Domů » Bleskovky » Video v rozlišení 4K při 60 fps: Nových senzorů od OmniVision se dočkáme pravděpodobně na sklonku roku

Video v rozlišení 4K při 60 fps: Nových senzorů od OmniVision se dočkáme pravděpodobně na sklonku roku

Natáčení videí ve 4K rozlišení bylo jedním z hlavních taháků nových smartphonů poslední doby. Zcela jistě se jedná o dobré evoluční vylepšení, nicméně naprostá většina telefonů podporuje 4K rozlišení „jen“ při 30 snímcích za sekundu, a to by se mělo v nedaleké době změnit.

Nový 12Mpx senzor od společnosti OmniVision označený pod číslem O12890 přináší novou technologii PureCelPlus-S, která dokáže natáčet videa ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Navíc čip umí zaznamenávat video v rozlišení Full HD (1080p) při úctyhodných 240 snímcích, což je na poli mobilních telefonů rozhodně zajímavý parametr.

omnivision-h1

Neméně zajímavá budou výsledná videa, která se tak budou moci zpomalit až 8 krát v případě Full HD videí a 2,5 krát v případě 4K videí. Nový snímač OV12890 je zabalený do modulu o velikosti 10 x 10 mm a s vertikální výškou 6 mm. Aktuálně existuje pouze pár vzorků, ale masová produkce nových čipů by měla začít už na konci letošního roku.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

5 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Jj, největší tahák je 4K natáčení 60 fps… Na to všcihni čekaj :-)

 2. Osobně než 4k video mě zajímá opravdové Slow motion při 720p a nejlépe tak 720( nebo i více ) snímků za vteřinu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Přesně, kvalitní slowmo, kvalitní stabilizace, vyrovnávání jasu, dostatečně rychlý snímač pro švenky… 4K? leda kvůli zoomu a 60fps? Šidítko pro ty co potřebujou nejvíc jader, největší televizy a nejvíc megapixelů :-)

   • Martin Alexandr

    Souhlasím s Johnym, zatím je 4K tak nějak k ničemu, když to většina lidí nepřehraje, proto se mi líbí FullHD při 240 snímcích.

   • Jakub (neregistrovaný)

    Plne súhlasím že 4k ešte nie tak potrebné a nie to ešte pri 60fps … ale keďže sa výkon či už fotografických čipov ale cpu-ciek neustále zvyšuje tak myslím si že zas nie je odveci využiť potenciál týchto čipov. A keď sa na to pozrieme z druhej strany, pre ľudí ktorí sa do toho absolútne nerozumejú tak pre nich je veľmi dobre z marketingového hľadiska ponúkať telefóny so 4K aj keď už som sa stretol so prípadmi kde mali možnosť natáčať 4K ale oni si nevedeli nastaviť rozlíšenie a pol roka natáčali videá v HD ????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).