Domů » Bleskovky » Vláda ČR: Facebook až od 15 let, jinak pouze se souhlasem rodičů

Vláda ČR: Facebook až od 15 let, jinak pouze se souhlasem rodičů

Facebook je dnes velmi populární platformou, hlavně mezi mladistvými. Vláda však nedávno schválila návrh zákona o ochraně osobních údajů, který říká, že do 15 let bude možné zřídit účet na Facebooku (či jiných sociálních sítích) jen se souhlasem rodičů. Na tuto skutečnost dnes upozornila Česká televize.

Mladiství od 15 let budou moci udělovat souhlas se zpracováním svých osobních údajů zcela sami, do 15 let to však za ně budou muset obstarat rodiče. Facebook přitom oficiálně umožňuje zřízení účtu již od 13 let – takhle to ale doteď fungovalo i u nás.

Ivana Janů, předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů, vzkázala novinářům, že je toho názoru, že za pohyb dětí na sítích zodpovídají především jejich rodiče a kvůli tomu je nutné zvýšit minimální věkovou hranici pro zřízení účtu. 15 let je prý údajně ideální věk, kdy začíná být člověk rovněž trestně odpovědný za své chování.

Zatím není zcela jasné, kdy návrh vstoupí v oficiální platnost – musí ho ještě schválit sněmovna. Zákon však vychází z unijního nařízení, které nabude účinnosti 25. května, ministerstvo vnitra by proto rádo návrh vidělo schválený do tohoto data.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments