Vyšel Windows 10 Mobile Creators Update: málo funkcí pro málo telefonů

Když Microsoft loni v létě vydal výroční aktualizaci systému Windows 10, drtivá většina novinek se týkala počítačů a tabletů, zatímco mobilní Windows si měla na přísun inovací počkat na současný Creators Update. Ten byl pro smartphony vypuštěn dnes ráno, ovšem stejně jako loni se dostavilo pouze zklamání; novinek je po čertech málo, a navíc se počet podporovaných smartphonů snížil na 13.

Co je v systému nového?

Jak jsme uvedli v úvodu, novinek je skutečně skromné množství. Systém má být stabilnější a spolehlivější, zrychlit by se mělo například přihlašování skrze čtečku duhovky u modelů Lumia 950 a 950 XL. Novinek se dočkala i personální asistentka Cortana, ta nás však kvůli nepodpoře češtiny zajímat nemusí.

Microsoft Edge jako čtečka knih

Stejně jako na počítačích je nové možné použít internetový prohlížeč Microsoft Edge jako čtečku knih, ať už zakoupených ve Windows Store, nebo nahraných z vlastních zdrojů ve formátu ePub. Čteným knihám pak lze měnit velikost a typ písma, motiv podsvícení a šířku mezer. Do rozečtených knih lze vkládat záložky, či v nich fulltextově vyhledávat.

Zpřeházené nastavení

V souladu s Windows 10 pro počítače provedl Microsoft zpřehlednění systémového nastavení – svoji vlastní sekci si vysloužilo veškeré nastavení aplikací, odkud je nově možné jednotlivé aplikace obnovit do původního stavu, aniž by bylo nutné jejich přeinstalování. Pod jednu střechu byly sloučeny jednotlivé položky týkající se připojených zařízení a Wi-Fi. Bezdrátové sítě si lze nově nastavit jako připojení účtované podle objemu dat. U některých položek nastavení se při spodním řádku objevují tipy na související nastavení.

Bohužel na některé novinky známé z počítačů, například noční režim s možností eliminace modrého světla, se do mobilních Windows nedostaly. Stejně tak nepřišlo očekávané vylepšení funkce Continuum s možností práce s aplikacemi v oknech.

Další drobnosti

U nepřijatých hovorů se v Centru akcí nově objevují tlačítka s možností zavolat zpět, poslat SMS nebo připomenout hovor později (vyžaduje Cortanu).

wp_ss_20170426_0001

Systém dostal nové zvuky, které jsou stejné jako na počítačích.

Při používání režimu Continuum je možné zhasnout obrazovku telefonu, aniž by se práce na připojeném displeji přerušila.

Příští updaty systému by měly být rozdílové, což znamená menší množství stažených dat a rychlejší aktualizace. Kromě toho bude možné aktualizace oddálit až o 35 dní.

Do aplikací přibyla aplikace View 3D, která má umět zobrazovat 3D objekty vytvořené v aplikaci Malování 3D. Ta ale bohužel vyšla pouze pro počítače, na telefonech se patrně objeví později (jestli vůbec).

Které telefony Creators Update dostanou?

Aktualizace je tradičně vypouštěna ve vlnách, postupně se jí dočkají následující smartphony:

 • Alcatel IDOL 4S
 • Alcatel OneTouch Fierce XL
 • HP Elite x3
 • Lenovo Softbank 503LV
 • MCJ Madosma Q601
 • Microsoft Lumia 550
 • Microsoft Lumia 640/640XL
 • Microsoft Lumia 650
 • Microsoft Lumia 950/950 XL
 • Trinity NuAns Neo
 • VAIO VPB051

Co když chci Creators Update pro moji starší Lumii?

Telefony, které nejsou vyjmenované ve výše uvedeném seznamu se ke Creators Updatu klasickou cestou nedostanou, a to i přesto, že na nich systém Windows 10 Mobile běží. Hovoříme především o starších Lumiích z éry finské Nokie, které šly do prodeje s Windows Phone 8.x a „desítky“ dostaly prostřednictvím aplikace Poradce pro upgrade (Upgrade Advisor).

Processed with VSCOcam

I když Microsoft těmto telefonům zavřel k příštím updatům dveře, stále existuje možnost, jak na ně Creators Update dostat. Je však nutné zapojit se do programu Insider (v nastavení – aktualizace a zabezpečení – program Windows Insider) a stáhnout si poslední testovací sestavení, které se od toho finálního nijak neliší. Nejprve je nutné natavit odebírání aktualizací z rychlého kruhu a stáhnout a nainstalovat sestavení s číslem 15063, poté přepnout na pomalejší kruh, z něhož by se měly stáhnout setinkové záplaty.

Creators Update údajně podle Microsoftu neběží na starších telefonech uspokojivě, a proto pro ně oficiálně nevyšel. Některé Lumie (např. 930 nebo 1520) však mají lepší hardware, než podporované modely Lumia 550 či 640/640 XL, takže bychom se instalace nebály, byť upozorňujeme, že vše provádíte na vlastní riziko.

Co bude dál?

Bohužel minimum nových funkcí a omezení podpory na pouhých 13 smartphonů bohužel nedává příliš velké naděje do budoucna, zvláště pak když Windows 10 Mobile nepodporuje nejmodernější čipsety a nové telefony s tímto systémem nevznikají. Budoucí vývoj mobilních desítek byl navíc v Insider programu oddělen od verze pro počítače, dá se tedy předpokládat, že Microsoft nechá svoji nešťastnou mobilní kapitolu pomalu zahynout.Nepřehlédněte

Budoucnost Windows 10 Mobile? Značně nejistá

Otázkou je, zda tak učiní zcela bez náhrady, nebo se pokusí do světa smartphonů vrátit s něčím novým, například s plnohodnotnými desktopovými Windows pro procesory ARM.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku