Domů » Bleskovky » Vodafone testuje v Berouně HSPA+ s rychlostí 43.2 Mbps

Vodafone testuje v Berouně HSPA+ s rychlostí 43.2 Mbps

Vodafone spustil v Berouně test nejrychlejší technologie pro připojení k mobilnímu internetu v České republice. Jedná se o novou generaci technologie HSPA+ Dual Carrier DC 43.2 Mbps. Zatímco dosavadní technologie umožňuje dosahovat teoretických rychlostí až 21.6 megabitů za sekundu, nová generace je dvojnásobně rychlejší. Reálně dosažitelná maximální rychlost se pak bude pohybovat okolo 30 megabitů za sekundu. 

Této reálné rychlosti lze dosáhnout pouze s datovým USB modemem Vodafone K4605, který podporuje teoretickou rychlost až 43,2 Mbps. Vzhledem k tomu, že jde o testovací provoz, není tento modem zatím součástí standardní nabídky Vodafonu. Rychlost začnou v příštích dnech v Berouně testovat nejdříve vybrané firmy, které zde sídlí a jsou klienty Vodafonu. Pokud bude test úspěšný, plánuje Vodafone v příštím roce spuštění i v dalších městech. 

- 

Vodafone také zásadně posiluje kapacitu pro datové přenosy. Postupně převádí 3G vysílače na novou technologii HSPA+, která umožňuje stahovat data rychlostí až 21.6 Mbps. Reálná rychlost se tak pohybuje mezi 12–18 Mbps v závislosti na datovém zařízení, vzdálenosti od nejbližšího vysílače a momentálním vytížením buňky. Rychlost HSPA+ podporují telefony Samsung Galaxy SII nebo Samsung Galaxy Tab 10.1. Dosáhnout této rychlosti lze také s datovým USB modemem Vodafone K4510 s automatickou instalací pro připojení k PC, který nabízí Vodafone ve svém portfoliu. Na rozdíl od konkurence mohou nejvyšší rychlosti v rámci technologie HSPA+ u Vodafonu využívat všichni zákazníci bez ohledu na výši tarifu. 

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

 1. radsi resit LTE a ne zastarale 3G

  • Čo ja viem. Má to menší dosah.

   Na Slovensku máme papierovo vyššie spomínané rýchlosti zavedené a vieš aká je prax?

   Ani sa nepýtaj, je to bieda.

  • jerry_stolarik

   Radši řešit 3G než nedodělané LTE. LTE ještě není hotové stejně jako na něj zatím nejsou připravení výrobci. Zatím se stále testuje jak to bude s telefonováním přes LTE dokud tohle nebude vyřešené tak LTE nemá cenu. LTE co už používají třeba v USA je jenom na data což v praxi znamená že je telefon připojený zároveň k GSM síti (hovory a SMS) a LTE síti pro data. A to je neskutečný žrout baterky. Radši se věnovat vyzkoušené 3G technologii. Nebo je ti 43 Mb/s málo?

 2. Higen (neregistrovaný)

  Dokud bude malý FUP tak taková rychlost je k ničemu … když za pár minut spotřebuju celý FUP a ještě k tomu přemrštěný ceny. Jo kdyby za 500 bylo FUP 20GB a víc …

 3. tak s rychlostí snad poroste i FUP (doufejme)

 4. jivo (neregistrovaný)

  Hmm, to je pekny. Hlavne, ze v Praze obcas bezi 3G na dobrem signalu uctihodnych 50kbts. Dokonce nekde v centru neni ani signal (P2 – Safarokova). Takze jedna bunka 42MB, zbytek republiky des. Ale je pravda, ze vetsinou je to Vodafonni 3G rychlejsi nez O2. Ale celkove pokryti stoji za …

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).