Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Android 10 na Nokii 8.1. Co přináší nového?

Vyzkoušeli jsme Android 10 na Nokii 8.1. Co přináší nového?

Jestliže si společnost HMD Global zaslouží za něco pochválit, je to příkladná softwarová podpora pro své smartphony. Finská firma má celé své porfolio (z technických důvodů mimo Nokii 2) aktualizované na Android 9.0 Pie, loňský model Nokia 8.1 se už dokonce dočkal Androidu 10. Stal se tak jedním z prvních smartphonů, které se nejnovějšího Androidu dočkal. Otestovali jsme, jak jsou přínosné obsažené novinky.

Tmavý režim

Modlou dnešních uživatelů se stal tmavý režim; prakticky každý týden vychází zpráva, která aplikace se této funkce dočkala. Bohužel i když Google nabízí v Androidu 10 tmavý režim na systémové úrovni, stále do něj nejsou „přemalované“ některé z jeho vlastních aplikací, např. Mapy na něj stále čekají, Gmail se dočkal teprve v tomto týdnu. Naštěstí ale většina aplikací tmavý režim má, byť u některých je zapotřebí provést přepnutí manuálně.

Kromě aplikací jsou pochopitelně do tmavého režimu převedená i další místa v systému – nastavení, notifikační roletka, změna hlasitosti, apod. Jakkoliv jsem však měl tmavý režim rád na systémech Windows Phone 7/8.x a Windows 10 Mobile, na Androidu mi nijak k srdci nepřirostl a raději zůstávám u světlého módu. Ve dne na slunci je lépe čitelný a v noci si vystačím se snížením jasu a nočním módem.

Nové ovládání gesty

Nokia 8.1 se také dočkala přepracovaného ovládání gesty; oproti Androidu 9 se pilulkové tlačítko zmenšilo a prakticky se stává jediným ovládacím prvkem. Gesta jsou podobná jako na iOS:

  • Tažení vzhůru – návrat na domovskou obrazovku
  • Tažení vzhůru a přidržení – multitasking
  • Tažení přes pilukové tlačítko vlevo/vpravo – rychlé přepínání aplikací
  • Gesto „odkudkoli“ zleva doprava nebo zprava doleva – návrat zpět
  • Gesto „odkudkoli“ zleva doprava nahoru – otevření hamburger menu (nefunguje vždy)

Android 10 Nokia 8 1 9

HMD v systému Nokie 8.1 neponechalo nic náhodě, a pokud není uživatel s tímto způsobem ovládání spokojen, má možnost se vrátit ke gestům z Androidu 9, popř. ke klasickým třem tlačítkům. Uživatelé launcherů třetích stran budou omezeni pouze na tyto starší možnosti – já například používám Microsoft Launcher a ten nejnovější způsob ovládání nepodporuje.

Rychlé odpovědi

Další novinkou jsou rychlé odpovědi na zprávy přímo z vyskakujících notifikací, tato vychytávka bohužel v češtině funguje jen částečně – odpověď na zprávu vám nenabídne, ale pokud je součástí zprávy poštovní adresa nebo odkaz na YouTube, nabídne vám otevření podporované aplikace.

Android 10 Nokia 8 1 22

Snadnější práce s notifikacemi

Přímo v notifikačním centru lze jednoduše upravovat způsoby oznámení pro jednotlivé aplikaci, popř. provést jednotlivé nebo hromadné deaktivování všech.

Vyšší bezpečnost

Každá nová verze Androidu slibuje větší bezpečnost a ani verze 10 na tom není jinak. Systém nově v nastavení obsahuje položku Ochrana soukromí, pod kterou jsou sdružené veškeré položky týkající se bezpečnosti. Na tomto místě lze udělovat (a odebírat) jednotlivým aplikacím veškerá oprávnění, nastavovat personalizaci reklamy, automatické vyplňování položek a hesel a další položky týkající se zabezpečení.

Vylepšeno také bylo oprávnění aplikací k přístupu k poloze, aplikace k ní mohou mít nově:

  • Neomezený přístup
  • Přístup pouze během používání
  • Odepřený přístup

Android 10 Nokia 8 1 7

Digitální rovnováha

Součástí funkce Digitální rovnováha jsou dvě nové funkce:

  • Mód soustředění – prozatím v aplikaci není, zřejmě bude dodán v pozdějších verzích aplikace Digitální rovnováha
  • Rodičovská kontrola – separátní aplikace, která umožňuje sledovat počínání vašich ratolestí na jejich smartphonech. Tato aplikace není žádnou novinkou, existuje již několik let, nyní však byla začleněna do Digitální rovnováhy.

