Domů » Bleskovky » Vláda ČR: Facebook až od 15 let, jinak pouze se souhlasem rodičů

Vláda ČR: Facebook až od 15 let, jinak pouze se souhlasem rodičů

Facebook je dnes velmi populární platformou, hlavně mezi mladistvými. Vláda však nedávno schválila návrh zákona o ochraně osobních údajů, který říká, že do 15 let bude možné zřídit účet na Facebooku (či jiných sociálních sítích) jen se souhlasem rodičů. Na tuto skutečnost dnes upozornila Česká televize.

Mladiství od 15 let budou moci udělovat souhlas se zpracováním svých osobních údajů zcela sami, do 15 let to však za ně budou muset obstarat rodiče. Facebook přitom oficiálně umožňuje zřízení účtu již od 13 let – takhle to ale doteď fungovalo i u nás.

Ivana Janů, předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů, vzkázala novinářům, že je toho názoru, že za pohyb dětí na sítích zodpovídají především jejich rodiče a kvůli tomu je nutné zvýšit minimální věkovou hranici pro zřízení účtu. 15 let je prý údajně ideální věk, kdy začíná být člověk rovněž trestně odpovědný za své chování.

Zatím není zcela jasné, kdy návrh vstoupí v oficiální platnost – musí ho ještě schválit sněmovna. Zákon však vychází z unijního nařízení, které nabude účinnosti 25. května, ministerstvo vnitra by proto rádo návrh vidělo schválený do tohoto data.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

14 komentářů

 1. Díky státe, že se o nás tak dobře staráš. Bez tebe bych si tyjo snad ani nezvládnul zavázat boty a otevřít dveře.

 2. A vyhledavat na googlu se bude smet od kolika?

 3. Já fakt nevím, sice se mi tento krok celkem zamlouvá, ale třeba švagr věří různým konspiračním teoriím včetně toho, že FB je zlo a že nás špehuje (do jisté míry sice má pravdu, ale on věří fakt sračkám nejvyššího kalibru). Synovcovi stěží povolí účet na FB, třebaže jeho spolužáci ho už většinou zcela jistě mít budou…

 4. A vláda v demisi, bez důvěry, která má být jen na přechodnou dobu a nedělat nějaká zásadní rozhodnutí, už si zase vesele hraje. Fakt paráda…

  • …neboj, jeste to neplati, tak si muzes ucet urcite uz v klidu zalozit:)

  • Jsem dospělý, takže mě osobně to problém nedělá. Ostatně ani tak tohle nařízení – jde mi o princip.

  • Pche, a to si jako myslej, že to někdp bude dodržovat? Už teď se tak milion profilů co vlastněj 8 leté děcka…

 5. No já když vidím, co vše sdílí a čemu všemu jsou schopni věřit někteří lidé, kterým je 30,40,50 a více let, tak spíš oni by měli být pod kontrolou.

 6. Mám na účtu napsané o 20 roků více a kdo to zjistil? Založit si účet může i 6 leté dítě…

 7. #deletefacebook

 8. Tady bude problém s tím že komu to nepovolí bude „odstrčenej“. Já bych byl pro zakázat to do tech 15 všem bez výjimky stejně jako ostatní sociální sítě a podobný kokotiny…! Alspoň by neseděli furt doma u PC, mobilu, tabletu a chodily by víc mezi lidi a nežily virtuání svět. Když kolikrát vidím ty profily který mají stovky přátel, no a k čemu to je když osobně se sotva, mnohdy vůbec neznají?

  • Jo jasne, deti dnes by mely mit stejne tvrdou vychovu jako pred 100 lety. Nevim, kde zijes ty, ale kolem me jsou socialni site uz neodmyslitelnou soucasti socializace jako takovy, takze tohle nekomu sebrat a rict mu, at jde “mezi lidi” uplne nefunguje..

  • Copak jsem psal něco o výchově? Aby bylo jasný jsem ročník 87 takže výchovu před sto lety nepamatuju… Ale to co píšeš mě přijde jako blbost a je to dle mýho špatně. Nemám nic proti sociálním sítím ale spíš proti způsobu používání. Ale aby byly dečka na fb ještě dřív než ve škole…? A socializace pomocí sociálních sítí, no to mě nepřijde jako šťastný řešení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).