektně. Výkon počítačového prostředí není podle prvních zkušeností nijak omezen.

Pro ovládání systému můžete použít telefon, který funguje jako touchpad. Je škoda, že pokud máte k televizi připojenou klávesnici a myš, tak tyto periferie v režimu DeX nevyužijete. Je to kvůli tomu, že prostředí se na TV pouze „zrcadlí“.

Samozřejmě lze pro pohodlnější práci připojit klávesnici a myš k telefonu. DeX lze ovládat i stylusem S Pen, avšak mě osobně přišlo pohodlnější ovládání prstem, protože jsem zvyklý na touchpad. Klávesnice se spouští automaticky na telefonu, takže zadávání textu je pohodlné.

Během bezdrátového spojení můžete na vašem smartphonu bez problémů dělat jakékoliv jiné úkony. Umím si představit, že tento režim lze využít k pohodlnému pohlížení webu, či k používání aplikací, kterými televizor nedisponuje.

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

4 komentářů

  1. Ještě vymyslet nějakou fičuru velikosti flashdisku s tizenem do hdmi, kterou vrázím do projektoru a na prezentace už jedině s telefonem v kapse a bez notebooku

    • Myslíš chromecast?

    • „…velikosti flashdisku s tizenem…“

    • Číst umím. Jen nechápu, proč potřebuje fičuru velikosti flašky s tizenem, když chromecast udělá úplně stejnou službu, tedy prezentace jen s telefonem v kapse..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).