Domů » Bleskovky » Vyšel nový Microsoft Edge: chce zatopit Chromu na Windows i na macOS

Vyšel nový Microsoft Edge: chce zatopit Chromu na Windows i na macOS

Microsoft včera večer vydal ostrou verzi svého „nového“ internetového prohlížeče Microsoft Edge. Z původního Microsoft Edge, který je od počátku součástí Windows 10, zbylo pouze jméno, vše ostatní bylo vystavěno kompletně od podlahy. Jako základ Microsoft použil vykreslovací jádro Chromium, na kterém běží drtivá většina současných prohlížečů. Zajímavostí je, že nový Edge není připraven pouze na Windows 10, ale také na Windows 8.1, Windows 7, a dokonce i macOS.

edge

Jak si prohlížeč nainstalovat?

Cest k novému prohlížeči bude několik, tou nejjednodušší je v tuto chvíli manuální instalace; instalační soubor pro všechny systémy lze stáhnout z těchto stránek. Uživatelům Windows 10 (edice Home a Pro) bude nový Edge nabízen i v rámci služby Windows Update, v obou případech dojde k nahrazení původního Edge. Pokud nový Edge z jakéhokoliv důvodu odmítáte, můžete si jeho automatickou instalaci skrze Windows Update zablokovat pomocí oficiálního nástroje Blocker Toolkit.

Jaké novinky Microsoft Edge přináší?

Díky tomu, že Microsoft Edge využívá open source vykreslovací jádro Chromium, lze jej zjednodušeně vnímat jako přeskinovaný Google Chrome obohacený o některé funkce ušité Microsoftem. Redmondští se například snaží udržovat vlastní obchod doplňků, byť podporována je i instalace doplňků z neznámých zdrojů (včetně těch pro Google Chrome).

edge 1

Prohlížeč vykresluje webové stránky úplně stejně jako většina konkurenčních prohlížečů, firmy mají v případě potřeby možnost vyvolat IE Mode, kdy bude prohlížeč vykreslovat vybrané weby stejně jako starý Internet Explorer. Edge také umožňuje používat podporované webové stránky jako univerzální aplikace. Oproti původnímu Edge jsou také obrovskou výhodou průběžné aktualizace, a nikoliv pouze s novou verzí Windows 10, jak tomu bylo dosud; aktualizace mají přicházet v průměru po šesti týdnech.

Co vám bude chybět?

Microsoft nestihl nový prohlížeč naučit všechny funkce, kterými se chlubil původní Edge. Není zde například možnost ukládat si celé relace otevřených záložek na později, chybí také čtečka e-booků či rozšířené možnosti práce se stylusem. Microsoft také nestihl přijít se synchronizací historie a rozšíření; naštěstí se synchronizují alespoň hesla, oblíbené stránky a nastavení.

Pro ARM zatím jenom beta verze

Včera vyšla i nová verze Microsoft Edge pro počítače s ARMovými procesory, byť zatím se nejedná o ostré sestavení, ale pouze o beta verzi.

edge 2

I tato verze nahrazuje na počítačích s Windows 10 pro ARMové procesory původní Edge, který musel běžet v emulační vrstvě. Nový Edge běží nativně, což se pozitivně odráží na jeho rychlosti a stabilitě. Nativní verzi má Microsoft i na mobilních platformách Android a iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments