Domů » Bleskovky » Vodafone zavádí technologii HSPA+ a zvyšuje kapacitu sítě

Vodafone zavádí technologii HSPA+ a zvyšuje kapacitu sítě

Vodafone zásadně navyšuje kapacitu a rychlost své  mobilní datové sítě. Připravil pětinu svých 3G vysílačů na novou technologii HSPA+, která umožňuje stahovat data rychlostí až 21,6 Mbps. Do března 2012 bude podobné rychlosti umožňovat polovina celé 3G sítě. Výstavba bude i nadále intenzivně pokračovat. Vodafone také v uplynulých měsících zásadně posílil kapacitu pro datové přenosy, díky čemuž se podle nezávislého měření serveru DSL.cz stal operátorem s nejrychlejší mobilní datovou sítí.

Zatímco dosavadní HSDPA technologie 3G sítě umožňuje dosáhnout teoretické rychlosti stahování dat až 14,4 Mbps,  nový standard HSPA+ umožňuje surfovat teoretickou rychlostí až 21,6 Mbps. Reálná dosažitelná rychlost se pohybuje mezi 12 – 18 Mbps v závislosti na datovém zařízení, vzdálenosti od nejbližšího vysílače a momentálním vytížením buňky. Současná technologie uplinku je HSUPA umožňující rychlost až 5,76 Mbps je dostupná v celé síti Vodafonu.

Nová technologie HSPA+:

 • zlepší zákaznickou zkušenost se surfováním v mobilu a notebooku
 • zvýší kapacitu sítě

Zároveň Vodafone zásadně navýšil kapacitu své 3G sítě, která nyní umožňuje využít několikanásobně vyšší rychlosti pro všechny zákazníky bez ohledu na výši tarifu. To se projevilo i v nezávislém měření serveru dsl.cz v měsících červenci a srpnu, kde se ve více než  800 tisících měření 3G síť Vodafonu prokázala jako nejrychlejší v ČR.

Průměrné rychlosti internetu v mobilních sítích 07/2011
-

Průměrné rychlosti internetu v mobilních sítích 08/2011
-

V souvislosti se zavedením modernějších standardů v síti zavádí Vodafone do svého portfolia nový datový USB modem s automatickou instalací pro připojení k PC, či notebooku Vodafone K 4510, který podporuje teoretickou rychlost až 21,6 Mbps. Další zařízení v portfoliu Vodafonu, která podporují vyšší rychlosti je Samsung Galaxy S2, nebo Samsung Galaxy Tab 10.1. Vodafone bude nadále obohacovat své portfolio o zařízení podporující vyšší teoretické rychlosti.

-

Zdroj: tisková zpráva

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

5 komentářů

 1. OndraSter (neregistrovaný)

  2.5Mbit? V Pelhřimově jsem s Vodafonem stahoval 680kB/s + nějaká ta režie kolem! Tj 6Mbit :). Tetheroval jsem z telefonu do notebooku tehdy. Screenshot už nemám :(.

  • janac,marek (neregistrovaný)

   Nie že by si bol rád.

   U nás na Slovensku deklarujú aj 20mbps ale ide to tak 5.

 2. Mary-Jane (neregistrovaný)

  Jak to funguje? 1777kč nebo 977kč budu platit každý měsíc? Musím u sebe nosit něco k telefonu či stačí jen mobilní telefon? Prosím komentáře někoho kdo to trochu rozvede a něco mi o tom poví. Děkuji:)

  • Ta cena 1777 Kč je za nákup USB modemu Vodafone Mobile Connect K4510. Pokud si u Vodafone pořídíte nějaký klasický tarif (volání) s minimálním měsíčním plněním (MMP) podle tabulky, tak pak si modem můžete pořídit se slevou.

 3. „zákaznickou zkušenost“?

  To jako „user experience“? To nema ze zkusenosti absolutne nic spolecneho :)))))

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).