Domů » Bleskovky » Vyšel nový Microsoft Edge: chce zatopit Chromu na Windows i na macOS

Vyšel nový Microsoft Edge: chce zatopit Chromu na Windows i na macOS

Microsoft včera večer vydal ostrou verzi svého „nového“ internetového prohlížeče Microsoft Edge. Z původního Microsoft Edge, který je od počátku součástí Windows 10, zbylo pouze jméno, vše ostatní bylo vystavěno kompletně od podlahy. Jako základ Microsoft použil vykreslovací jádro Chromium, na kterém běží drtivá většina současných prohlížečů. Zajímavostí je, že nový Edge není připraven pouze na Windows 10, ale také na Windows 8.1, Windows 7, a dokonce i macOS.

edge

Jak si prohlížeč nainstalovat?

Cest k novému prohlížeči bude několik, tou nejjednodušší je v tuto chvíli manuální instalace; instalační soubor pro všechny systémy lze stáhnout z těchto stránek. Uživatelům Windows 10 (edice Home a Pro) bude nový Edge nabízen i v rámci služby Windows Update, v obou případech dojde k nahrazení původního Edge. Pokud nový Edge z jakéhokoliv důvodu odmítáte, můžete si jeho automatickou instalaci skrze Windows Update zablokovat pomocí oficiálního nástroje Blocker Toolkit.

Jaké novinky Microsoft Edge přináší?

Díky tomu, že Microsoft Edge využívá open source vykreslovací jádro Chromium, lze jej zjednodušeně vnímat jako přeskinovaný Google Chrome obohacený o některé funkce ušité Microsoftem. Redmondští se například snaží udržovat vlastní obchod doplňků, byť podporována je i instalace doplňků z neznámých zdrojů (včetně těch pro Google Chrome).

edge 1

Prohlížeč vykresluje webové stránky úplně stejně jako většina konkurenčních prohlížečů, firmy mají v případě potřeby možnost vyvolat IE Mode, kdy bude prohlížeč vykreslovat vybrané weby stejně jako starý Internet Explorer. Edge také umožňuje používat podporované webové stránky jako univerzální aplikace. Oproti původnímu Edge jsou také obrovskou výhodou průběžné aktualizace, a nikoliv pouze s novou verzí Windows 10, jak tomu bylo dosud; aktualizace mají přicházet v průměru po šesti týdnech.

Co vám bude chybět?

Microsoft nestihl nový prohlížeč naučit všechny funkce, kterými se chlubil původní Edge. Není zde například možnost ukládat si celé relace otevřených záložek na později, chybí také čtečka e-booků či rozšířené možnosti práce se stylusem. Microsoft také nestihl přijít se synchronizací historie a rozšíření; naštěstí se synchronizují alespoň hesla, oblíbené stránky a nastavení.

Pro ARM zatím jenom beta verze

Včera vyšla i nová verze Microsoft Edge pro počítače s ARMovými procesory, byť zatím se nejedná o ostré sestavení, ale pouze o beta verzi.

edge 2

I tato verze nahrazuje na počítačích s Windows 10 pro ARMové procesory původní Edge, který musel běžet v emulační vrstvě. Nový Edge běží nativně, což se pozitivně odráží na jeho rychlosti a stabilitě. Nativní verzi má Microsoft i na mobilních platformách Android a iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Klikl jsem na stažení a pak jsem si takhle početl: [odkaz] :-D

 2. Tak jsem nainstaloval z vašeho odkazu(dík)). Včera oficiální update a nic. Teď mám edge dva (beta se nepřepsal) Vše se zatím nesynchronizuje(doplňky atd.-až časem). Jinak dobrý. Ještě jednou díky.

 3. To by me zajimalo, kdo si tohle dobrovolne na macOS nainstaluje.

  Pokud chci nejlepsi vydrz, pak Safari, pokud chci nejvic featur, pak Chrome, pokud nechci Google, ale chci vic, nez nabizi Safari, pak Firefox. Na Windows chapu, ale na macOS mi tohle fakt smysl nedava.

  • No, tohle je dobrá otázka. Ale zase. Chrome je naprosto odpadní prohlížeč a vpodstatě vir, který mi do počítače rozhodně nesmí. V poslední době používám hlavně Firefox, jelikož se mi zdá, že Safari od vydání Cataliny MacBook hodně vybíjí. A navíc -mám displej s vysokym rozlišením, a zastaralé Safari neumí ani YouTube ve 4K (což je teda ostuda neskutečná). Takže jako alternativa pro někoho, kdo nechce Safari a nechce ani vir Chrome (což se nedivím), asi i jo ve finále.

  • Menty: Ale prave, jak rikas, pouzivas Firefox…

   Jinak uprimne Catalina celkove mela na muj mac fakt nedobry dopad. Treba prave to Safari ma cim dal vic problemu (treba ze prestane fungovat klik na mysi/trackpadu ve full screen videu a odejit z nej jde jen pres esc). Ale zaroven ani chrome ani firefox pouzivat nechci, protoze i pres to jak rikas, tak Safari je na tom mnohem lepe s baterkou.

  • Safari nevie 4K iba v youtube pretože youtube používa VP9 a MacOS HEVC… preto 2K/4K nie je ani na iPhonoch… a myslím že chrome / firefox to dekóduje cez CPU, takže to celkom vyťažuje…

  • Edge je hlavne pro firemni sferu. S prichodem Azure AD a MS Intune je na korporatnich pocitacich (a BYOD) bez ohledu na operacni system prave nejlepe podporovan Edge.

   Ja mam primarne take Firefox, ale kdyz neco nejede, po Edge sahnu hned.

  • lerion: Ah ok, to dava vetsi smysl potom:) Diky.

 4. škoda že to není v češtině

  • V češtině je již dlouho. Jazyk změn v nastavení, pokud ho máš v angličtině.

 5. Díky, už jsem to našel. Je to v CZ :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).