Microsoft znovu vydává říjnový update Windows 10. Soubory už by mazat neměl

Velká říjnová aktualizace Windows 10 byla podepsána v září, počátkem října bylo možné update manuálně nainstalovat, k automatické aktualizaci však již nedošlo; byla totiž zjištěna závažná chyba, která hrstce uživatelů smazala celou osobní složku. Na opravu chyby se čekalo déle jak měsíc, nyní je October 2018 Update znovu ke stažení.

Windows 10

„Finální“ sestavení nese číslo 17763.134, a kromě výše uvedené chyby řeší i další drobné problémy, společně s aktualizací totiž přichází pravidelná bezpečnostní aktualizace vydávaná každé druhé úterý v měsíci. Aktualizace je distribuována skrze službu Windows Update, pouze však u počítačů, které Microsoft vyhodnotí jako kompatibilní; u některých zařízení tak může být dostupný později.

Vyšla podzimní aktualizace Windows 10: jaké přináší novinky? (kompletní přehled)

Nová verze = méně problémů

Kvůli problémům byly letos opožděné obě velké aktualizace Windows 10, přesto se Microsoft na svém blogu obhajuje tím, že s každou novou verzí systému dostává méně a méně záporných reakcí, z čehož vyhodnocuje, že každá nová aktualizace činí systém stabilnějším. Zaměstnanci Microsoftu pracující na Windows musí na svých hlavních zařízeních používat nejnovější testovací verze, čímž je na ně vytvářen tlak, aby veškeré nalezené chyby okamžitě reportovali a opravovali. Kromě toho je tu i pomoc od Insiderů.

Microsoft také zmiňuje, že o vypouštění aktualizací rozhoduje strojové učení; v první vlně dostávají update pouze ta zařízení, která v interních datech Microsoftu vykazují dobrou zkušenost. Pokud je zjištěno, že konkrétní konfigurace zařízení může mít s aktualizací problém, update nebude nabídnut, dokud problém nebude odstraněn. Microsoft také distribuci budoucích updatů lehce zpomalí, ihned po vydání ji dostanou pouze ti, kteří si ji sami ve Windows Update vyhledají, automatický update bude probíhat s drobným zpožděním.

Transparentnější komunikace

Microsoft také přiznal, že v popisování problémů podzimní aktualizace nebyl zcela transparentní, a slibuje, že učiní nápravu. Do budoucna bude každý podobný problém lépe komunikovat jak s běžnými spotřebiteli, tak výrobci hardwaru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. pogo8303 (neregistrovaný)

  October update s označením 1809 vydaný v listopadu – to je snad lepší než VŘSR :) Jinak, instaloval jsem původní 17763.1 na 2 PC ještě před stažením jako upgrade – všechno bylo v pohodě. Mezitím jsem udělal minimálně 10 čistých instalací na dalších strojích a zdá se, že žádný problém.

 2. Johny (neregistrovaný)

  horší jk apple, ještě že nedělaj telefony

  • To zkopírovali od Applu!!! :-D Doteď si pamatuji, jak jsem jel přes celou republiku, abych na jednom Macu nastavil export do PDF určeného ke komerčnímu tisku katalogu, za půl roku Apple vydal aktualizaci a já jsem musel jet nastavovat všechno znovu :-D A pak ještě 2x :-D BOHUŽEL celý svět kopíruje od Apple ty sr*čky a člověk, který techniku používá ke SKUTEČNÉ PRÁCI má smůlu, protože celý svět si chce hrát s pič*vinama a pracující si můžou jít trhnout hlavou… ale jak říkám, to pravé peklo přijde, až na novém stroji nerozjedu Win7… a to bude doba, kdy přijde můj první infarkt :-D

 3. imperator

  Ono je to vlastne jedno ? (Trolling activated)

 4. vojta (neregistrovaný)

  Já zas budu prodávat silvestrovské trhaviny pro děti a množství střelného prachu určím microsoftí metodou strojového učení. Čím méně utžených končetin, tím více prachu. Na co nějaké testy… :)

 5. Tomáš (neregistrovaný)

  Kdy aktualizaci dostanou HP????

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *