Domů » Bleskovky » Virtuální realitu v podobě skládačky Google Cardboard můžete pořídit už za 70 korun

Virtuální realitu v podobě skládačky Google Cardboard můžete pořídit už za 70 korun

I když virtuální realita a technika s ní spojená ještě nepatří do skupiny, kterou bychom běžně používali nebo potkávali, slýcháme o ní v poslední době čím dál častěji. Virtuální realita nemusí vždy znamenat drahá zařízení, jako je třeba Oculus Rift, nebo Samsung Galaxy VR. Na konferenci I/O 2014 Google představil „do-it-yourself“ model zařízení pro VR. Jedná se vlastně o kartonovou skládačku s magnetem, dvěma čočkami a gumičkou (k sehnání je také verze s NFC tagem, ale ten si lze prakticky kdekoliv objednat zvlášť a na karton jej pak nalepit).

Google původně vypustil pro zájemce o vstup do světa virtuální reality SDK kit, což byl vlastně návod, jak si takovou stavebnici vlastnoručně vyrobit. Naštěstí ale pro ty z nás, kdo nejsme dostatečně šikovní a necítili by se na stavbu podle nákresu je nově možné si v akci na serveru TinyDeal koupit celý model DIY Google Cardboard kit za zajímavé 3 USD (cca 70 Kč), navíc s dopravou zdarma.

 

Nejedná se tedy přímo o originál od Googlu, ale jeho věrnou kopii. I my jsme si ji do redakce objednali  zrovna dnes nám dorazila a naše první dojmy jsou zatím velmi pozitivní a rozhodně teď máme o zábavu postaráno, na redakčním Galaxy S5 bez problémů funguje i ovládání skrze magnet na pravém boku. Pro všechny, kdo se rozhodnou DIY Google Cardboard kit vyzkoušet, je na Redditu stránka, věnovaná seznamu kompatibilních telefonů a přehled aplikací, podporujících využití ve virtuální realitě. Samotné složení je velice jednoduché, ale pokud byste si s ním přece jenom nevěděli rady, Google pro vás připravil elegantní návod a několik demo ukázek k vyzkoušení.

 

Pokud jde o zařízení, které s kitem spolupracují, plně kompatibilní by měly být telefony Nexus 4, Nexus 5, Moto X, Galaxy S4, Galaxy S5 nebo Galaxy Nexus, na fotkách obchodu vidíme v boxu například i OnePlus One a podpora by měla být také u dalších zařízení. Jak je vidět, virtuální realita se začíná dostávat i do sféry, která je dostupná většině běžných uživatelů.

Jaké máte zkušenosti s touto technologií? Vyzkoušeli jste Cardboard, Oculus Rift, případně nějaké jiné zařízení zprostředkující virtuální realitu?

Odkaz na Google Play
Pro majitelé CardBoardu Google připravil také speciální aplikaci

Ivan Stloukal

26 komentářů

 1. Objednáno :)

 2. lerion (neregistrovaný)

  Nápad pěkný, jen se přiznám, zda absolutně netuším, zda je článek psán v humorném duchu nebo je vše myšleno vážně :D Nazývat tohle zařízením, vyjmenovávat telefony, které jsou podporovány a tak… :D Po dlouhé době tu je opět něco pěkného a vtipného :D

  • Tak za 1) je potřeba android…za 2) je potřeba asi takový zařízení, který bude ten obsah zobrazovat přesně na ty díry pro oči ne? Proto ty vyjmenované zařízení.

  • Tohle je opravdu myšleno zcela vážně. Vážně CardBoard od Googlu neznáš? Je to blbinka, ale funguje to fakt dobře, teď si tady s ním už hodinu hraju :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Však ano, mě spíš pobavila ta formulace „Pokud jde o zařízení, které s kitem spolupracují, plně kompatibilní by měly být telefony…“

  • Ivan Stloukal

   No, možná se to dalo formulovat i jinak, ale na druhou stranu, ona jich spousta „kompatibilních“ není. Měly by to být telefony s definovanou úhlopříčkou a pak musí dobře sednout do toho „zařízení“. Jirka by mohl povídat, jak se snažil napasovat na své místo SGS5.

 3. Sakra, už je vyprodáno .

 4. Matty (neregistrovaný)

  Objednáno :-D jsem zvědavej co za kravinku to bude :-) za jak dlouho vám to přišlo do redakce?

 5. kedarito (neregistrovaný)

  Za jak dlouho si clovek s timhle znici oci?

  • lerion (neregistrovaný)

   Tak dlouho to snad nikdo používat nebude. Je to spíše takové technologické demo, blbůstka na vyzkoušení.

  • kedarito (neregistrovaný)

   No pockej az se to dostane do rukou deti :)

  • proc by to nicilo oci? Jsou tam cocky…

 6. Fore (neregistrovaný)

  Škoda… Note3 už bych do toho nenarval :/

 7. kromano (neregistrovaný)

  Už jste zkoušeli i jiné aplikace? např. filmy ve 3D apod?

 8. Funguje ta verze z TinyDeal?

 9. marekn (neregistrovaný)

  Existuje aj verzia pre Nexus 7 (2013)?

 10. David (neregistrovaný)

  Já si nedávno pořídil VR set z MimoTechu a nemůžu si ho vynachválit, cena sice není 70 Kč, ale zato celkový efekt a pocit z hraní je k nezaplacení. Zakoupeno zde: ([odkaz] )

 11. Jana (neregistrovaný)

  Našla jsem verzi pro rok 2016 na [odkaz]

  Už to mám doma a je to super !

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).