Domů » Bleskovky » Velká jarní aktualizace Windows 10 vyjde zřejmě až v květnu. Insider preview povyšuje

Velká jarní aktualizace Windows 10 vyjde zřejmě až v květnu. Insider preview povyšuje

Microsoft poprvé odložil termín vydání velkého updatu Windows 10, a to kvůli chybě, kterou na poslední chvíli objevili účastníci programu Insider Preview. Update měl vyjít v posledním zaplátovacím úterku 10. dubna, byť jedním dechem dodáváme, že redmondští tento termín nikdy oficiálně neohlásili. Tak jako tak verze s číslem 17133 přišla o status RTM a Microsoft začal připravovat sestavení nové.

To aktuální nese číslo 17134 a vyšlo jak v rychlém a pomalém kruhu aktualizací, tak v kanále release preview, což by mohlo naznačovat, že se jedná o nového kandidáta na verzi RTM. Vydání ale zřejmě nebude tak rychlé; podle posledních informací údajně Microsoft zaslal čínským obchodníkům zprávy o tom, že vypuštění updatu na veřejnost plánováno na 8. květen, tedy při příštím zaplátovacím úterý.

Spekulovalo se, že jarní aktualizace ponese název Spring Creators Update, avšak prohlížeč Microsoft Edge v posledním sestavení vítá uživatele ve verzi April Update. Ve výsledku se tak zřejmě dočkáme verze 1803 (první číslo obvykle znamená rok, druhé měsíc), která se bude jmenovat April Update a vyjde v květnu.

Nové sestavení přináší univerzální LTE ovladač

Mezitím Microsoft pracuje i podzimní aktualizaci ve větvi Redstone 5, kterou mohou testovat Insideři zapojení do kruhu aktualizací Skip Ahead. Nová verze přináší nový ovladač pro LTE modemy, ať už vestavěné, nebo připojené skrze USB klíčenku. Nový ovladač má být spolehlivější a rychlejší než původní verze. Navíc se dá předpokládat, že v budoucích sestaveních bude Microsoft chtít tímto ovladačem plně nahradit ovladače a doprovodné aplikace LTE modemů od výrobců a operátorů, aby veškerá nastavení soustředil pod jednu systémovou střechu v nastavení. Podobně to tak redmondští udělali i s Wi-Fi a Bluetooth adaptéry, či se speciálními programy pro biometrické rozpoznávání uživatele, které ve Windows 10 nahradila služba Windows Hello.

Pochopitelně i v novém sestavení se nachází spousta chyb. Ty přiznané jsou následující:

  • Nad určitými systémovými prvky mizí kurzor myši
  • Při obnovení z režimu spánku může být viditelná plocha ještě před samotným přihlášením
  • Aplikace Filmy a TV pořady se může hroutit, pokud jí umožníte přistupovat ke knihovně videí
  • Předčítač čte text i při vyvolání jiné aplikace skrze zkratku Alt + Tab
  • V Microsoft Edge se nelze pohybovat kurzorovými šipkami
  • Spousta chyb je obsažena i v kombinaci funkce Sets s kancelářským balíkem Office

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).