Domů » Bleskovky » Vědci v USA vypěstovali první lidské „minisrdce“, které je plně funkční

Vědci v USA vypěstovali první lidské „minisrdce“, které je plně funkční

Tým akademiků z americké Michiganské státní university vypěstoval první funkční miniaturní model  lidského srdce. Měl by mu pomoci lépe porozumět vývoji srdce plodu a defektům, jako jsou vrozené srdeční vady.

minisrdce

Vědci použili dospělé kmenové buňky a metodu, která napodobuje embryonální a fetální vývoj, a již za několik týdnů se jim podařilo vytvořit funkční miniaturní srdce i s komorami a cévní tkání. To jim umožnilo sledovat v reálném čase proces jeho růstu.

MSU researchers grow first functioning mini human heart model

Akademici nyní tuto metodu používají k modelování a zkoumání vrozených srdečních vad. Doufají, že až ji ještě zdokonalí, organoid lidského srdce by mohl sloužit ke zkoumání dalších kardiovaskulárních onemocnění, jako je například chemoterapií způsobená kardiotoxicita nebo účinky diabetu na vyvíjející se srdce plodu.

Lidská srdce se pěstují i tisknou

O pěstování (a tisk) lidských srdcí je v poslední době ve vědecké obci velký zájem. Letos japonští vědci do lidského srdce transplantovali laboratorně vypěstovanou srdeční tkáň a loni výzkumníci ze Chicaga nebo Tel Avivu vytiskli trojrozměrná srdce z buněk pacientů.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments