Domů » Bleskovky » Většina firemních počítačů není na Windows 11 připravena, tvrdí průzkum

Většina firemních počítačů není na Windows 11 připravena, tvrdí průzkum

Microsoft včera večer vypustil do světa finální verzi systému Windows 11, kterou bude v následujících měsících distribuovat na podporované počítače skrze službu Windows Update. Slovo „podporované“ je velmi důležité, neboť kvůli zvýšeným nárokům na hardware se spousta počítačů k „jedenáctkám“ nedostane. Potvrzuje to i nedávný průzkum analytické společnosti Lansweeper, který se zaměřil na počítače a servery ve firmách.

Minimální požadavky nesplňuje nadpoloviční většina počítačů

Analýza byla provedena na 30 milionech zařízení napříč 60 tisíci organizacemi po celém světě. Výsledky jsou poměrně alarmující; Windows 11 nelze nainstalovat na nadpoloviční většinu počítačů, a to zejména kvůli procesoru.

Windows 11 2

Windows 11 lze totiž provozovat pouze na úzkém okruhu procesorů z posledních let, což splnilo pouze 44,4 procenta testovaných zařízení. Minimálnímu požadavku na 4 GB RAM vyhověla většina testovaných strojů, ovšem požadavku na přítomnost TPM čipu nevyhovělo 47,45 procenta počítačů; 19 procent tuto součást nemá vůbec, zbytek ji nemá aktivovanou. Vesměs se jedná o pracovní počítače, na virtuálních strojích a serverech byl problém s absencí TPM ojedinělý, v drtivé většině nebyla funkce aktivovaná.

Windows 11 1

Jaká je situace na počítačích běžných spotřebitelů, zatím nevíme, ovšem dá se předpokládat, že počet nepodporovaných zařízení bude vysoký. Windows 11 se tak budou snažit uživatele postupně nutit ke koupi nových zařízení, která dostanou kromě nového systému i lepší možnosti zabezpečení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. marastudna 50

  Pokud jsou info z tohoto článku opravdu relevantní,tak to považuji za naprostou ostudu a hanebnost vůči uživatelům.

 2. marastudna 50

  Abych trochu poopravil svou reakci,tak mi to přijde docela fatální-což znamená že Všichni i ve firmách vemou notase a stolní počítače a vyhází to z okna,protože na tom 11 nepojedou,tak fajn,no jen to čtu z toho článku,opravdu zajímavá strategie Microsoftu.No,naštěstí jedu na Linuxu,tak si počtu do budoucna,jak se to bude vyvíjet dál,ale na Mne ten článek působil jako fakt v tomto ohledu hustý-jem můj pocit.

  • Vůbec nechápu, o co ti jde. Desítky budou mít podporu minimálně do konce roku 2025. Kvůli tomu budeš muset vyhazovat něco z okna? Marně hledám tu hanebnost…

 3. Co tak sleduju, tak Microsoft se v poslední době úplně pos.ral. Ať už s tímhle nedodělkem nebo naprostá ztráta vkusu při vývoji Surface zařízení (Studio). Absolutně mimo tahle firma.

  • V případě nároku Win11 to platí, surface nevím, tohle jde mimo mě.
   Šest let starý noťas má samozřejmě smůlu, to bych chápal a dojedu to s desítkami, ale že mají problémy s kompatibilitou i ani je rok staré počítače, tohie je Prus…..a Ms nedělá dobrou vizitku..
   Já osobně plánují a už delší dobu koupit chrimebook ale zatím vyčkávám….na ntb chodím tak jednou týdně…téměř vše zastane mobil s tabletem

  • On se MS po.ral už hodně dávno. Začalo to s příchodem Win 8, kdy si borci zmysleli, že Windows zvládnou přizpůsobit dotykovým displejům. Dodnes to nezvládli ani vzdáleně a Windows je dnes tak zaplátaný systém, že z toho nikdy nic pořádného už nebude.

 4. Ono většinou ne každá firma obměňuje co 3 roky IT HW… Neznám moc firem, které by běžely minimálně na 8.generaci Intelu, nebo 2.generaci Ryzenu, když ji k práci stačí klidně stroj z roku 2015… A dost pochybuju, že někdo kvůli 11 tkám bude měnit HW, když některé firmy doteď jedou na sedmičkách :D

 5. Mne sice HW upgrade umozni, ale toto bude obecne prva velka aktualizacia cohokolvek, kedy nie som ochotny ist do toho od zaciatku a pockam si, co bude.

  Uz to, ze nejde standardnou cestou presunut TaskBar vlavo je pre mna obrovske minus.

  Ja naozaj neviem, ci to v MS robia naschval, alebo aka logika je za tymito rozhodnutiami.

 6. A co je na tom alarmujícího? Výsledky pouze ukazují, že ve firmách jsou staré počítače, což se ví dávno. Kdo bude chtít jedenácky, koupí nové, kdo nebude chtít kupovat nové, nebude mít jedenáctky a bude dál fungovat na desítkách. Já bych z toho takovou vědu nedělal.

  • Přesně tak, kdo má starší plečku, v pohodě si pojede na desítkách a kdo novější železo, dá tam W11. Ono tam stejně není nic extra nového, když to člověk zobecní, přibarvilo se to, některé věci jsou na nových místech, tak člověk první den chvilku pátrá.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).