Android 10 Nokia 8 1 13

Okamžitý přepis

Novinkou Androidu 10 je i funkce Okamžitý přepis, která však existuje pouze ve formě samostatné aplikace, která umí převádět jakékoliv mluvené slovo na psaný text. Tato aplikace nicméně funguje i na starších Androidech.

prepis

Android 10 na Nokii 8.1: novinek si možná ani nevšimnete

Android 10 přinesl do Nokie 8.1 zajímavých novinek, ovšem méně všímaví jedinci je nemusí ani zpozorovat. Pokud si manuálně nepřepnou způsob ovládání či neaktivují tmavý režim, bude jejich telefon fungovat tak, jak byli zvyklí (což rozhodně není na škodu).

Tak trochu jsem doufal, že s Androidem 10 přijde do Nokie 8.1 aspoň volba nechat si zobrazit výřez v displeji, ten je však nadále napevno skrytý a nepomůže ani aktivace vývojářských funkcí.

Novinek v Androidu 10 je ještě více, některé z nich ovšem ocení jen vývojáři, některé jsou zase navázané na nový hardware, napr. podpora ohebných telefonů nebo kompatibilita z 5G sítěmi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luděk
Anonym
Luděk

Po přechodu na desítku se objevily také chyby. Dost často nefunkční čtečka otisků prstů. Nereagující displej- např. nejde přijmout hovor. A taky nemožnost ukončit hovor, protože telefon se zamkne😁
Ovládání gesty je super, jen osm let návyku je trochu potíž.
Výřez mám aktivovaný už od samého začátku (N8.1 od CZC). Zvláštní je, že některé aplikace ho neumí přebarvít, takže je bílý.

kjkszpj
Uživatel
kjkszpj

Ze nejde prijat a ukoncit hovor nebude displejom, ale senzorom problizenia, ktory detekuje. Moze to byt aj tou aktualizaciou, ale skuste si zo srandy utriet vrchnu cast prednej steny nad displejom. A hlavne ak je ochranne sklo, tak vie estat bordel, mastnota v tom vyreze pre ten senzor.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Bohužel Nokia a updaty nebo vůbec stabilní firmware je něco, co se hrozně pokazilo.
Tak jim to původně šlo a teď je zázrak, když Nokia update funguje jak má.

awacs
Uživatel
awacs

10 na Nokii mám a všiml jsem si, že se asi změnil přístup k SD kartě. Aplikace, jako třeba Locus, ji hlásí jako ke čtení a nedokáží na ní zapsat. Ocenil bych článek o tomto :)

uni
Uživatel
uni

Proboha, 10ka zase hrabe do store subsystemu?:/

zipiik
Uživatel
zipiik

uni: Kdybys měl takový přehled, jak tvrdíš, tak bys o změnách řízení přístupových práv věděl.

[odkaz]

uni
Uživatel
uni

Práci s externím úložištěm pracovně už díky bohu nepotřebuji (byly o skutečně krušný roky, tohle téma trvale Android voře) a soukromě vlastně také ne (také díky bohu).

Nicméně ď za info.

zipiik
Uživatel
zipiik

Nejde pouze o externí úložiště, ale i o sdílené úložiště. No nic, snad ti to v práci kluci přelouskají na tvůj level chápání.

uni
Uživatel
uni

zipiik (neregistrovaný): Znovu, naštěstí už tomu není třeba:)

zipiik
Uživatel
zipiik

Ta předpokládám, že ty jako velký znalec a developer takové věci ve svém SW využíváš.

uni
Uživatel
uni

zipiik (neregistrovaný): Špatné předpoklady, nejsem developer:)

zipiik
Uživatel
zipiik

Děláš tady ze sebe mistra světa, z toho by jeden soudil, že budeš. Je fakt, že jakmile se tu doskuse zvrtne z marketingových názvů, jsi vždy totálně mimo :)

Petr
Anonym
Petr

Uni, ty nejseš ani developer, ani odborník ani člověk, co tomu rozumí. Jediné co jsi je tlučhubák.

uni
Uživatel
uni

zipiik (neregistrovaný): Zajimava logika, znalot IT = developer…. Jak uspesny jsi s touto logikou jinde? :)

zipiik
Uživatel
zipiik

Málokterý soudný ne-developer komentuje architekturu OS a kvalitu API. Čekal bych, že tvoje výroky budou založené na osobní zkušenosti, ne žes to vyčet někde na fóru nebo zaslechl v práci.
Tak samozřejmě, že ty jsi maximálně letákový specialista a i tam už nestíháš. To chce míň plácat v diskusích, víc číst reklamní letáky :)