Velký únik hesel se týká 773 milionů účtů. Ověřte si, zda mezi nimi není i ten váš

Na světě jsou jen tři jistoty – smrt, daně a to, že vaše osobní informace uniknou na veřejnost. Tak by se dal shrnout další průšvih v ochraně osobních údajů, na který upozornil bezpečnostní expert Troy Hunt, jenž stojí za známou stránkou Have I Been Pwned?, na které snadno a rychle zjistíte, zda vaše osobní údaje někdy v historii unikly na veřejnost a skrze kterou službu se tak stalo. Hunt nyní zveřejnil balík úniků s jednoduchým názvem „Collection 1″.

blank

Hunt naštěstí získané informace dále nešíří, čímž zabránil prohlubování problému. Celý balík je nicméně součástí jeho projektu, na kterém si i vy můžete snadno a rychle zjistit, zda vaše údaje někdy unikly na veřejnost. Stačí pouze zadat do vyhledávače vaše heslo, přičemž následně se vám zobrazí služby, ze kterých vaše přihlašovací údaje unikly. Kromě prostého výpisu se také dozvíte, kdy a za jakých okolností měla daná služby problém s únikem osobních informací.

blank

Jsou vaše informace mezi úniky?

Co dělat v případě, že vaše přihlašovací údaje byly kompromitovány? Prvním krokem by měla být změna hesla na stránkách dané služby a následně aktivace dvoufaktorového ověřování, pakliže jej daná stránka podporuje. Pro stížení práce útočníkům je vhodné využít veškerých dostupných metod, mezi které patří například bezpečná hesla, nebo speciální aplikace, které generují jednorázové přístupové kódy. Pomoci může také využití fyzických bezpečnostních klíčů, které omezí nutnost zadávání hesel.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku