TOPlist

Vyšla velká aktualizace Windows 11. Co nového přináší? (kompletní přehled vylepšení)

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
  • Microsoft vydal první a zároveň poslední velkou aktualizaci Windows 11
  • Přináší spoustu novinek, avšak některé funkce stále budou uživatelům chybět
  • Aktualizace je zdarma a nainstalovat si ji můžete již dnes

Loni v říjnu Microsoft vypustil do světa systém Windows 11, který postupně nahrazuje oblíbené „desítky“. Ty měly být vůbec poslední číselnou verzí Windows, avšak v Redmondu zjevně své původní plány přehodnotili. Windows 11 přinesla designová vylepšení a také několik zjednodušujících prvků, které dlouholeté uživatele okenního systému spíše obtěžovaly.

V průběhu roku Microsoft vydal pár drobných updatů, avšak ten hlavní přichází právě nyní – po necelém roce od uvedení první verze přichází 2022 Update, který systém povyšuje na verzi 22H2. Jaké novinky první (a zároveň poslední) velkou aktualizace Windows 11 přináší?

Složky v nabídce Start

První velkou novinkou je konečně možnost vytvářet složky zástupců aplikací v nabídce Start. Funguje to podobně jako dříve s dlaždicemi – stačí přetáhnout jednu ikonku na druhou, čímž dojde k vytvoření složky. Do ní pak lze umisťovat zástupce dalších aplikací a také jí přidělit jméno. Obtížnější je ale smazání celé složky, kdy je nutné z ní vymazávat jednu aplikaci po druhé.

Start Folders

Více či méně připnutých aplikací

Start si nově můžete více přizpůsobit. Velikost sice stále upravit nejde, avšak můžete si alespoň vybrat, jaké množství připnutých aplikací v ní chcete vidět – dva, tři, nebo čtyři řádky. Čím více zvolíte, tím méně se pak vejde do nabídky naposledy otevřených souborů.

Start

Přetahování souborů na hlavní panel

Nová verze Windows také vrací do hry důležitou schopnost hlavního panelu umístit do popředí aplikace, na jejichž ikonky uživatel přetahuje soubor. Je-li soubor přetažen do pravého dolního rohu obrazovky, dojde k jeho umístění na plochu.

Spolupráce hlavního panelu s Teams

Hlavní panel také umí lépe pracovat s komunikačním nástrojem Teams. Pokud je aplikace spuštěna, můžete si přímo v oznamovací oblasti ztlumit mikrofon. Kromě toho lze z náhledu libovolné aplikace v hlavním panelu vyvolat sdílení celého okna v Teams.

teams

Nová dotyková gesta

Microsoft rovněž přidal několik novinek pro zařízení s dotykovými obrazovkami, mezi nimi nová gesta:

  • tažením nahoru/dolů ze spodu obrazovky otevřete/zavřete nabídku Start
  • v nabídce Start se lze přejetím prstu doleva/doprava přepínat mezi připnutými aplikacemi a seznamem všech aplikací
  • přejetím prstu z pravého dolního roku směrem vzhůru se nově otevřou rychlé přepínače

Seznam Bluetooth zařízení přímo u hodin

Z menu rychlého nastavení se dostanete k seznamu zařízení připojených přes Bluetooth, aniž by bylo nutné otevírat systémové nastavení. Rovněž tam uvidíte přehlednější indikátor nabití baterie, který je identický jako ten na zamykací obrazovce.

bluetooth

Vylepšený Průzkumník

Microsoft také věnoval péči výchozímu systémovému prohlížeči souborů. Integrace panelového rozhraní sice dorazí až příští měsíc, avšak několik novinek se přeci jen našlo. Nově lze například připínat do Rychlého přístupu (který se přejmenoval na Oblíbené) nejen složky, ale také konkrétní soubory. Budou tak vždy k vidění hned po spuštění Průzkumníka na úvodní stránce.

explorer

Staronovou funkcí jsou náhledy složek, kdy ve větším zobrazení uvidíte miniatury toho, co se v nich nachází.

miniatures

Do Průzkumníka je rovněž lépe integrovaný OneDrive – v pravém horním rohu nově naleznete ikonku obláčku, kliknutím na ni se pak dozvíte stav synchronizace či stav zaplnění a získáte důležité odkazy do nastavení účtu či do webového rozhraní.

onedrive

Nová je i klávesová zkratka Ctrl + Shift + C, která zkopíruje cestu k označenému souboru, aniž by bylo nutné otevírat kontextové nabídky.

Vylepšené přichytávání oken

Windows 11 přinesla šikovný způsob rozmisťování oken na obrazovku v předem zvoleném rozvržení. Letní update tuto funkci rozvíjí tak, aby ji bylo snazší používat i na dotykových obrazovkách – stačí prstem (jde to i kurzorem) „přijet“ s oknem k horní části obrazovky, načež se otevře seznam možných rozvržení.

Snap Layouts Assist ve Windows 11 22H2

Microsoft počítá i s klávesovými zkratkami – požadované rozvržení půjde vyvolat kombinací kláves Win + Z + [číslo].

snap

Stěhování Ovládacích panelů do nastavení

Došlo i na přemístění několika konfiguračních položek z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. Do sekce Programy a funkce se nově dostanete skrze Nastavení – Aplikace – Nainstalované aplikace. Do Nastavení se rovněž přesunula možnost odinstalování systémových aktualizací, nebo některé položky pokročilých nastavení sítě včetně zjišťování sítě a sdílení souborů, tiskáren či veřejných složek.

Změny v rozhraní

Update Windows 11 přináší i nový design posuvníků hlasitosti a jasu, který lépe koresponduje s celým prostředím systému.

volume

Nové jsou i ovládací prvky médií na zamykací obrazovce, které rovněž více přispívají k celkové konzistenci.

media 1

Microsoft také změnil ikony v kontextových nabídkách a přidal grafický efekt poloprůhledného pozadí do více míst v systému.

Zbrusu nový Správce úloh

K velkým změnám došlo u Správce úloh, který má zcela nový kabátek včetně podpory tmavého režimu. Namísto karet nyní nástroj používá sloupec ikon na levé straně, s jejichž pomocí přistupujete k jednotlivým sekcím.

task manager

Novinkou Správce úloh je režim efektivity, který umožní ručně omezovat aplikace s vysokou spotřebou. Ten však není možné použít na systémové procesy nebo skupiny procesů.

Nový režim soustředění

Pokud nechcete, aby vás během práce vyrušovaly notifikace, máte nově možnost buď aktivovat režim nerušit, nebo si podrobně nastavit funkci soustředění. Tu lze aktivovat na určitý čas a kromě vypnutí notifikací dojde k odstranění notifikačních štítků na ikonách aplikací v hlavním panelu.

focus

Další novinky telegraficky

  • V systému je přeinstalovaná videostřižna Clipchamp
  • Hráče her potěší optimalizace výkonu pro snížení latence a odemknutí funkcí jako Auto HDR nebo variabilní obnovovací frekvence u her spuštěných v oknech
  • Pokud v režimu Letadlo změníte nastavení bezdrátových sítí, při příští aktivaci si bude systém toto natavení pamatovat
  • Windows 11 také dostávají lepší podporu sluchátek Apple AirPods, zejména v oblasti vyšší kvality zvuku v hlasových hovorech
  • Lepší je i podpora dynamické obnovovací frekvence, kdy Windows 11 používají vyšší frekvence nejen v aplikacích, ale i na vybraných místech v systému – pohyb kurzoru, animace, posouvání položek apod.
  • Funkce Živé titulky umí nově přepisovat mluvený obsah z libovolného zdroje zvuku, a to včetně toho, který je právě zaznamenáván mikrofonem
  • Systém Windows 11 lze také nově celý ovládnout hlasem, a to za pomoci zobrazované mřížky, v níž si uživatel vybere místo ke kliknutí. Tato funkce je ale zatím dostupná pouze v angličtině. V ní si uživatelé mohou nově vychutnat přirozenější hlasy ve funkci Předčítač.
  • Rozšířena byla podpora Android aplikací do dalších 31 zemí světa, ovšem Česká republika mezi nimi nadále chybí

Co se nezměnilo?

Jak vidíte, nových funkcí je poměrně hodně, ovšem stále je co vylepšovat. Kalendář u hodin je stále hloupý, Správce úloh stále nejde vyvolat pravým klikem na hlavní panel apod. Nezměnily se ani hardwarové požadavky, takže bez moderního stroje se ani nadále neobejdete.

Další update dorazí v říjnu

Microsoft s uvedením letního updatu Windows 11 také potvrdil předchozí spekulace o novém přístupu k budoucím aktualizacím. Namísto velkých updatů bude dodávat drobnější, ale častější aktualizace. V podstatě začne platit pravidlo, že jakmile redmondští uznají některou testovanou novinku za připravenou, vypustí ji v rámci drobného aktualizačního balíčku kdykoliv v průběhu roku.

explorer

První taková aktualizace překvapivě dorazí už příští měsíc a přinese několik zajímavých novinek:

  • Podporu panelového rozhraní v Průzkumníkovi souborů
  • Nové prostředí pro správu fotografií v aplikaci Fotky
  • Doporučování akcí při kopírování text
  • Schopnost hlavního panelu zobrazit ikony otevřených aplikací, které se na něj nevejdou
  • Vylepšené sdílení na okolní zařízení

Jak letní update Windows 11 nainstalovat již dnes?

Pokud si chcete užít nové funkce Windows 11 již dnes, stačí na podporovaném zařízení navštívit v Nastavení sekci Windows Update a odtud aktualizaci nainstalovat. Pokud se vám z nějakého důvodu nenabízí, můžete ji ručně vyvolat pomocí nástroje Windows 11 Installation Assistant, který stáhnete z webu Microsoft.com. Další možností je vytvoření bootovacího média s nejnovější verzí pomocí nástroje Media Creation Tool, který najdete na stejném místě.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku