Domů » Bleskovky » Vertikální karty a synchronizace kolekcí. Microsoft Edge chce funkčně utéct Chromu

Vertikální karty a synchronizace kolekcí. Microsoft Edge chce funkčně utéct Chromu

Na začátku letošního roku Microsoft vydal zbrusu nový internetový prohlížeč Microsoft Edge postavený na vykreslovacím jádru Google Chrome. Ten používá většina současných internetových prohlížečů, tudíž jejich tvůrci musí s konkurencí bojovat zejména bonusovými funkcemi. Microsoft v tomto týdnu oznámil, co nového pro svůj prohlížeč chystá, přičemž některé nápady rozhodně nejsou k zahození.

Vertikální karty

První připravovanou novinkou je vertikální uspořádání karet (tabů), což ocení majitelé širokoúhlých monitorů zvyklí pracovat se spoustou otevřených stránek najednou.

Animované GIF uživatelského rozhraní svislých karet
Animované GIF uživatelského rozhraní svislých karet (zdroj: Microsoft)

Kartám otevřených stránek bude vyhrazen levý sloupec, který sice ukousne výrazně více místa než typický horní řádek, avšak práce s ním bude přehlednější. Pochopitelně tato položka bude volitelná, původní zobrazení karet v horním řádku zůstane.

Chytré kopírování

Microsoft Edge také bude obohacen o funkci chytrého kopírování; jednoduše na webové stránce označíte text/tabulku/obrázek, a vložíte jej kamkoliv jinam se zachováním původního formátování.

Animovaný GIF uživatelského rozhraní Smart Copy
Animovaný GIF uživatelského rozhraní Smart Copy (zdroj: Microsoft)

Synchronizované kolekce

Jednou z originálních funkcí Microsoft Edge jsou kolekce, což je prostor, do kterého si můžete ukládat informace z jednotlivých webových stránek, a ty pak následně organizovat, exportovat do souborů či se k nim prostě jen vracet.

Animované uživatelské rozhraní GIF sbírek na ploše
Animované uživatelské rozhraní GIF sbírek na ploše (zdroj: Microsoft)

S aktualizací, která vyjde letos na jaře, bude možné kolekce synchronizovat i s Microsoft Edge na mobilních zařízeních.

Animované uživatelské rozhraní GIF sbírek v systému Android

Vaše heslo bylo napadeno

Microsoft Edge také dostane monitor hesel, který již znají uživatelé Google Chrome. Prohlížeč vás při práci s hesly upozorní, že kombinace vašeho přihlašovacího jména a hesla se již nachází v databázi hackerů na dark webu a doporučí volbu jiného hesla.

Animované GIF Passwords Monitor uživatelského rozhraní

4K s Dolby Audio

Microsoft je také v současnosti jediným internetovým prohlížečem, který podporuje 4K video s Dolby Audio/Vision, což lze již nyní využít např. na Netflixu.

Ještě větší soukromí

Microsoft také chválí zabezpečení svého prohlížeče, v budoucnu nebude v režimu inPrivate archivována historie vyhledávání na Bingu, a to i když budete přihlášení pod svým uživatelským účtem. Již nyní si však můžete vyzkoušet funkci prevence sledování proti zasílání cílené reklamy.

Bohužel většina výše uvedených novinek dorazí nejprve k otestování Insiderům, teprve poté je Microsoft začne vypouštět mezi běžné uživatele.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sislik
Uživatel
Sislik
Offline

kez by umel vertikalni taby i ve vice sloupcich – jako umela stara dobra Opera 12, pak bych mozna uvaozval i tom, ze Edge vazne vyzkousim :-)

Online Dating
Anonym
Online Dating
Offline

Hledám otevřeného a milého muže.
Můj profil casuallove22 na webu: [odkaz]