Domů » Bleskovky » Vyzkoušejte: 23 let starý Mac OS 8 nově spustíte jako samostatnou aplikaci

Vyzkoušejte: 23 let starý Mac OS 8 nově spustíte jako samostatnou aplikaci

Legendární operační systém Mac OS 8 z roku 1997 je nyní dostupný ve formě aplikace, kterou je možné nainstalovat na macOS, Windows a Linux. Na aplikaci jej přeměnil vývojář platformy Slack Felix Rieseberg, který již takto před dvěma lety transformoval OS Windows 95.

mac os 8 app
23 let starý Mac OS 8 nově spustíte jako samostatnou aplikaci

Aplikace s názvem macintosh.js je napsána kompletně v jazyce JavaScript a používá virtuální stroj k emulaci počítače Macintosh Quadra 900 s procesorem od Motoroly, který Apple používal před přechodem na čipy PowerPC od IBM. Autor v ní předinstaloval klasické hry jako Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeon & Dragons, Oregon Trail či Damage Incorporated i programy a trialy jako Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5 nebo Web Page Construction Kit.

mac os 8 app 02

Předinstalovány jsou v ní též prohlížeče Internet Explorer a Netscape, podle vývojáře jsou ale tak staré, že „uživatelé nebudou moci otevřít ani Google“. I tak je působivé, že „devadesátkovou“ verzi systému Mac OS byl někdo schopen „přenést“ tak, aby běžela v JavaScriptu. I my v redakci jsme aplikaci vyzkoušeli a vše funguje nadmíru dobře.

Mac OS 8 Review - Apple's Finest Classic Mac OS

Pokud si „systém“ chcete vyzkoušet, stáhněte si jej na GitHubu (250 MB).

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments