Domů » Články » Verizon představil upravený CDMA iPhone 4: Parametry se téměř nezměnily

Verizon představil upravený CDMA iPhone 4: Parametry se téměř nezměnily

Americký operátor Verizon se domluvil s Applem a dnes na tiskové konferenci představil upravenou verzi iPhonu 4, která je určena pouze pro provoz v síti tohoto operátora. Na první pohled se od klasického jablečného telefonu nijak neliší, změny se dočkala pouze CDMA anténa, kvůli které se nepatrně posunuly ovládací tlačítka na levém boku přístroje. Je možné, že kvůli tomu iPhone 4 od Verizonu nebude kompatibilní s některými kryty a originálními Apple Bumpery, které bude muset nahradit upravené příslušenství.

iPhone 4 pro operátora Verizon nepodporuje GSM, 3G či 4G sítě. Je určený výhradně pro CDMA sítě amerického Verizonu. Z tohoto důvodu na těle nehledejte žádný slot pro vložení SIM karty, ta je napevno zabudována v telefonu a výměnu zřejmě zvládne provést pouze autorizovaný servis. Nás v Evropě to samozřejmě nijak trápit nemusí, ale je to zajímavá vlastnost a jsem zvědavý, jak moc to při případných výměnách bude majitelům komplikovat život. Sám bych zřejmě telefon, u kterého nelze vyměnit SIM karta nechtěl a zřejmě nebudu sám. Operační systém iOS u modelu pro Verizon dospěl do verze 4.2.5, která je téměř shodná se současnou 4.2.1, avšak navíc obsahuje ještě funkci Personal Hotspot, díky které můžete telefon proměnit v hotspot a internet sdílet přes Wi-Fi, Bluetooth či USB kabel. Snad se podobné funkce dočkáme i na ostatních iPhonech, uživatelé by to jistě ocenili. Neoficiálně to sice možné je přes aplikaci MyWi 4.0, kterou lze zakoupit skrze Cydii, ale v tomto případě je nutné mít jailbreak.

- - -

Spolupráce Applu a Verizonu na upraveném iPhonu pro CDMA prý začala už v roce 2008. Poslední rok se CDMA iPhone 4 v sítích Verizonu pečlivě testoval, Apple se chtěl zřejmě ujistit, že ostré nasazení do provozu nebudou provázet žádné komplikace, které by na jablečného giganta mohly vrhnout negativní světlo. CDMA iPhone 4 bude možné předobjednat od 3. února, prodávat je operátor začne o týden později, tedy 10. února s dvouletým úpisem. Cena za 16GB verzi byla stanovena na 200 USD, za 32GB verzi si operátor bude účtovat 300 USD.

Zdroj: Engadget

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

13 komentářů

 1. Kato (neregistrovaný)

  Sice upis na 2 roky, ale za 3800Kc?! tos sem radsi ani nemel davat…

 2. Zoso (neregistrovaný)

  Když tu tak vidím ten Iphon, tak jsem se chtěl zeptat, proč se zde neoběvila recenze na Ip4, když jsis ho Jirko pořídil. Sice nejsem nadšenec Applu, ale na tvoji recenzi jsem se velice těšil, jako na všechny ostatní.

 3. Revin (neregistrovaný)

  Jo jo, v zahraničí jsou ceny telefonů s úpisem úplně někde jinde. Myslím, že tady nebo někde bylo srovnání a tam třeba byly dva srovnatelné tarify – plnění kolem 2000,- Kč měsíčně. Rozdíl byl ale, že tady byl k tomu iPhone 4 za 7000 a v UK zadarmo… ach jo :-(

 4. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Zoso: Díky za komentář. Recenzi iPhone 4 neplánuji, na trhu jsou jiná a aktuálnější zařízení, kterým bude třeba se věnovat + do toho tu máme spousty práce na nové SmartManii, takže už jsem recenzi iPhone 4 nenapasuji.

 5. uni (neregistrovaný)

  Kato: gratuluji k prozření:-) iPhone v civilizovaném světe skutečně není drahý, stojí co jiné dotovaného Hi-End modely jiných výrobců, ale u nás je situace nějak pokřivená. A z toho pak pramení pomatení lidé, kteří pak vnímají značku jinak…

 6. niky79 (neregistrovaný)

  Kato: ano. A to je presne duvod, proc je IP tak uspesny.I na slovensku je dotovany s cca polovicnim mesicnim plnenim (v porovnani s CR) asi o 2-3 tisice levnejsi nez v CR. Proste dotovany iphone za 3-8 tisic nema konkurenci. Ale bohuzel, v CR je cena mimo.

 7. Standa (neregistrovaný)

  uni: konečně s tebou můžu souhlasit. Párkrát jsem si v zahraničí ověřil, že Apple, který u nás jako pseudosymbol luxusu, je v zahraničí obyčejná spotřebka, která se kupuje i 12-letým dětem, a ty s tím rozhodně v rukavičkách nezacházely. Musím nicméně přiznat, že poprvé jsem byl docela překvapen a o to víc jsou místní applisté k smíchu :-)
  (…tím ale nesnižuju úroveň Applu samotného – toho si, narozdíl od části jeho zákazníků, vážím)

 8. uni (neregistrovaný)

  Tak věc je složitější. Např. nyní došlo k narovnání cen Apple produktů vůči západní Evropě, takže se zlevnili především počítače. Také se objevil druhý distribuční kanál. Nicméně nevím, kolik iPhonů jsi viděl u 12ti letých děcek (na první pohled se těžko odlišuje od iPodů). Ale např. vídám názor, že iPod Touch je předražený MP3man a na můj dotaz vůči čemu je předražený nějak neumí odpovědět. Hlavně že křičí. Nicméně jedno je pravda, iPhone ve volném prodeji je drahý, tak jako je drahý v dotované politice (v ČR). Vyšší cena oproti konkurenci je oprávněná (přeci jen se jedná kvalitativně jinam než HTC a spol.), ale o něco nižší cena by byla asi oprávněná.

 9. Kato (neregistrovaný)

  uni: to neni prozreni – to je znamej fakt (a nejen u Applu ale obecne vsech mobilu). Nicmene k nasrani to vede kdykoliv, kdy to clovek vidi znovu ;o)

 10. Standa (neregistrovaný)

  iPody, ne iPady…

 11. Standa (neregistrovaný)

  uni: iPhony/iPady ani ne, těch bylo pomálu. Spíš celá řada notebooků. Což je vzhledem k českým iPhonistům ještě směšnější. Ale řekl bych, že za takových pět sedm let už budeme na úrovni ostatní Evropy aspoň co se týče smýšlení.

 12. uni (neregistrovaný)

  Nevím. K tomu máme asi docela daleko. Co jsem koukal např. v Holandsku, v trafice 5-7 periodik věnující se Applu příp. konkrétnímu produktu. Pokud např. iPad si zaslouží vlastní periodiku (pokud to nebylo nějaké extra číslo), tak je jasné, jaký mají dopad Apple produkty na západní trh. Proti tomu jsme tady „Applí panicové“:-) A už tak má plno lidí z nich vyrážku. Nechápu.

 13. barbikral (neregistrovaný)

  ten mobil je veľmi krásny…škoda, že je taký drahý :/

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *