TOPlist

Vivo NEX 3 je smartphone snů: displeji patří 99,6 % půdorysu

vivo nex 3 2 1

Čínský výrobce elektroniky Vivo představil svůj dosud nejvybavenější smartphone ze své řady NEX. Stejně jako u jeho předchůdců, i u čerstvého modelu NEX 3 klade důraz především na maximální využitím čelní plochy displejem a velmi se mu to daří.

Vivo NEX 3: nic než displej

Vivo se v propagačních materiálech chlubí, že v disciplíně body-to-screen ratio vítězí nad všemi smartphony, neboť plocha tvoří neuvěřitelných 99,6 procent půdorysných rozměrů. Úplně bez rámečků se to však neobešlo – při horní i spodní straně jsou patrné tenké proužky, které ale rozhodně nezabírají pouhé 4 desetiny procenta čelní strany. Vivo totiž použilo panel, který je ohnutý přes oba delší okraje, takže se část displeje nachází na bocích. Tímto způsobem je klidně možné docílit toho, aby měl displej dokonce větší plochu, než má celá přední strana telefonu.

vivo nex 3 1 1

Vivo pro tento displej používá marketingové označení Waterfall FullView, neboť zobrazovač plynule přetéká přes okraje jako vodopád. Displej je schopný nabídnout jas až 800 nitů a nabízí velmi přesné zobrazení barev – ze 100 procent pokrývá gamuty P3 a sRGB. Plocha panelu „za rohem“ je využitelná pro funkci Side Ambient Light, která umí boky rozsvítit při přehrávání hudby nebo při příchozí notifikaci.

vivo nex 3 4 1

Samotný panel pochází od Samsungu, je typu Super AMOLED a pyšní se rozlišením Full HD+ na úhlopříčce 6,89 palce. Na tuto velikost není telefon nijak přehnaně velký – jeho fyzické rozměry činí 167,44 × 76,14 × 9,4 mm, hmotnost se zastavila na 218 gramech. K ochraně displeje Vivo nepoužívá sklo Gorilla Glass, ale Shott Xensation Up, které má být údajně ještě odolnější.

vivo nex 3 2 3

Do tenkého rámečku nad displejem se vešel standardní hovorový reproduktor, spodní bradička je pak zcela prázdná. Čtečka otisků prstů byla integrována přímo do zobrazovače a selfe kamerka se po vzoru předchozích NEXů vysouvá z horní strany telefonu. V modulu „bydlí“ 16megapixelová kamerka se clonou f/2.09 a funkcí Portrait Master HDR pro zajištění vysokého dynamického rozsahu mezi obličejem a jeho okolím při pořizování autoportrétů.

64Mpx fotoaparát

Neméně zajímavý je i fotoaparát na zadní straně, který je soustředěn do kruhového fotomodulu a tvoří jej následující členy:

  • Hlavní 64Mpx snímač s optikou o světelnosti f/1.8
  • Širokoúhlá kamerka s rozlišením 13Mpx a světelností f/2.2
  • 13Mpx kamerka s teleobjektivem o světelnosti f/2.48

vivo nex 3 3 1

Prohlídku těla zakončíme po stranách, kde musely tradiční ovládací prvky uhnout přetékajícímu displeji – Vivo na jejich místa osadilo dotykové plošky citlivé na tlak doplněné o vibrační odezvu. Díky funkci X-Axis Haptic mají být jemné vibrace aplikovány i v dalších scénářích, např. při psaní textu nebo hraní her.

Pod taktovkou nejvýkonnějšího Snapdragonu

Na hraní her bude Vivo NEX 3 velmi vhodným strojem, neboť disponuje nejlepšími současnými vnitřnostmi ve světě Androidu – na pozici čipsetu byl osazen Snapdragon 855+ podpořený 8 nebo 12 GB RAM a účinným odvodem tepla kapalinovým chlazením. Snapdragon 885+ také telefonu dodává volitelnou podporu sítí 5G. Vnitřní úložiště nabídne prostor 128 nebo 256 GB bez možnosti dodatečného rozšíření.

vivo nex 3 3 2

Vivo NEX 3 potěší i kapacitou akumulátoru 4 500 mAh a ultrarychlým dobíjením výkonem až 44 Wattů. Z nuly na 100 má být možné telefon dobít za pouhých 64 minut.

vivo nex 3 5 1

Nabíjení je realizováno skrze USB-C, nechybí však ani sluchátkový jack k připojení standardních sluchátek, přičemž v těle telefonu je k nalezení DAC AK4377A. Operačním systémem je Android 9.0 Pie.

Cena a dostupnost

Vivo NEX 3 se začne prodávat v Číně 21. září v černé a perleťové bílé barvě. Ceny jsou následující:

  • 4G verze s 8 GB RAM a 128GB pamětí bude stát 4 998 CNY (asi 16 600 korun bez DPH)
  • 5G verze s 8 GB RAM a 128GB pamětí přijde na 5 698 CNY (asi 19 000 korun bez DPH)
  • 5G verze s 12 GB RAM a 256 GB pamětí bude stát 6 198 CNY (asi 20 600 korun bez DPH)

Bohužel se nedá příliš počítat, že se telefon oficiální cestou dostane i na náš trh.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku