Vodafone pokryl 5G sítí polovinu obyvatel Česka. Aktuálně hlásí pokrytí přes 250 měst a stovky obcí

Vodafone 5G

Tuzemský operátor Vodafone v listopadu překonal milník v rozšiřování mobilního signálu sítě 5G. Aktuálně už je v jejím dosahu více než 50 procent obyvatel České republiky, přičemž nejde jen o velká města typu Praha, Brno nebo Ostrava. K už dříve pokrytým obcím, jako je třeba Aš nebo Český Těšín, nově přibyl například Prostějov, Domažlice, Břeclav či Karviná. Kromě toho už Vodafone nabízí 5G služby také téměř ve všech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra.

Vodafone nabídl veřejnosti 5G v prvních městech v loňském roce, konkrétně 1. října. Od té doby operátor pro rozšiřování pokrytí využívá technologii Dynamic Spectrum Sharing, která dokáže na jednom frekvenčním přídělu spektra a Single RAN technologií obsluhovat současně 5G a 4G/LTE zákazníky.

Prodejna ilustracni foto2
Aktuálně má pokryto přesně 252 měst a stovky menších obcí

Kromě zvýšení pokrytí Vodafone jako první v Česku vypnul letos v březnu 3G síť. „S ohledem na výrazný nárůst datových potřeb našich zákazníků, mimo jiné i kvůli častější práci z domova a obecně většímu využívání našich služeb, zrychlujeme nasazování nových funkcí. Chceme zajistit co nejspolehlivější fungování vysokorychlostního datového připojení co nejširšímu okruhu zákazníků. Díky moderní Single RAN technologii využíváme i frekvenční pásmo po vypnutí 3G systémů a postupně budeme nasazovat také frekvence získané v poslední aukci kmitočtů,“ říká Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.

Sítě 5. generace ocení především průmysl či města

Výhodou sítí 5G je nejen vysoká rychlost připojení, ale především nízká prodleva (odezva je v řádu jednotek milisekund) a stabilní kvalita, kterou garantuje násobně větší kapacita sítě, než bylo dosud běžné. To je důležité například pro průmysl, kde 5G umožní přenos dat klidně z miliardy průmyslových senzorů, umožní automatizovat manuální procesy, stříhat šňůry a propojovat inteligentní továrny. V budoucnu technologie 5G také dokáže zvýšit kvalitu života v chytrých městech, kde může třeba plynule řídit dopravu.

Přesné údaje ukazuje aktualizovaná mapa pokrytí. Alespoň částečně je tak dnes signálem 5G od Vodafonu pokryto 252 měst a stovky menších obcí.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku