Domů » Bleskovky » Vodafone a VUT mají vlastní 5G laboratoř. Cílem je dostat český průmysl na vrchol

Vodafone a VUT mají vlastní 5G laboratoř. Cílem je dostat český průmysl na vrchol

Továrny budoucnosti, dálkové odečty energií, vzdáleně řízená vozidla nebo třeba chytré domácnosti plně ovládané hlasem. Co dříve znělo jako sci-fi, se postupně stává součástí každodenního života. Nic z toho by nemohlo fungovat bez 5G sítí. Odborníci z Ústavu telekomunikací VUT nyní ve spolupráci s operátorem Vodafone otevírají novou laboratoř #VodafoneUniLab, která propojí akademický sektor s průmyslovými partnery.

VUT FEKT Vodafone UniLab 2021 04 12 Prokopius 4
#VodafoneUniLab

„Firmy vyvíjející například zařízení pro chytré domácnosti u nás mohou snadno otestovat své produkty či nápady. Vytvořili jsme ekosystém pro urychlení vývoje zařízení, který mohou využít jak malé začínající firmy, tak velké nadnárodní společnosti. Úvodní konzultaci nabízíme firmám dokonce zcela zdarma,“ upozornil Jiří Hošek z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

VUT FEKT Vodafone UniLab 2021 04 12 Prokopius 3
#VodafoneUniLab

Zájemci z průmyslu o vývoj či testování mají možnost zde ověřit například návrh desky plošného spoje v rentgenové komoře, mohou vyzkoušet odolnost svého zařízení vůči klimatickým změnám v teplotní komoře nebo v bezodrazové komoře otestovat anténní systémy. Tuzemský operátor Vodafone za tímto účelem poskytl do brněnské laboratoře vybavení v hodnotě několika milionů korun.

VUT FEKT Vodafone UniLab 2021 04 12 Prokopius 2
#VodafoneUniLab

„Otevření laboratoře je vyústěním dlouhodobé spolupráce mezi Vodafonem a univerzitou. Společně s Jiřím Hoškem jsme dlouho přemýšleli, jak svět byznysu a vědy propojit. #VodafoneUniLab dává jedinečnou možnost, jak výrazně urychlit vývoj nových produktů a technologických inovací a uspět v globální konkurenci,“ říká Otto Zeman ze společnosti Vodafone Česká republika.

Díky univerzálnosti 5G sítí už pozornost nestrhává pouze vyšší kvalita filmů či her v mobilních
zařízeních nebo snadno dostupná virtuální realita a živé přenosy z akcí ve formátu 360°. Laboratoř je od 20. 4. 2021 otevřena všem zájemcům. Na základě vyplnění jednoduchého formuláře na webových stránkách budou kontaktováni specialisty Vodafonu ohledně termínu návštěvy.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).