Vize Amazonu: Drony vám doručí zásilku kamkoliv, najdou vás díky smartphonu

Internetový gigant Amazon se řadí ke společnostem, které se v žádném případě nebrání technickému pokroku. S drony experimentuje už nějakou chvíli a do budoucna s nimi nejspíše počítá jako s primárním prostředkem pro doručování zásilek.

 

Nedávno zveřejněný patent naznačuje další možný vývoj těchto robotických pošťáků. V budoucnu by příjemce zásilky nemusel být doma, ani na adrese, kterou uvedl při nákupu jako doručovací – dron by jej mohl najít sám s pomocí lokalizace telefonu příjemce a doručit zásilku na jakékoliv místo. Samotný příjemce by také mohl v reálném čase sledovat, kde se jeho balíček nachází a případně by si mohl vybrat, kde bude zásilka vyložena; pokud by se mu nehodilo převzít si ji tam, kde se právě nachází, mohl by si ji nechat doručit například k sobě na zahradu.

 

Drony by také měly být vybaveny komunikačním systémem, který jim umožní předávání zpráv mezi sebou, především ohledně počasí, a tak se vyhnout bouřím nebo dešti, aby nedošlo ke znehodnocení zásilky.

Patent také naznačuje, že se Amazon chystá používat různé velikosti a typy dronů v závislosti na vzdálenosti a velikosti zásilky. K nalezení vhodného přistávacího místa budou použity infračervené kamery, sonary, radary a další senzory.

  

Jelikož se však jedná o patent, a ne všechny patenty byly převedeny z papíru do reality, je možné, že se nakonec tato vize pozmění spolu s příchodem nových technologií. V případě takto výrazného nasazení dronů by také nejspíše bylo nutné navrhnout nové zákony, které by regulovaly letecký provoz a určovaly jeho pravidla, jedná se tedy spíše o možný směr, kterým směrem by se Amazon chtěl ubírat.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku