Vyšlo nové testovací sestavení Windows 10. Přináší nové světlé téma a další vylepšení

Microsoft včera konečně vydal podzimní update Windows 10, zároveň však pracuje na příští jarní aktualizaci, která je vyvíjena pod označením 19H1. Aktuální sestavení vydané v rychlém testovacím kruhu aktualizací nese číslo 18282 a přináší několik zajímavých novinek.

Windows 10

Zbrusu nové světlé téma

Tou jednoznačně nejviditelnější je nové světlé téma, které proniká do celého prostředí. Ve Windows 10 je již nyní možné přepínat se mezi světlým a tmavým tématem, avšak i to světlé má od základu nastavený tmavý hlavní panel, pozadí nabídky Start, softwarovou klávesnici a spousty dalších položek.

Nové téma je skutečně na první pohled výrazně světlejší, společně s ním navíc přichází i nová tapeta Windows Light. Uživatelům se po updatu barevné schéma ani tapeta nezmění, musí provést manuální přepnutí v Nastavení.

Microsoft bude nadále světlé téma ladit, v současné verzi například není příliš viditelná ikonka OneDrive ve světlé oznamovací liště. Pokud se vám nová světlá tapeta líbí, nemusíte čekat na jarní update a můžete si ji stáhnout již nyní z těchto stránek.

Ještě lepší výstřižky

S podzimním updatem Microsoft nahradil oblíbenou miniaplikaci pro zaznamenávání screenshotů Výstřižky nástrojem Skica na obrazovce. Aplikace Výstřižky nadále zůstává v systému, dokud ji její nástupce funkčně nepřekoná. Od tohoto sestavení přibývá užitečná funkce, kdy si aplikace po výřezu okna pamatuje polohu a velikost, takže příště pořídí výřez obrazovky ze stejného místa.

Moderní tisk

Vylepšena byla také obrazovka tisku, která nově podporuje světlé téma, dostala srozumitelnější ikony a popisy, a také respektuje dlouhé názvy tiskáren.

Snadnější pozastavení aktualizací

Novinky přichází i do služby Windows Update, kterou půjde přímo z její hlavní obrazovky pozastavit, a to buď na určitý počet dní, nebo do vybraného data. Při pozastavení se nebude aktualizovat samotný systém, bezpečnostní záplaty však stahovány budou.

Služba Windows Update se svázaná s funkcí Aktivní používání, kde lze nastavit časové okno, ve kterém se systém nesmí po aktualizaci automaticky restartovat. Někteří uživatelé však mají toto okno dost široké či nepravidelné, a proto je možné od nového sestavení nastavit aktivní používání na základě aktivity zařízení. Systém se tak dovolí restartovat pouze ve chvíli, kdy vyhodnotí, že se zařízením nepracujete.

Automatická změna jasu při napájení z baterie

Systém Windows mění jas obrazovky podle posledního nastavení, přičemž rozděluje úroveň při práci na baterii a na nabíječce. Dosud tak docházelo k paradoxnímu jevu, kdy si při práci na nabíjeném zařízení ve večerních hodinách ztlumíte jas, avšak po odpojení kabelu jas vystřelí vzhůru na základě naposledy zvolené úrovně. Od tohoto sestavení už se tak dít nebude, systém bude brát v potaz aktuální úroveň jasu nezávisle na tom, zda je počítač připojen ke zdroji či nikoliv. Novinka neovlivňuje jas v režimu spořiče baterie.

Další vylepšení

Vyskakující okno OneDrive přidává podporu tmavého tématu

Spousta vylepšení přišla do funkce usnadnění přístupu Předčítač, např. důslednější čtení, čtení po větách s podporou Braillova pásma, optimalizace fonetického čtení znaků, apod.

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavení opravil spoustu chyb, některé z nich ale nadále přetrvávají. V blogu jsou přiznané následující:

 • Soubory formátu PDF se v prohlížeči Microsoft Edge vykreslují ve zmenšené podobě
 • Stránka s nastavením se hroutí, pokud dochází ke změně hesla nebo PIN; alternativně je možné provést změnu s pomocí zkratky CTRL + ALT + DEL
 • Kvůli přesouvání některých položek v Nastavení dočasně chybí povolení / zakázání funkce dynamický zámek
 • Při zobrazení využití diskového prostoru na dalších jednotkách dochází ke zhroucení Nastavení
 • Vzdálená plocha u vybraných uživatelů zobrazuje pouze černou plochu

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Hezké.
  Blíží se to hodně Microsoftím konceptům Fluentu.
  Je to téměř totožné.
  Ovšem je na tom ještě práce. Některé části k sobě příliš nesedí, dlaždice už by to chtělo také jemně zprůhlednit …

 2. QNX (neregistrovaný)

  Vypadá to zaujímavo. Akurát nechápem, že je tu Win 10 už niekoľko rokov a stále sú v ňom prvky ktoré nájdeme aj vo Win XP (ako napr ovládací panel a podobne) vôbec nechápem, že časť systému je nová a časť je úplne stará. Prečo to už nezjednotia a neurobia to komplet na novo mi do dnes nie je jasné.
  Celé to je na hlavu. Inak ja som s Win 10 spokojný.

  • Jsou dvě možnosti
   Buď to prostě není tak jednoduché, jak se zdá
   Či si nedokáže vytyčit cíl ,,Tak, teď to celé sjednotíme“ a zabývá se jinými částmi OS
   Řekl bych od každého trochu ?

   • Bezík (neregistrovaný)

    Ani tak, ani tak. Wokna dnes programují především indičtí programátoři. A pokud jste někdo dělal s indickými programátory, je vám to úplně jasné. Ne že by neuměli programovat. To oni umí. Ale nikdy je nedonutíte, aby udělali přesně to co chcete. Oni vždycky udělají, to co chtějí především sami. MS s tím bojuje statečně, leč marně.

   • Bezík:
    Co si pamatuji, tak dřív to byly marné boje s vedením, které vymýšlelo nesmysly. Tak údajně vznikly Windows Vista navzdory nesouhlasu jejich vývojářů…

   • No Longhorn a Visty. skvělý koncept s pěkným UI a efekty – hlavně na tu dobu, s nedotaženým odladěním a jinými věcmi jako přílišné UAC, špatná kompatibilita …
    Za něco MS vyloženě nemohl, za něco ano, za něco někteří, kteří Visty cpali i tam, kde být neměly včetně výrobců PC… Ovšem škoda. Měli to odladit hned ze začátku a ne postupně až s SP2. ?

   • No podle mě ty „odladěné Visty“ přišly, až když se začly jmenovat Windows 7 :-D Co se týče designu, tak já preferuji plochý design, takže tyhle omalovánky (které zmizely až u W8) prostě nemusím…

   • Jack (neregistrovaný)

    No u Windows 7 se to alespoň sjednotilo. U Windows 8, byl pěkný plochý design. Ovšem byl to mix. Část aero Glass z Windows 7 s 3D efekty, část plochý Metro design

  • Jimmy (neregistrovaný)

   Já zásadně pouze používám při nastavování počítačů u nás „Win+R“ a „control“, tzn. původní Ovládací panely… jsem rád, že tam stále jsou. Nicméně, proč to někomu vadí? Tak to prostě nepoužívejte. :) Mohou být lidé, kteří to používají.

   • QNX (neregistrovaný)

    Aj ja to používam :D Len mi to príde ako päsť na oko keď celý systém je iný ale tie „hlbšie“ nastavenia sú stále ako z Windows XP :D Je to paradoxné a čudné.

 3. Volfgang Albert (neregistrovaný)

  Chci zrušit oznámení notifikace děkuji!

 4. qam (neregistrovaný)

  To ty windejsi ještě někoho zajímají? Počítače jsou pro BFU mrtvé odvětví, do popředí přicházejí 2v1, kde jasně windows převálcuje Apple a Google. Tady prostě microsoft zaspal a zaspí, protože nikdo nechce prstem tahat win32 aplikace. Surface může být nádherné zařízení, ale ze systému se pomalu ale jistě stává mrtvola pro pár programátorů a lidi vyžadující speciální SW. A těch je minimum.
  Já prostě v těch 10kách citím hroznou křeč. Ani kočka, ani pes. Schopnosti reagovat na potřeby trhu nulové, přešlapování na místě. „Konec“ se blíží.

  • „mrtvola pro pár programátorů a lidi vyžadující speciální SW. A těch je minimum“

   LOL :D Vidno ze mas prehlad ?

  • Jakub (neregistrovaný)

   Hahaha. Proto se teď vyvíjí nové Snapdragon SoC přímo na Windows 10.

  • 2v1, kde vede Apple a Google? ?

   Tak tady se musím Surface a Windows 2v1 opravdu zastat.
   Jinak ty chceš běžne používat Win32 aplikace na tabletu? 2v1 slouží ve stylu složitější Win32 aplikace v režimu PC s klávesnicí. Prohlížeč, čtečka, přehrávače, kreslení, prohlížeče dokumentů a podobně (což je také běžné použití tabletu)- v režimu tabletu a jsou plně přizpůsobeny pro dotyk.

   Jinak Win32 aplikace často podporují dotyk a stylus (Chrome, Office, grafické programy, ). Ty skutečně profesionálnější aplikace se těžko dělají touch only. Ty raději myší nebo stylusem, ale proboha, ne tablet only. ?

   Já jsem teda docela z toho tvého komentáře zmaten. ?

   • qam (neregistrovaný)

    Jakub: Procesor s tím nemá co dělat. To je akorát další tragédie od MS spouštět systém bez aplikací na armu a ty aplikace mu emulovat z dospělého os, to je opět mrtvá větev ala win RT.
    Tray: Nevadí, já už di zvykl, že jsi takový druhý uni, věčně zmaten

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Tak to si mě asi s někým pleteš. ?

    Tak samozřejmě ty počítače s ARM procesorem nejsou tvořeny proto aby se na nich hrály hry a používali složité Win32 aplikace. I přesto že na tom software jako Photoshop spustíš a můžeš v něm provádět úpravy, musíš počítat s pomalejšími reakcemi. Není to ale nic strašného. Co se tohoto a běžného použití PC týče.

    Tvé Předpoklady a tvrzení jsou poměrně velmi zvláštní až vyhrocené. Skoro bych řekl až působící zabarveně, od fanouška firmy jedné, nemají si rád tu druhou. Ač souhlasím s tím že to místy může působit ani kočka ani pes a že potřebuje větší podporu vývojářů pro univerzální aplikace.

 5. Smutný je, že ten design nastavení ve Windows 10 je tak ošklivej a připomíná mi to nastavení na 486ce protože tam nešlo nic graficky hezčího udělat. Tady to je záměrně jednoduché, ošklivé. Zlaté Visty, sedmičky apod.

  • Mě se nelíbí ta úvodní strana.
   Potom po rozkliknutí skupiny nastavení se až aktivuje boční průhledný panel a to už vypadá mnohem lépe.

   Ta první strana, no, klidně by mohla být velmi jemně průhledná a po rozkliknutí animací zajet pouze doleva.

 6. Takže ještě tak deset let a bude to konečně umět věci, které se dají najít už ve Windows 95 :-P

 7. lukass71

  Pozastaveni updatu, automaticka zmena jasu a vylepseny snippet urcite vitany (teda, trvalo jim to pekne dlouho, zvlast takova prkotina jako ten jas). To svetle tema je ale uprimne hnus, proste vzali to klasicke tmave a hodily na to invert…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *