Domů » Bleskovky » Vyšel Google Chrome 69: nový design a důraz na bezpečnost

Vyšel Google Chrome 69: nový design a důraz na bezpečnost

Včera vyšel nový desktopový Chrome 69 pro Windows, maxOS a Linux. Přináší několik zajímavých novinek, přičemž jedné si všimnete hned po prvním spuštění. Google totiž konečně implementoval i do desktopové verze svůj Material Design.

Vzhled prohlížeče je tak nyní více konzistentní s mobilní verzí a obecně působí moderněji. Zatímco světlejší pozadí asi nikoho nepobouří, zaoblené rohy a méně výrazné předěly karet možná některé uživatele trochu rozladí.

Ve znamení pokroku

Ačkoliv verze 69 není nijak kulaté číslo, vychází v podstatě k 10. výročí od vzniku prohlížeče. A proto obsahuje několik poměrně výrazných vylepšení. Jde například o chytřejší omnibox, který nyní umí zobrazovat i sportovní výsledky, překlady a odpovídat na některé otázky.

Užitečnou novinkou je také režim Picture-in-Picture (PiP), který umožňuje podobně jako na Androidu přehrávat videa v menším plovoucím okně přes ostatní obsah. Tato novinka je však zatím funkční jen napůl. API sice již oficiálně aktivní je, ale weby ho ještě nevyužívají. Uživatelé navíc stále musí aktivovat dvojici vývojářských nastavení. Učinit tak můžete zadáním chrome://flags/#enable-surfaces-for-videos a chrome://flags/#enable-picture-in-picture.

Google již delší dobu silně prosazuje používání HTTPS. Stránky s tímto protokolem doposud označoval jako „Zabezpečené“ a zobrazoval u nich zelenou ikonku. To se teď mění, místo zeleného políčka uvidíte jen nenápadnou ikonku zámku. Jde o opatření navazující na přidání ikonky varující před HTTP weby ve verzi 68. Finálním cílem Googlu je na HTTPS stránky nijak neupozorňovat a považovat je za nový standard, zatímco ty HTTP uživatelům zvýrazňovat jakožto nezabezpečené.

Nová verze také opět o něco více přiblížila konec Flashe. Nyní musíte po každém restartu prohlížeče znovu explicitně webům udělovat povolení spouštět tento plugin, což souvisí s dlouhodobým plánem Googlu na úplné odstranění Flashe. V některé z dalších verzích začne být Flash ve výchozím stavu deaktivován a do konce roku 2020 bude z prohlížeče nadobro odstraněn.

Google Chrome slaví 10 let: podívejte se na šest věcí, kterými změnil pravidla hry

Nový Chrome obsahuje i další novinky, jako je například přepracovaný správce hesel či podpora dvoufázového přihlašování s využitím zařízení CTAP2 FIDO.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments