Většina firemních počítačů není na Windows 11 připravena, tvrdí průzkum

Windows 11 13

Microsoft včera večer vypustil do světa finální verzi systému Windows 11, kterou bude v následujících měsících distribuovat na podporované počítače skrze službu Windows Update. Slovo „podporované“ je velmi důležité, neboť kvůli zvýšeným nárokům na hardware se spousta počítačů k „jedenáctkám“ nedostane. Potvrzuje to i nedávný průzkum analytické společnosti Lansweeper, který se zaměřil na počítače a servery ve firmách.

Minimální požadavky nesplňuje nadpoloviční většina počítačů

Analýza byla provedena na 30 milionech zařízení napříč 60 tisíci organizacemi po celém světě. Výsledky jsou poměrně alarmující; Windows 11 nelze nainstalovat na nadpoloviční většinu počítačů, a to zejména kvůli procesoru.

Windows 11 2

Windows 11 lze totiž provozovat pouze na úzkém okruhu procesorů z posledních let, což splnilo pouze 44,4 procenta testovaných zařízení. Minimálnímu požadavku na 4 GB RAM vyhověla většina testovaných strojů, ovšem požadavku na přítomnost TPM čipu nevyhovělo 47,45 procenta počítačů; 19 procent tuto součást nemá vůbec, zbytek ji nemá aktivovanou. Vesměs se jedná o pracovní počítače, na virtuálních strojích a serverech byl problém s absencí TPM ojedinělý, v drtivé většině nebyla funkce aktivovaná.

Windows 11 1

Jaká je situace na počítačích běžných spotřebitelů, zatím nevíme, ovšem dá se předpokládat, že počet nepodporovaných zařízení bude vysoký. Windows 11 se tak budou snažit uživatele postupně nutit ke koupi nových zařízení, která dostanou kromě nového systému i lepší možnosti zabezpečení.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku