Domů » Články » Všechny verze Windows 10 aktualizovány: Pro počítače i telefony, pro běžné uživatele i Insidery

Všechny verze Windows 10 aktualizovány: Pro počítače i telefony, pro běžné uživatele i Insidery

Microsoft tento týden aktualizoval Windows 10 ve verzi pro počítače i smartphony. Aktualizace se dočkali jak uživatelé veřejné verze, tak Insideři zapojení do rychlého kruhu aktualizací. Pojďme se tedy podívat, co je ve světě Windows nového.

windows-10-mobile-3

Ostrá verze Windows 10 pro smartphony

Začněme nejprve veřejnou verzí pro telefony, která povyšuje číslo sestavení na 10586.420. Pochopitelně nelze očekávat žádné převratné novinky, ty přijdou až v letní aktualizaci, kterou mohou průběžně zkoušet Insideři. Aktualizace Windows 10 Mobile přináší:

 • Zvýšenou rychlost, spolehlivost a stabilitu
 • Byly opraveny pády personální asistentky Cortany
 • Emailová aplikace by během synchronizace skrze IMAP neměla tolik vybíjet baterii
 • Mapová aplikace by měla být přesnější a nemělo by docházet ke snížené latenci během navigace
 • Synchronizace SMS zpráv s cloudem a sdílení obrazovky má být spolehlivější
 • Zrychlilo se vypínání telefonu
 • Byla snížena doba potřebná k nutnému restartu telefonu po stáhnutí aktualizace ze 14 dní na 7
 • Byl opraven problém, kdy telefon přestal zvonit při příchozím hovoru, pokud v ten samý čas přišla SMS
 • Byl odstraněn problém způsobující nemožnost instalace jazykových balíčků po resetování telefonu následně po upgradu z Windows Phone 8.

Ostrá verze Windows 10 pro počítače a tablety

I veřejná verze Windows 10 pro počítače a tablety povýšila číslo sestavení na 10586.420, stejně jako v případě smartphonů se zejména odstraňoval chyby.

 • Byla vylepšena stabilita aplikací Microsoft Edge, Internet Explorer, Cortany, Map a Průzkumníka Windows
 • Lépe má fungovat přehrávání audia, Miracastu a zasílání notifikací
 • Byla opravena chyba, která znefunkčňovala připojení přes VPN při změně síťového připojení
 • Poloha v navigačních aplikacích by měla být určována rychleji
 • Byly opraveny chyby v mnoha aplikacích a systémových službách

Insider preview Windows 10 pro počítače a tablety

S blížícím se letním updatem Windows 10 dochází zejména k ladění systému a odstraňování chyb, na něž se také zaměří právě začínající druhé kolo akce Bug Bash, v níž Insideři dostávají v rámci „hry“ úkoly, pracují s různými částmi systému a odhalují v nich chyby, které následně reportují v aplikaci Windows Feedback. Bug Bash bude trvat do pátku a týká se jak smartphonů, tak počítačů a tabletů s Windows 10 Insider Preview.

I přes ladění chyb dostaly desítky pro Insidery ve verzi 14366.0 dvě nové funkce – do prohlížeče Microsoft Edge je možné nainstalovat doplněk Office Online, který usnadňuje používání webových aplikací Office v prohlížeči bez nutnosti instalace.

off

Druhou novinkou je nová verze obchodu aplikací, v níž se konečně znovu zobrazují screenshoty aplikací a také přibylo tlačítko pro sdílení odkazu na konkrétní aplikaci skrze email a další komunikační kanály.

store-screenshots

Microsoft dále zvětšil ikonu funkce Windows Ink v notifikační oblasti, vylepšil přístup k umístění souborů vyhledaných přes Cortanu a v nabídce Start posunul sekci naposledy přidaných aplikací nad sekci naposledy používané aplikace. Opravena byly spousty chyb a seznam těch známých se smrsknul na minimum:

 • Vývojáři nemohou v tomto sestavení používat aplikaci pro převádění iOS aplikací na Windows 10 (Project Centennial). Jediné řešení je zůstat na předchozím sestavení
 • Odkaz na stažení otevřený mimo prohlížeč Microsoft Edge se nemusí otevřít korektně; občas se stane, že se otevře a zavře nový panel a stahování neproběhne.
 • Předčítání po jeho aktivaci v nastavení nefunguje

Insider preview Windows 10 pro smartphony

Mobilní desítky jsou pro Microsoft v letošním roce na okraji zájmu, a tak nové sestavení s číslem 14364.0 nepřináší žádné změny, pouze opravuje některé chyby a lehce mění vzhled některých položek v nastavení. Potěšující je však minimální seznam známých chyb:

 • Vývojáři do telefonu nemohou nahrávat aplikace skrze Visual Studio 2015 Update 2, ale pouze přes příkazy v příkazovém řádku
 • U dual SIM telefonů nefungují na sekundární SIM datové přenosy
 • Po instalaci nového sestavení dojde ke změně pořadí rychlých přepínačů v Centru akcí, pořadí však lze změnit v nastavení.

Měsíc a půl před vypuštěním velké letní výroční aktualizace Windows 10 pro počítače, tablety i smartphony Microsoft minimalizoval množství známých chyb v systémech na minimum. Doufáme, že aktuálně probíhající Bug Bash pomůže odhalit poslední nedostatky, které redmondští stihnou do léta opravit, aby jich bylo ve „finální“ verzi co nejméně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments