HTC Snap je zástupcem kategorie smartphone telefonů s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Standard. Jedná se o zařízení ovládané výhradně přes systémové klávesy, displej není dotykový. Snap je nástupcem starších modelů Cavalier a Excalibur, které rovněž nabízely hardwarovou klávesnici přímo pod displejem. Snap je postavený na čipové sadě od Qualcommu a disponuje 528 MHz procesorem, 192 MB operační paměti RAM, QVGA displejem, bezdrátovými moduly Wi-Fi a Bluetooth, GPS navigací a 2 MPx fotoaparátem. Jedná se o standardně vybavené zařízení, které však veškeré nabízené funkce zvládá obsluhovat na výbornou. Do karet mu hraje i příznivá cena, která se v době publikování recenze pohybovala okolo 7 800,- Kč.
Za zapůjčení telefonu na test děkuji společnosti Sunnysoft s.r.o., u které si HTC Snap rovněž můžete zakoupit. Testovaný vzorek obsahoval finální verzi ROM 1.19.405.1 (50876), která pocházela z 11.5.2009. Zatím to není oficiální, ale je velice pravděpodobné, že se HTC Snap v budoucnu dočká oficiálního upgrade na Windows Mobile 6.5. Tuto informaci ale prosím berte s rezervou.
Operační systém je kompletně lokalizovaný do češtiny, o čemž se můžete přesvědčit nejen z přiložených screenshotů. Lokalizace je součástí ROM a nijak tedy běh zařízení nezpomaluje. Výrobce při uvedení zařízení propagoval technologii Inner Circle, ale hned na úvod prozradím, že se nejedná o žádný revoluční prvek, kvůli kterému byste si telefon museli za každou cenu pořídit, ale jde o zajímavý nápad, který bych uvítal i u jiných zařízení od HTC. Inner Circle je softwarová aplikace, kterou můžete spouštět vlastním tlačítkem na hardwarové klávesnici, a slouží k filtrování e-mailů od nastavených kontaktů. To se skvěle hodí zejména v tom případě, kdy do vaší schránky chodí několik desítek nebo stovek e-mailů denně, a vy chcete mít jistotu, že důležité zprávy nepřehlédnete (což se na mobilních telefonech velmi často stává). Do aplikace Inner Circle si jednoduše přidáte kontakty s těmi e-mailovými adresami, které potřebujete přednostně filtrovat, a zprávy od nich se vám následně budou zobrazovat. Je to celkem pohodlné a dobře se na to zvyká.
Videorecenze HTC Snap (1. část)
Druhá část
Zklamaný jsem naopak byl z fotoaparátu, který vám příliš kvalitní snímky nevykouzlí, ostatně přesvědčit se o tom můžete v naší galerii. Fotkám chybí ostrost, objevuje se zde velký šum a celková kvalita je zkrátka mizivá. Fotografování vzdálenějších objektů je problematičtější než focení na blízko, to je způsobeno fixním ostřením optiky.
Líbila se mi přítomnost trackballu, který nahradil čtyřsměrový joystick. Stejný prvek výrobce použil už u komunikátoru T-Mobile G1, který aktuálně používám jako svůj hlavní telefon a i v tomto případě jsem s rolovací kuličkou spokojen. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se něco podobného objevilo také pro platformu Pocket PC, když už nám výrobci musejí za každou cenu schovávat d-pad. Na hardwarové klávesnici se píše také velmi dobře, i když uživatelé s velkými prsty se mohou setkat s komplikacemi. Podsvícení kláves je dostatečné a během dne vám energii pomůže ušetřit světlocitlivý senzor. Nevýhodou je snad jen to, že na klávesnici nelze psát písmena s diakritikou. Ty je možné vkládat pouze přes mapu znaků, která se skrývá pod klávesou Sym. Při napsání jména a příjmení to nevadí, ale nedokážu si představit, jak takto budu psát delší text. Pokud se o Snapu chcete dozvědět více, pusťte si přiloženou videorecenzi.
Obrázky z operačního systému
Několik podob hlavní obrazovky Dnes (HTC Home, posuvné panely, klasické zobrazení)
Počasí a přehrávač hudby v HTC Home
Multimediální aplikace – HTC Album a Správce zvuků
Nastavení fotoaparátu; Google Maps; filtrované kontakty v Inner Circle
Nastavení Inner Circle; Správce modulů; Aktualizace dat pro GPS
Správce běžících programů; informace o verzi systému; konfigurace trackballu
Informace o paměti; nastavení podsvícení
Editor Excel Mobile a Word Mobile (poradí si s formáty Office 2007); hra Solitaire