Domů » Články » Výroční update Windows 10 je tady: Přináší spoustu novinek (první dojmy)

Výroční update Windows 10 je tady: Přináší spoustu novinek (první dojmy)

Minulý pátek oslavil systém Windows 10 první rok své existence, a na oslavu prvního výročí si Microsoft připravil velkou aktualizaci nazvanou Anniversary Update. Tato výroční aktualizace vylepšuje samotné jádro systému, zvyšuje celkovou bezpečnost, a kromě toho přináší mnoho vylepšení stávajících funkcí pro koncové uživatele. Pojďme se tedy podívat, jaké novinky update přináší.

Nabídka Start

Patrně nejviditelnější změnou Windows 10 oproti Windows 8.1 je nabídka Start, která spojuje to nejlepší z klasického světa Windows a světa dlaždic. Microsoft však evidentně stále není s podobou Startu spokojen a tak po letní aktualizaci nezůstává kámen na kameni. Tlačítka pro vypnutí/restartování/uspání počítače a odhlášení uživatele se přesunula do úzkého proužku vlevo, přičemž pravý význam jednotlivých položek se dozvíte až po stisknutí tlačítka hamburger vlevo nahoře. Do tohoto úzkého proužku je možné přidat ikonky dalších systémových aplikací, jejich výběr je však poměrně omezen.

start 1

Microsoft v letním updatu klade důraz na zobrazení seznamu všech aplikací, ten již není nutné otevírat zvlášť, ale je přímo přístupný na nabídce Start pod seznamem nejčastěji používaných a naposledy nainstalovaných aplikací. Vyhledávání podle počátečního písmene zůstává, stejně tak i pravá část s připnutými dlaždicemi.

Změnil se však vzhled seznamu všech aplikací v tabletovém režimu, u nějž se Microsoft snaží využít větší plochy displeje, byť vlevo zůstává poměrně široký a nevyužitý pruh. K přepínání mezi nabídkou Start a seznamem všech aplikací slouží nová tlačítka vlevo nahoře pod hamburger tlačítkem.

Hlavní panel

Výroční sestavení desítek vylepšuje i takovou stálici, jakou je hlavní panel. Ten umí nově u připnutých univerzálních aplikací (např. email nebo RSS čtečka) zobrazovat počet nepřečtených událostí, a to ve formě čísla v kroužku.

taskbar

Po klepnutí na ikonu ovládání hlasitosti je možné rozbalit seznam všech zvukových zařízení a měnit hlasitost zvlášť pro každé z nich.

taskbar-audio-output-650x425

Inovací prošly i hodiny, respektive kalendář, který se objeví po jejich rozkliknutí. Ten je nově propojený s uživatelským účtem, tudíž zobrazuje nadcházející události a dokonce je možné přímo odsud do kalendáře přidat novou položku. Pokud používáte více monitorů, hodiny se budou moci zobrazovat na každém z nich.

calendar

Ikonka pro vstup do Centra akcí se přesunula napravo od hodin, odkud by měla být lépe dostupná. I na ní se nově nachází kolečko, které ukazuje počet zmeškaných notifikací.

tasks

V tabletovém režimu je konečně možné hlavní panel skrýt a užít si aplikace/hry v plnohodnotném full screen režimu.

Centrum akcí

Notifikační centrum také doznalo mnoho změn a je mnohem více přizpůsobitelné. Oznámení z jednotlivých aplikací se sdružují k sobě, přičemž je možné podle aplikace nastavit prioritu zobrazení a počet oznámení, která mají být viditelná okamžitě; ostatní se schovají pod rozbalovací tlačítko. Notifikace mohou obsahovat obrázek, podle kterého bude na první pohled patrné, odkud notifikace pochází.

Podrobně lze v Centru akcí nastavit i pořadí rychlých přepínačů, a to včetně těch, které jsou viditelné až po rozbalení. Nepoužívané přepínače je možné úplně schovat.

akce

Nastavení

Systémové nastavení prošlo změnou designu – podsekce obsahují ikonky a viditelnější je i řádek pro vyhledávání napříč celým Nastavením. Do Nastavení také přibylo několik nových položek, například lze odsud nově nastavit Hlavní panel, což bylo dosud realizováno z Ovládacích panelů. Ty však stále v systému zůstávají a obsahují spoustu položek, které zatím z moderního Nastavení obsloužit nelze.

settings

Z Nastavení je možné ještě více personalizovat systém, aktivní okna mohou mít barevné záhlaví a celý systém je možné zahalit do černého tématu, tedy alespoň většinu systémových aplikací.

dark

Vylepšena byla i správa baterie a správa využívání dat aplikacemi.

Microsoft se také snaží, aby vás služba Windows Update co nejméně obtěžovala, je možné nastavit dobu aktivního používání, kdy počítač nebude vyžadovat restart pro dokončení aktualizace.

wupdate

Pokud vám některá univerzální aplikace přestane pracovat dle očekávání, je možné jí přímo z nastavení resetovat.

app

Univerzální Skype

Stejně jako s nabídkou Start si v Redmondu neví rady, co se Skypem. Tak dlouho se čekalo na jeho integraci do systému, až ji Microsoft zrušil a nahradil ji zbrusu novou univerzální aplikací. Ta umí většinu funkcí, jako její desktopová sestra – videohovory, chat, skupinové konverzace, volání na mobilní telefony a pevné linky, sdílení souborů apod. V létě má navíc přibýt možnost posílat SMS prostřednictvím spárovaného telefonu.

skype

Doplňky v Microsoft Edge

Prohlížeč Microsoft Edge se konečně dočkal nativní podpory doplňků, které je možné stahovat z Windows Store. Jejich databáze je prozatím velmi skromná, doufejme však, že se bude v budoucnu rozšiřovat.

EDGE EX

Edge také přináší podporu přihlašování se do webových formulářů bez hesel (například biometrickými údaji) podobně jako ve službě Windows Hello, v rámci bezpečí lze také nastavit, aby prohlížeč po svém ukončení smazal veškeré stopy po vaší aktivitě.

edge ext

Prohlížeč má být také úspornější ve využívání baterie na noteboocích a tabletech (údajně o 17 – 70 procent) a umí zasílat oznámení do Centra akcí. Kosmetickou změnou je možnost zobrazovat si v panelu oblíbených položek pouze ikonky stránek, ty lze nově importovat i z prohlížeče Mozilla Firefox.

Nový Windows Store

Nový design dostal i obchod aplikací, který má být jednotný pro všechna zařízení včetně Xboxu. Na kartě aplikace jsou zobrazeny požadavky na hardware, případně pro která zařízení je určena. Uživatelé nakupující větší hry ocení možnost vybrat si, na jaký disk hru nainstalovat. U vybraných titulů bude možné kromě několika screenshotů shlédnout i video trailer.

edge detail

Xbox

S novým Windows Store také souvisí novinka aplikace Xbox, kterou Microsoft nazývá Play Anywhere. V obchodě aplikací se budou objevovat tituly hratelné nejen na PC, ale i na Xboxu se synchronizací herního postupu mezi oběma platformami. Z Windows Store bude možné hry nejen nakupovat, ale rovněž předobjednávat.

xbox

Elektronický inkoust

S výročním updatem přichází i podpora tzv. elektronického inkoustu, kterou ocení zejména majitelé tabletů s dotykovým perem. To se má stát dalším přirozeným nástrojem při ovládání tabletu s Windows, a proto přichází podpora pera nativně přímo do systému a jeho aplikací. Funkce Windows Ink se na podporovaných zařízeních objeví jako ikonka vlevo od hodin, přičemž nabízí paletu funkcí vhodných pro použití dotykového pera, např skicák, možnost kreslení po obrazovce či funkci rychlé poznámky – na ně lze nejen ručně psát, ale důležité informace z poznámek dokáže vyhodnotit asistentka Cortana a na jejich základě například uloží do kalendáře schůzku.

Snímek obrazovky (10)

Se stylusem počítá i několik systémových aplikací, například poznámkovník OneNote či prohlížeč Microsoft Edge. Brzy jej bude možné využít i v mapové aplikaci, v níž půjde kreslit přímo do mapy, pročež nakreslená čára pak vytvoří trasu a dokáže ji zobrazit i zakreslenou na vrstevnicích ve 3D. Podpora elektrického inkoustu bude i součástí profesionálních grafických nástrojů od Adobe.

Snímek obrazovky (11)

Ještě chytřejší Cortana

Microsoft také výrazně vylepšil svoji personální asistentku Cortanu, která umí například rozpoznávat hudbu, poskytovat turn-by-turn navigaci, synchronizovat notifikace napříč zařízeními apod. Bohužel nemá cenu se o jejich funkcích příliš rozepisovat, neboť v českém prostředí systému jejích služeb nevyužijeme.

427000-cortana-vs-siri-vs-google-now

Bash

Třešinkou na dortu pro fajnšmejrky je přítomnost linuxového příkazového řádku Bash. Nejedná se o žádnou emulaci, ale o nativní součást systému, kterou je však zapotřebí přidat do systému. činí se tak v Ovládacích panelech – Programy a funkce – Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows – Windows Subsystem for Linux (Beta).

bash-1024x569

Spousta dalších drobností

Úpravy se odehrály snad na každém místě v systému a popsat všechny novinky by se do tohoto článku rozhodně nevešlo. Systém dostal spoustu nových ikon, zamykací obrazovka má nově stejné pozadí jako přihlašovací obrazovka, navíc se zde z bezpečnostních důvodů nezobrazuje vaše emailová adresa, pokud vám zrovna přijde email.

lock-screen-media-controls-1024x576-650x366

Ze zamykací obrazovky je možné ovládat hudební přehrávač, případně zadat příkaz Cortaně. Na kompletní seznam novinek (v angličtině) se můžete podívat na těchto stránkách.

Pokud jste ještě aktualizaci systému nedostali, můžete ji urychlit. Buď vyhledat v nastavení – aktualizace a zabezpečení – windows update, případně využít aplikace Media Creation Tool, která update nabídne. Také je možné stáhnout soubor ISO (32 bit, 64 bit) pro čistou instalaci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

50 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  „Univerzální Skype“ – za tohle bych MS zastrelil. Proc nejde vybrat nejake kompaktni zobrazeni, kde bych videl jen kontakty online?… tohle zas zabira mista jak…

  • A tak je to u MS se vsim … my vime lip co je spravne a to vam vnutime. Je jedno, ze ted skype zabira pul obrazovky … monitory jsou levne, tak si uzivatele koupi jeste jeden a budou mit 2 monitory … jeden na skype a druhy na praci … a vo tom to je ;-).

   • kropovez (neregistrovaný)

    Když vyšel windows 3, tak zase lidem vadilo to, že se musí zbytečně zdržovat myší, když v DOSu na klávesnici šlo všechno rychleji. Žijeme ve světě dotykových obrazovek a MS se snaží udělat vše pro to, aby byla aplikace univerzální a běžela na mobilu, pc i tabletu v jednom kódu. Přibyla možnost mít otevřeno více ploch, takže se jen stačí naučit nové klávesové zkratky a ne si na ploše vytvářet paskvily jako ve windows 7, kde na jedné ploše bylo otevřeno 10 okenek, které se vzájemně překrývaly a vypadaly každé jinak…

  • No to mě spíš štve, že nelze řadit kontakty podle příjmení, jako to mám v hlavním adresáři, takže mi to dělá bordel v kontaktech. Navíc není aktivní a průhledná dlaždice.

   • fry (neregistrovaný)

    Nestezujte si tady, chlapi, Microsoft ceka na vas feedback. Urcite vsechno zmeni podle komunity.

  • pat (neregistrovaný)

   Petr je tady, prinasi spoustu hloupych komentu

   • Petr (neregistrovaný)

    pat je tady, prinasi spoustu ubohych odpovedi…

    A ted k veci – co je na tom hloupeho? je to realita a fakt.. Ale tak chapu.. musel sis hodit svuj nepodstatnej koment :)

    Uz aby ty kindi sli zas do skoly..

   • Jirko (neregistrovaný)

    Patriku, jedinej hloupej koment je tady jako vzdycky od tebe. Petr napsal opravneny koment a ja souhlasim, ze tohle zbytecne zabira misto. Tahni uz nekam a neotravuj tady vzduch ve vsech diskusich svymi stupidnimi vylevy.

   • pat (neregistrovaný)

    To iste akoby napisal proc to neide na email aplikacii.
    Cele uwp maju rovnaku logiku.
    Napr email ma tri stlpce na desktope a na mobile len stredny a vedlajsie dva su skryte aby sa zachovala rovnaka kostra aplikacii.
    Vsak tam mas obsah. Rozkliknes kontakt a co? Ajtak sa ti to musi zvacsit.
    Ako priklad icq apod.

   • pat (neregistrovaný)

    A nabufil ma predchadzajucim priblblym komentom anglicky.
    Uznavam, tento bol jeden z mala normalnych

   • pat: ano a prave to je duvod, proc neni uplne moudre chtit jednu aplikaci pro velky monitor u PC i ‚mini‘ displej u telefonu … vzdy je jeden nebo druhy odnese … a UWA Skype je toho zarnym prikladem.

   • pat (neregistrovaný)

    To si napisal zvlastnu vec. Pouzil si vobec niekedy wm telefon a desktop aplikaciu ?

    Vsak presne ako pises, na mobile je zobrazenie ine ako na desktope s vacsim monizorom.
    Vsak som to napisal, pozri sa na outlook.
    Tri stlpce na desktope a jeden na mobile, lavy stlpec odkryjes hamburgerom a pravy tapnutim na email.
    Na desktope sa ti zobrazia vsetky aby si mal krasne cely obsah pred sebou.
    To iste aj skype, na desktope sa ti zobrazi ak vedlajsi stlpec s obsahom co na mobile nie.
    Je to kostra ktora funguje vsade okrem kalkulacky a aplikacii ktore nepotrebuju zobrazovat tolko obsahu

   • pat (neregistrovaný)

    Kto napriklad pouziva fb na pc v malom okne ??
    Vsak o tom to je, ze vyuziju velku plochu na pohodlne zobrazenie obsahu bez zbytocneho rozklikavania.
    Vy vlastne chcete spustat aplikaciu vo velkosti displeja telefonu.

    Kazdy ma svoj nazor, ak sa vam to nepaci je na vyber aj osx

  • A co ti brani tu apku zuzit na minimumalny priestor co ide?! Automaticky sa prisposoby a budes vidiet len kontakty online. Jaj ze ta to nenapadlo a len zbytocne trollis?! Chapem, to si cely ty :)

 2. Vsetko super, okrem jedneho, a to je Store :-/ Ten dizajn tam nesedi, hlavne ten box co ukazuje stav sťahovania. Jak nejaka Beta

 3. Hypovali doplnky pre Edge a pritom 95% z nich ani nefunguje, ten Start s hamburgerom je dizajnova katastrofa a o Nastaveniach ani nehovorim, to vyzera ako keby MS zil v casoch 800×600 rozlisenia, ze vsetko musi byt natlacene v strede alebo vlavo a pri sirokouhlych monitoroch 3/4 plochy ziva prazdnotou

 4. Dalsia moznost ako update urychlit je Windows 10 Update Assistant [odkaz] . Pouzil som ho na jednom PC vcera vecer, kde mi aktualizaciu cez Windows Update neponukalo. Paradoxom je, ze na PC aktualizovanom cez Windows Update mi nefunguju rozsirenia EDGE (nedari sa ich nainstalovat) a na PC aktualizovanom cez Windows 10 Update Assistant funguju. Na druhej strane, pochybujem, ze sposob stiahnutia aktualizacie ma na funkcnost rozsireni vplyv.

  • Ja som tahal vcera cez WU update a rozsirenia mi funguju v poriadku. Takze s tym to asi nebude. No som zvedavy kedy vam to opravia tie rozsirenia.

   • Fix uz je. Cez powershell alebo jednoduchsie cez ccleaner treba odinstalovat vsetky neuspesne nainstalovane rozsirenia (ccleaner -> tools -> uninstall). potom staci spustit EDGE a znovu tie rozsirenia nainstalovat.

 5. captain (neregistrovaný)

  Super. A co kdyz nemam na HDD 20 GB volno???

 6. zlaty bulo sicilsky (neregistrovaný)

  Zdravím, nemám čas teď to aktualizovat. Psali, že po updatu je již zakázáno uživateli měnit registry u Pro verse. Je to pravda? Děkuji.

  • Nie, nejaka kachna… Vpohode menim registry aj teraz.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Zadna kachna, netyka se to vsak obecne editace registru, ale nekterych dulezitych nastaveni v registrech, ktera jsou ignorovana: Na Zive byl docela obsahly clanek, najdi si to.

   • Cely regedit by uz mali zakazat uzivatelom.

   • TomasSX1: V Pro verzi? Na co by pak byla….

   • Petr (neregistrovaný)

    Tomasi gratuluji, opet se ti to povedlo :-D

   • Tomas: u home verze bych to chapal, ale u pro verze ?

   • U pro verzie? Si sa zbláznil? Celkovo v desktopovom OS by nemali byt ziadne obmedzenia/limitacie ničoho

   • Ano aj u Pro verzie. Kopec notebookov aj pre mainstream je predavanych s Pro verziou. Nehovorim aby to nebolo dostupne pre power userov, napr. vo vyvojarskom mode. Ale pre beznych? Len aby daco dokafrali a potom vyplakavali na nete aky je ten W10 shit ako Petr?

   • jirka (neregistrovaný)

    Tomsi, ty zjevne vubec netusis, o cem mluvis. Pro verze je urcena do firemniho prostredi a tam jsou takovato nezadouci.

    Ale chapu, ze tobe by to vyhovovalo – nedavno jsi se tady priznal, ze Android vlastnit nemuzes, protoze umoznuje customizace, diky kterym bys cely system naboural. Ne kazdy ale chce takovato omezeni, nebo je neshcopny jouda jako ty.

   • jirka: :D

    Jouda si tu jedine ty s Petrom ;)

    Co ma spolocne to ze Pro verzia je urcina do firemneho prostredia s tym ze niekto si rozdrbe registry lebo videl niekde na nete navod ako si vypne LockScreen?! No niako. Regedit je urceny pre ludi ktory vedia co robia, zial Pro verzie sa dostavaju aj na PC neprave urcenych na profesionalne vyuzite, kde potom dochadza k manipulacii v registroch a potom tu citame vyplody podobnych ludi ako si ty a Petr. Zial nevedia o com pisu, ale davaju to za vinnu MS a Windows.

    Preto pisem, ale ty zjavne citat nevies, ze Regedit by mal byt povoleny len OptIn, cize len pre tych ktory vazne vedia co robia a potom nechodia na net sa vyplakavat aky je ten Windows shit atd.

    Ale chapem ze si kuscoko este nedozrety a rad hejtujes a kopes do ludi inac mysliac ako ty :)

   • Petr (neregistrovaný)

    Nikdo nevyplakava, brecis tady pouze ty, jak ti vsichni ublizuji.

    Mimochodem, dalsi perlicka co se desitek tyce: [odkaz]

    Takze zalohovat, zalohovat, zalohovat, nebo vas MS pripravi o data.

   • jirka: a kde som sa ja priznal k tvojim vyplodom? Davas mi do ust co som nepovedal. Takze si zase raz potvrdil ze nevies citat.

   • Petr: mal by si si precitat svoje komentare, je zjavne ze places nad vsetkym co MS urobi a vyhladavas kazdu jednu chybu (vid koment nadomnou).

    Esteze Google je taky bezchybny ze?! :D

   • Petr (neregistrovaný)

    Nekdo tvrdi, ze Google je bezchyby? Zase prstikem ukazujeme na Google? Zase mindracek? :-D

   • Mindracky tu mas jedine ty a tebe podobny z MS. Uvidime sa pod clankami o Androidoch ked sa vyda niejaky update, ci aj tam takto intenzivne budes poukazovat na „chyby“. Ale vies co, ja ti zu teraz poviem ze pod ten clanok ani nepachnes, tak isto ako aj ja, lebo ma to nezaujima.

   • Johny (neregistrovaný)

    Že se s nim vůbec bavíte. Je to očividně naprostá lama a řídí se: když to nepotřebuju já, tak nikdo. Tyhle názory může mít fakt jen nezasvěcenej mamalas.

   • Petr (neregistrovaný)

    Proc myslis?

   • Petr (neregistrovaný)

    To patrilo tomasovi.

    Johny: on je bohuzel mamlas i na to, aby si uvedomil, ze je mamlas.

   • Vy si mozete podat ruky. Ani jeden z vas nevie citat a chapat pisany text.

   • Mr. Arakin (neregistrovaný)

    Nepouciteny Tomik pokracuje v tom, co mu uz vcera smazali.

    A vsichni ostatni neumi cist a chapat psany text. Tomasi, nejvyssi cas zacit hledat chybu u sebe.

 7. karel007 (neregistrovaný)

  Bash! – Konečně důvod pochválit alespoň něco!!

 8. Martin E (neregistrovaný)

  Prosím Vás je nějaká možnost vrátit zpět změnu nabídky start?? Změna mě značně nevyhovuje. Zbytek updatu v pohodě, ale toto mi vadí. Díky Moc

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).