Vodafone Smart Tab 10: Levný tablet s Androidem 3.2 (recenze)

Vodafone začal nabízet nový tablet Smart Tab 10, který nabízí slušné hardwarové parametry a příjemnou cenu. Po stránce optimalizace je ale stále co vylepšovat.

Vodafone na začátku letošního roku uvedl na trh další brandovaný tablet, který doplní menšího bratříčka Smart Tab 7 (recenze), jenž je v portfoliu tohoto operátora od prosince 2011. Smart Tab 10 láká na slušné hardwarové parametry v čele s dvoujádrovým procesorem a 10“ displejem, také cena není vůbec špatná, ale jak už to bývá, i zde se dočkáme několika „ale“, které jinak zajímavému tabletu ubírají na hodnocení.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Vodafone, kde si Smart Tab 10 můžete zakoupit. Při nejvyšším měsíčním plnění (2 177 Kč) vyjde tablet na 4 377 Kč, což určitě není špatná nabídka. Pojďme se nyní podívat, zda Smart Tab 10 stojí za koupi a jaká překvapení si pro nás Vodafone připravil. Sluší se také dodat, že tablet vyrábí čínská společnost ZTE.

- -

Klady (+)

– cena
– Android 3.2
– dílenské zpracování
– notifikační dioda
– hlasité stereo reproduktory 

Zápory (-)

– vyšší hmotnost
– stabilita a odladěnost systému
– pomalý webový prohlížeč (s aktivním Flashem)

Obsah balení

Vodafone Smart Tab 10 je dodáván ve středně velké krabici, kde najdeme samotný tablet doplněný základním příslušenstvím. Mezi to patří USB kabel a cestovní adaptér pro nabíjení. Dále v balení najdeme poměrně obyčejná pecková sluchátka. Jsou velmi malých rozměrů a v uších tak sedí dobře. Jejich výstupní hlasitost a kvalita není nejlepší, ale pro běžné poslouchání stačí. Navíc díky 3,5mm konektoru není uživatel na tato sluchátka vázán a může kdykoliv sáhnout po lepších.

- - -

Poslední věcí v balení je neoprenové pouzdro. To mě v balení velmi potěšilo, protože to je nejen hezký doplněk, ale především chrání tablet na cestách a mělo by zabránit větším úrazům při pádech. To je z obsahu balení už opravdu vše, pojďme se nyní podívat na samotný tablet, nejprve zvenčí.

- - -

- -

Vzhled a dílenské zpracování

10“ tablet od Vodafonu působí na první pohled velmi pěkně. Pozitvní první dojem ale kazí hmotnost přístroje, neboť necelých 700 gramů udělá své a při delším držením se stává tablet neudržitelným. Pokud si ale člověk Smart Tab čas od času o něco položí, je s ním práce vskutku příjemná. Teď už ale k samotné konstrukci a vzhledu. Na přední straně najdeme samozřejmě 10,1“ palcový displej, s rozlišením 1280 x 800 px. Jedná se tedy o širokoúhlý tablet s poměrem stran 16 : 10 (konkurenční tablet Apple iPad má poměr stran 4 : 3).

- - -

-  - -

Nad displejem přímo uprostřed najdeme kamerku pro videohovory, která poslouží i jako zrcátko. Její rozlišení je 2 Mpx a fotografie z ní nejsou vůbec špatné. Z přední strany je to v podstatě vše, a jelikož se Android 3 a výše ovládá výhradně přes softwarové klávesy, nenajdeme zde žádné hardwarové tlačítko například pro návrat na hlavní obrazovku. Tedy kromě dvou na horní straně. První slouží pro vypnutí/zapnutí přístroje a další dvojtlačítko pak pro regulaci hlasitosti. A jelikož se tablet převážně používá v landscape módu, uvítal bych raději toto tlačítko na boční straně, neboť je poměrně matoucí, na jakou stranu hlasitost přidávám a naopak ubírám. V 90 % případů jsem se totiž spletl. Na levém boku najdeme v horní části jeden ze dvou reproduktorů a pod ním pak dva sloty – na microSD kartu a SIM kartu. Můžete tak být neustále online, tedy za předpokladu, že se nacházíte v místě s dostupným signálem.

- - -

Ve spodní části najdeme jen a pouze atypický konektor pro nabíjení a synchronizaci s PC. Ta probíhá standardně přes USB kabel a po prvním připojení k PC se nainstalují potřebné ovladače pro korektní spárování s počítačem. Zadní strana je tvořena plochou s pogumovaným povrchem, která je velmi příjemná na držení a praktická v boji proti otiskům prstů. Ty jsou na tabletu vidět jen na displeji a na stříbrných linkách po stranách přístroje. Na zadní straně najdeme ještě čočku 5Mpx fotoaparátu, který podporuje nahrávání 720p videí a automatické ostření. Avšak marně zde budete hledat přisvětlovací diodu. Mně osobně to moc nevadilo, neboť tablet není primárně určen pro fotografování a dvojici kamerek beru spíše jako bonus, ne jako povinnost.

- - -

Co se týče konstrukce tabletu, zde ZTE odvedlo dobrou práci. Po necelém měsíci používání jsem si nevšiml žádných nesrovnalostí v konstrukci ani vrzání při silnějším promačkání. Stříbrný rámeček po obvodu tabletu se snaží působit kovovým dojmem, ale nenechte se zmást, jedná se o plast. Zapomenout nesmím ani na notifikační diodu, která je umístěna v levé části vedle displeje (bráno z pohledu na šířku). Dioda barevně upozorňuje na různé události (kalendář, zprávy, upomínky, baterie).

- -

Výkon

ZTE vybavilo tablet pro Vodafone dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8255T, jež pracuje na kmitočtu 1,2 GHz a pamětí RAM o velikosti 1 GB. Tato kombinaci by měla zajistit plynulé reakce nejen v operačním systému, ale i při hraní náročnějších her. Bohužel tento fakt nemohu potvrdit. Tablet je sice silný papírově, avšak odladěnost systému Android 3.2 není příliš dobrá. A horší rychlost potvrzují i hodnoty naměřené v benchmarkovacích programech. Například v utilitě AnTuTu Benchmark získal Galaxy Nexus má celkové skóre 6 134 bodů a Smart Tab 10 jen 4 759.

- - -

Podobně si Smart Tab vedle i v ostatních testech – v CF Benchmarku se Smart Tab umístil za Galaxy S II, HTC Sensation či Motorolou Atrix.

Displej

Na první pohled působí displej velice dobrým dojmem. Tento dojem mi v podstatě zůstal po celou dobu testovací, avšak pouze zevnějšku. Na 10“ obrazovku se opravdu hezky kouká, i na slunci je poměrně slušná čitelnost, problémem je ale občasná zhoršená citlivost, kterou poznáte třeba při přepínání mezi plochami na hlavní obrazovce, listování v dokumentech nebo při posouvání obrazu ve webovém prohlížeči (patrné je to i v našem videu, které najdete ve čtvrté kapitole).

- - -

Podsvícení displeje bohužel není rovnoměrné a zejména na okrajích se objevují světelné mapy, které jsou nejvíce výrazné při zobrazování černé barvy. Co se týče barevných možností, je panel schopný zobrazit 262 tisíc barev, což může oproti konkurečním tabletům s 16 miliony barev působit trochu lacině, ale někde se zkrátka šetřit muselo.

- - -

3G modul a textové zprávy

Co by to bylo za tablet od Vodafonu, kdyby zde nebyla možnost vložení SIM karty? Stejně jako sedmipalcová verze, i nyní testovaný 10“ Smart Tab má slot na SIM kartu, čímž je zaručeno připojení k internetu i mimo W-Fi sítě. Sám jsem připojení přes 3G testoval a níže můžete vidět výsledek testu rychlosti připojení. Download i upload není vůbec špatný, musíte ale brát v potaz, že test probíhal v Praze, kde je opravdu 3G pokrytí a mimo velká města to tak slavné pravděpodobně nebude.

-

Kromě využívání 3G sítí pro datové přenosy lze na Smart Tabu psát i SMS. Na to je určena přímo nativní aplikace SMS, kterou myslím není třeba představovat. Co mne ale trochu zarazilo, je absence telefonní aplikace. Ta nejen že v tabletu úplně chybí, ale není ani možné se o příchozím hovoru jakýmkoli způsobem dozvědět. Tablet na příchozí hovor nijak neupozorní a na druhé straně „drátu“ sice vše vypadá slibně (je slyšet vyzvánění), na displeji se ale žádná hláška nezobrazí a zkrátka není nijak poznat, že vám někdo volá. Je tak velmi žádoucí používat dvě SIM karty (datové v tabletu a klasická v telefonu).

Výdrž tabletu

Vestavěny akumulátor s kapacitou 6 800 mAh vydrží při aktivním používání s nastavenou maximální úrovní jasu zhruba 6,5 hodiny. Na výdrž má samozřejmě vliv hned několik elementů, ať už se jedná o intenzitu používání, prováděnou činnost, jas displeje – vše má na baterii negativní dopad. V pohotovostním režimu dokáže pak tablet vydržet i několik dní.

Po úplném vybití baterie počítejte zhruba s 4,5 hodinami nabíjení, což je poměrně dlouhá doba. Nabíječka se navíc poměrně dost přehřívá a tablet při vyšší zátěži a nabíjení také trochu topí.

Fotoaparát

Začnu tím, který je vidět jako první, tudíž ten na přední straně. 2Mpx fotoaparát nad displejem slouží především pro videohovory a kvalita obrazu, kterou nabízí, není vůbec špatná a i výchozí fotografie vypadají na tablet velmi slušně. V podstatě to samé dá říct i o fotoaparátu na zadní straně. Ten je 5Mpx, disponuje automatickým ostřením a nahráváním videa v 720p rozlišení. Kvalita u obojího také není špatná, vyvážení barev je slušně, jen ta ostrost není úplně ideální. Jediné, co Smart Tabu 10 chybí, je přisvětlovací dioda pro fotografování za šera, avšak to neberu jako žádný velký nedostatek.

- - -

- - -

Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720)

Android 3.2: Stabilita a odladěnost

Vodafone Smart Tab nabízí poměrně novou verzi operačního systému Android 3.2. Říkám poměrně novou, neboť víme, jak to s aktualizacemi a Androidem je. Systém je čistý, to znamená bez nějaké nadstavby, přidaných widgetů či něčeho podobného. Najdeme zde jen tapetu od Vodafonu a různé předinstalované aplikace, ke kterým se dostanu později. Už v předešlé kapitole jsem naznačil, že systém v tomto tabletu není moc dobře odladěn. Sice jej pohání dvoujádrový procesor a 512 MB paměti, avšak chod samotného systému tomu neodpovídá. Přechody mezi jednotlivými plochami nejsou plynulé, otevírání aplikací trvá delší dobu a například používání prohlížeče s aktivním Flashem také není příliš pohodlné.

Tyto problémy jsem zaznamenával i u aplikací nativních, jako Market, Gmail a podobně. Je sice pravda, že celková optimalizace Androidu je problémem téměř u všech přístrojů, ale zde je to ještě o stupeň horší. Neříkám, že je tablet v této kombinaci nepoužitelný, jen hodně zpomaluje jakoukoli práci či zábavu. A na aplikaci YouTube uvedu i krátký příklad. Pustím si nějaké video, chci jej zobrazit na celou obrazovku, vše funguje tak jak má. Avšak s jedním „ale“, a tím je počet spuštěných aplikací. Jakmile totiž mám několik aplikací na pozadí (3 a více) a chci udělat tu samou činnost znovu, celý proces je zpomalen o několik sekund, v nejhorším případě zhruba o 3 – 4 vteřiny. A to už při běžném používání brzdí.

- -

Kromě těchto problému s multitaskingem jsem narazil také na problém s občasným padáním aplikací. A to nejen těch stažených z Marketu. Bohužel se to děje i základních od Googlu a pravděpodobně nejvíc problémů jsem měl s aplikací fotoaparát. Ta buď upozorňovala na chybu při spuštění a v podstatě nešla použít (až po restartování tabletu), nebo ukazovala pouze černý obraz, a to jak z přední, tak i ze zadní kamerky. Tyto nedostatky sice nejsou tak časté, avšak určitě nepotěší a člověk pak má z tabletu rozpačité dojmy. Vše to jen podtrhuje celkem častý problém s reakcí na dotek displeje.

Hlavní obrazovka a možnosti systému

Hlavní obrazovka je rozdělena do několika ploch, na které si můžete umístit zástupce aplikací nebo widgety. Mezi nejzajímavější widgety patří bezesporu Gmail, záložky, kalendář či YouTube. Ten je jako ostatní widgety od Googlu rozměrově nastavitelný a můžete si tak poskládat všech pět obrazovek podle sebe. K tomu Vodafone přidal své hodiny a také předinstalovaný AccuWeather.com panel, který zobrazuje aktuální předpověď pro nastavená místa. Je tak čistě na každém uživateli, co si na hlavní obrazovce nechá zobrazit a co je pro něj důležité.

- -  -

Celkově se mi Android 3.2 líbí, jeho design je přehledný a pro tablet se hodí. Praktická jsou tlačítka pro rychlé hledání, a je jen na uživateli, zda bude chtít požadovaný výraz napsat nebo rovnou vyslovit. Dále bych chtěl pochválit spodní lištu, především její pravou část. V té levé totiž najdeme jen softwarová tlačítka pro ovládání a na ty jsem si zvykl až zhruba po týdnu používání. Ve výsledku to ale jako mínus neberu, Google se jednoduše chtěl odlišit, a tak odstranil všechna hardwarová tlačítka a ubral kousek displeje, kam přidal virtuální klávesy Zpět, Domů a tlačítko pro vyvolání naposledy spuštěných aplikací. A pokud běží nějaká aplikace, kde může být vyvoláno kontextové menu, objeví se pro tuto funkci ještě čtvrté tlačítko.

- -

Teď už ale k té pravé straně lišty, která je o něco zajímavější. Na první pohled připomíná pravou část lišty Windows. Najdeme zde notifikační centrum, které hlásí nově příchozí maily, SMS, zmínky na vašem Twitter účtu a další. Dále se zde zobrazuje čas, stav baterie a připojení k internetu, ať už přes Wi-Fi, či 3G modul s pomocí SIM karty. Najdeme zde také přístup do nastavení, které je podobné, jako u všech Androidů, s rozdílem, že se stále zobrazuje nabídka sekcí jako na iPadu s iOS.

Multimédia

Co naopak musím na Smart Tabu pochválit a opravdu vyzdvihnout, jsou možnosti multimédií. Díky velkému displeji, který má rozlišení je sledování filmů či seriálů opravdová radost. Rozlišení videa však není omezeno na rozlišení displeje, a tak zvládá i formát full HD, i když výchozí systémová aplikace má s přehráváním některých formátů problémy. Z tohoto důvodu doporučuji stáhnout nějakou aplikaci z Marketu, kupříkladu MX Video Player. Ten zvládá snad všechny formáty, na které si člověk vzpomene, navíc nabízí spoustu podrobných nastavení. Nativní aplikace na přehrávání videa, respektive součást galerie, totiž příliš mnoho formátů nezvládne a je tak velmi omezená.

- - -

Hezký obraz na displeji doplňuje velmi kvalitní zvuk. Ten mne opravdu velice potěšil. Dvojice reproduktorů na každé straně přístroje má slušně vyvážené výšky i basy a hlasitost je více než dobrá. Pro srovnání – Smart Tab 10 hraje hlasitěji a v lepším poměru výšek a basů než 13“ notebook Lenovo Thinkpad Edge E320.

-  - -

Poměr stran 16 : 10 je sice dobrý na sledování filmů, avšak na prohlížení internetu, čtení knih apod už tak vhodný není. Samozřejmě lze tablet používat i v módu na výšku – obraz se zhruba do půl sekundy otočí, avšak poté je ovládání poměrně nepohodlné a všechno působí velmi „stísněně“.

Jde to i po síti, aneb Google Music v praxi

Aplikace Hudba, kterou každý tablet s Androidem 3.0 a výše nabízí, podporuje využití nové služby od Googlu, a to online přehrávání hudby přes Google Music. Nemohl jsem odolat a musel jsem tuto možnost naplno vyzkoušet. Když byla služba Google Music spuštěna v USA, aktivoval jsem si službu přes změnu IP adresy a nahrál do ní na zkoušku nějaké skladby. Po přechodu na Windows Phone 7 jsem na tuto službu dočista zapomněl a vzpomněl si až nyní. A ještěže tak. Propojení s Google účtem znamenalo i propojení s online muzikou v aplikaci Music, a tím se zpřístupnilo poslouchání muziky online. To funguje opravdu skvěle, streamování na klasické Wi-Fi (testováno na 8 MB/s a 16 MB/s) je opravdu rychlé, stejně dobře jako by byla skladba přehrávána z místního úložiště na tabletu. Podobně to bude i na připojení přes 3G. Proto tuto službu doporučuji opravdu všem a zde Google chválím.

Aplikace a hry

Vodafone ve svém 10“  tabletu nabízí několik předinstalovaných aplikací. Mezi ty nejzajímavější patří AccuWeather.com s widgetem na jednu z pěti ploch, Dropbox pro sdílení dat na několika platformách, Amazon Kindle pro čtení knih, NFS Shift HD a další. Velkou roli pak hrají aplikace přímo od Googlu, kterých je také mnoho. Překladač, Mapy, Talk či třeba Navigace usnadňuje každodenní práci s tabletem. Ke správnému chodu samozřejmě potřebujete Google účet, to už ale dnes není problém snad pro nikoho. Účtů lze propojit hned několik, a to například pro plné využití Google kalendáře či Gmailu.

Samozřejmostí je i alternativní e-mail, a to buď IMAP, nebo POP3. Klient vypadá stejně jako v případě Gmailu a funguje velmi dobře. Navíc lze umístit i widget na jednu z hlavních ploch, máte tak neustálý přehled nad vším, co se na vašich účtech děje.

Při koupi tabletu budete jistě myslet i na hraní her a 10“ verze Smart Tabu k tomu přímo vybízí. Z Marketu lze stahovat nepřeberné množství titulů přímo pro tablety, musím však upozornit, že ne všechny na tomto kousku poběží. Několikrát se mi totiž stalo, že po instalaci hry (Brothers in Arms, NFL Pro 2012) a následném spuštění vyskočilo pouze upozornění, že daná hra není pro toto zařízení dostupná a nelze ji spustit. Určitě tato situace nenastane u všech titulů, musíte s ní však při koupi tabletu počítat. A když už hra spustit a hrát lze, není to vůbec špatné. 3D grafiku jsem testoval na střílečce FLCommando, jenž je v Marketu zdarma ke stažení. Textury se vykreslují správně a celková hratelnost je na dobré úrovni. Zde je tedy vidět, že dvoujádrový procesor opravdu funguje, škoda, že to není moc znát v samotném prostředí systému.

Webový prohlížeč

Webový prohlížeč je standardní – stejný, jaký známe i z jiných tabletů s Androidem 3.x. K dispozici tak máte možnost načtení několika tabů s různými stránkami, nechybí ani podpora technologie Flash. Zde je to ale trochu ošemetné. Když je totiž podpora flashových prvků v prohlížeči povolena, je prohlížení internetu hodně nepohodlné a především trhané. Z tohoto důvodu jsem se po několika minutách používání rozhodl Flash vypnout a odezva prohlížeče (při skrolování) se pak podstatně zlepšila. Jinak ale pracuje prohlížeč v podstatě bez problémů, menší trable jsem měl jen s přehráváním videí ze Streamu a YouTube, ale tady záleží především na kódu, skrze který je video na stránce vloženo.

- - -

Softwarová klávesnice

V základu můžeme vybírat hned ze dvou softwarových klávesnic. Jedna je přímo jako součást Androidu 3.2, v druhém případě se jedná o vylepšenou klávesnici SlideIt. Já jsem však tomuto trendu moc na chuť nepřišel a celkově se mi lépe psalo na první zmíněné, čtyřřadé klávesnici od Googlu. Se zadáváním českých znaků není žádný problém, jednoduše stačí přidržet prst na požadované klávese a následně z nabídky vybrat požadovaný symbol. Stisk virtuálních tlačítek na displeji je doprovázený jemnou vibrací. Pro rychlejší psaní je připravený český slovník T9, který však nabízí pouze slova s diakritikou.

- -

Závěrečné hodnocení

Vodafone Smart Tab 10 mezi ostatními tablety jen tak nezapadne a za poměrně slušnou cenu toho nabízí hodně. I když má tablet výkonný dvoujádrový procesor od Qualcommu, novou verzi operačního systému Android (3.2), neznamená to ještě, že vše funguje tak, jak by mělo. Mám na mysli především optimalizaci systému a jeho odezvu, problémy s flashovými prvky v prohlížeči, váhou přístroje a několik dalších much, které jsem v recenzi zmínil. Musím ale Vodafone, respektive ZTE,pochválit za dobré dílenské zpracování, volbu kvalitních reproduktorů, dvojici fotoaparátů a zajímavou cenu.

O konkurenci pro iPad (i první generace) moc hovořit nemůžeme. Jedná se spíše o alternativu, která toho může nabídnout hodně, avšak ne všechno je na vysoké úrovni a funguje správně. Kdyby si výrobce dal větší práci se softwarovou optimalizací a vyladěním stability, mohl být náš finální verdikt o poznání pozitivnější, ale takhle je nutné počítat s tím, že reakce občas nebudou okamžité, používání aplikací čas od času doprovodí chybová hláška a displej nebude vždy reagovat tak, jak byste očekávali.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku