Domů » Články » Výroční update Windows 10 je tady: Přináší spoustu novinek (první dojmy)

Výroční update Windows 10 je tady: Přináší spoustu novinek (první dojmy)

Minulý pátek oslavil systém Windows 10 první rok své existence, a na oslavu prvního výročí si Microsoft připravil velkou aktualizaci nazvanou Anniversary Update. Tato výroční aktualizace vylepšuje samotné jádro systému, zvyšuje celkovou bezpečnost, a kromě toho přináší mnoho vylepšení stávajících funkcí pro koncové uživatele. Pojďme se tedy podívat, jaké novinky update přináší.

Nabídka Start

Patrně nejviditelnější změnou Windows 10 oproti Windows 8.1 je nabídka Start, která spojuje to nejlepší z klasického světa Windows a světa dlaždic. Microsoft však evidentně stále není s podobou Startu spokojen a tak po letní aktualizaci nezůstává kámen na kameni. Tlačítka pro vypnutí/restartování/uspání počítače a odhlášení uživatele se přesunula do úzkého proužku vlevo, přičemž pravý význam jednotlivých položek se dozvíte až po stisknutí tlačítka hamburger vlevo nahoře. Do tohoto úzkého proužku je možné přidat ikonky dalších systémových aplikací, jejich výběr je však poměrně omezen.

start 1

Microsoft v letním updatu klade důraz na zobrazení seznamu všech aplikací, ten již není nutné otevírat zvlášť, ale je přímo přístupný na nabídce Start pod seznamem nejčastěji používaných a naposledy nainstalovaných aplikací. Vyhledávání podle počátečního písmene zůstává, stejně tak i pravá část s připnutými dlaždicemi.

Změnil se však vzhled seznamu všech aplikací v tabletovém režimu, u nějž se Microsoft snaží využít větší plochy displeje, byť vlevo zůstává poměrně široký a nevyužitý pruh. K přepínání mezi nabídkou Start a seznamem všech aplikací slouží nová tlačítka vlevo nahoře pod hamburger tlačítkem.

Hlavní panel

Výroční sestavení desítek vylepšuje i takovou stálici, jakou je hlavní panel. Ten umí nově u připnutých univerzálních aplikací (např. email nebo RSS čtečka) zobrazovat počet nepřečtených událostí, a to ve formě čísla v kroužku.

taskbar

Po klepnutí na ikonu ovládání hlasitosti je možné rozbalit seznam všech zvukových zařízení a měnit hlasitost zvlášť pro každé z nich.

taskbar-audio-output-650x425

Inovací prošly i hodiny, respektive kalendář, který se objeví po jejich rozkliknutí. Ten je nově propojený s uživatelským účtem, tudíž zobrazuje nadcházející události a dokonce je možné přímo odsud do kalendáře přidat novou položku. Pokud používáte více monitorů, hodiny se budou moci zobrazovat na každém z nich.

calendar

Ikonka pro vstup do Centra akcí se přesunula napravo od hodin, odkud by měla být lépe dostupná. I na ní se nově nachází kolečko, které ukazuje počet zmeškaných notifikací.

tasks

V tabletovém režimu je konečně možné hlavní panel skrýt a užít si aplikace/hry v plnohodnotném full screen režimu.

Centrum akcí

Notifikační centrum také doznalo mnoho změn a je mnohem více přizpůsobitelné. Oznámení z jednotlivých aplikací se sdružují k sobě, přičemž je možné podle aplikace nastavit prioritu zobrazení a počet oznámení, která mají být viditelná okamžitě; ostatní se schovají pod rozbalovací tlačítko. Notifikace mohou obsahovat obrázek, podle kterého bude na první pohled patrné, odkud notifikace pochází.

Podrobně lze v Centru akcí nastavit i pořadí rychlých přepínačů, a to včetně těch, které jsou viditelné až po rozbalení. Nepoužívané přepínače je možné úplně schovat.

akce

Nastavení

Systémové nastavení prošlo změnou designu – podsekce obsahují ikonky a viditelnější je i řádek pro vyhledávání napříč celým Nastavením. Do Nastavení také přibylo několik nových položek, například lze odsud nově nastavit Hlavní panel, což bylo dosud realizováno z Ovládacích panelů. Ty však stále v systému zůstávají a obsahují spoustu položek, které zatím z moderního Nastavení obsloužit nelze.

settings

Z Nastavení je možné ještě více personalizovat systém, aktivní okna mohou mít barevné záhlaví a celý systém je možné zahalit do černého tématu, tedy alespoň většinu systémových aplikací.

dark

Vylepšena byla i správa baterie a správa využívání dat aplikacemi.

Microsoft se také snaží, aby vás služba Windows Update co nejméně obtěžovala, je možné nastavit dobu aktivního používání, kdy počítač nebude vyžadovat restart pro dokončení aktualizace.

wupdate

Pokud vám některá univerzální aplikace přestane pracovat dle očekávání, je možné jí přímo z nastavení resetovat.

app

Univerzální Skype

Stejně jako s nabídkou Start si v Redmondu neví rady, co se Skypem. Tak dlouho se čekalo na jeho integraci do systému, až ji Microsoft zrušil a nahradil ji zbrusu novou univerzální aplikací. Ta umí většinu funkcí, jako její desktopová sestra – videohovory, chat, skupinové konverzace, volání na mobilní telefony a pevné linky, sdílení souborů apod. V létě má navíc přibýt možnost posílat SMS prostřednictvím spárovaného telefonu.

skype

Doplňky v Microsoft Edge

Prohlížeč Microsoft Edge se konečně dočkal nativní podpory doplňků, které je možné stahovat z Windows Store. Jejich databáze je prozatím velmi skromná, doufejme však, že se bude v budoucnu rozšiřovat.

EDGE EX

Edge také přináší podporu přihlašování se do webových formulářů bez hesel (například biometrickými údaji) podobně jako ve službě Windows Hello, v rámci bezpečí lze také nastavit, aby prohlížeč po svém ukončení smazal veškeré stopy po vaší aktivitě.

edge ext

Prohlížeč má být také úspornější ve využívání baterie na noteboocích a tabletech (údajně o 17 – 70 procent) a umí zasílat oznámení do Centra akcí. Kosmetickou změnou je možnost zobrazovat si v panelu oblíbených položek pouze ikonky stránek, ty lze nově importovat i z prohlížeče Mozilla Firefox.

Nový Windows Store

Nový design dostal i obchod aplikací, který má být jednotný pro všechna zařízení včetně Xboxu. Na kartě aplikace jsou zobrazeny požadavky na hardware, případně pro která zařízení je určena. Uživatelé nakupující větší hry ocení možnost vybrat si, na jaký disk hru nainstalovat. U vybraných titulů bude možné kromě několika screenshotů shlédnout i video trailer.

edge detail

Xbox

S novým Windows Store také souvisí novinka aplikace Xbox, kterou Microsoft nazývá Play Anywhere. V obchodě aplikací se budou objevovat tituly hratelné nejen na PC, ale i na Xboxu se synchronizací herního postupu mezi oběma platformami. Z Windows Store bude možné hry nejen nakupovat, ale rovněž předobjednávat.

xbox

Elektronický inkoust

S výročním updatem přichází i podpora tzv. elektronického inkoustu, kterou ocení zejména majitelé tabletů s dotykovým perem. To se má stát dalším přirozeným nástrojem při ovládání tabletu s Windows, a proto přichází podpora pera nativně přímo do systému a jeho aplikací. Funkce Windows Ink se na podporovaných zařízeních objeví jako ikonka vlevo od hodin, přičemž nabízí paletu funkcí vhodných pro použití dotykového pera, např skicák, možnost kreslení po obrazovce či funkci rychlé poznámky – na ně lze nejen ručně psát, ale důležité informace z poznámek dokáže vyhodnotit asistentka Cortana a na jejich základě například uloží do kalendáře schůzku.

Snímek obrazovky (10)

Se stylusem počítá i několik systémových aplikací, například poznámkovník OneNote či prohlížeč Microsoft Edge. Brzy jej bude možné využít i v mapové aplikaci, v níž půjde kreslit přímo do mapy, pročež nakreslená čára pak vytvoří trasu a dokáže ji zobrazit i zakreslenou na vrstevnicích ve 3D. Podpora elektrického inkoustu bude i součástí profesionálních grafických nástrojů od Adobe.

Snímek obrazovky (11)

Ještě chytřejší Cortana

Microsoft také výrazně vylepšil svoji personální asistentku Cortanu, která umí například rozpoznávat hudbu, poskytovat turn-by-turn navigaci, synchronizovat notifikace napříč zařízeními apod. Bohužel nemá cenu se o jejich funkcích příliš rozepisovat, neboť v českém prostředí systému jejích služeb nevyužijeme.

427000-cortana-vs-siri-vs-google-now

Bash

Třešinkou na dortu pro fajnšmejrky je přítomnost linuxového příkazového řádku Bash. Nejedná se o žádnou emulaci, ale o nativní součást systému, kterou je však zapotřebí přidat do systému. činí se tak v Ovládacích panelech – Programy a funkce – Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows – Windows Subsystem for Linux (Beta).

bash-1024x569

Spousta dalších drobností

Úpravy se odehrály snad na každém místě v systému a popsat všechny novinky by se do tohoto článku rozhodně nevešlo. Systém dostal spoustu nových ikon, zamykací obrazovka má nově stejné pozadí jako přihlašovací obrazovka, navíc se zde z bezpečnostních důvodů nezobrazuje vaše emailová adresa, pokud vám zrovna přijde email.

lock-screen-media-controls-1024x576-650x366

Ze zamykací obrazovky je možné ovládat hudební přehrávač, případně zadat příkaz Cortaně. Na kompletní seznam novinek (v angličtině) se můžete podívat na těchto stránkách.

Pokud jste ještě aktualizaci systému nedostali, můžete ji urychlit. Buď vyhledat v nastavení – aktualizace a zabezpečení – windows update, případně využít aplikace Media Creation Tool, která update nabídne. Také je možné stáhnout soubor ISO (32 bit, 64 bit) pro čistou instalaci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
50 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments