Domů » Bleskovky » Vědci odhalili chybu ve třetí sérii seriálu Stranger Things. V čem se tvůrci spletli?

Vědci odhalili chybu ve třetí sérii seriálu Stranger Things. V čem se tvůrci spletli?

Třetí sezona populárního seriálu Stranger Things skládá velmi povedenou poklonu nejen žánru science fiction, ale také vědě jako takové. I proto seriál upoutal pozornost skutečných vědců, kteří však zpozorovali jednu drobnou nepřesnost. A ne, skutečně nemáme na mysli vybuchující krysy či obyvatele městečka, kteří ve velkém pojídají chemikálie.

stranger things 3 1
Třetí sezona Stranger Things

Aniž bychom zabíhali do příběhových podrobností, hlavní hrdinové se i tentokrát snaží zachránit svět před otevřením brány do alternativní dimenze známé jako „The Upside Down“. Klíčovou roli v jejich snažení hraje mimo jiné jedno velmi známé číslo – Planckova konstanta, která nese jméno fyzika Maxe Plancka a uplatňuje se v kvantové mechanice.


Klíčem je Planckova konstanta

Hrdinům stojí v cestě uzamčené dveře, které lze otevřít pouze po zadání číselného kódu. Tím není nic jiného než ona Planckova konstanta. Jedna z postav její hodnotu naštěstí velmi dobře zná. Aniž bychom prozrazovali kontext, dveře se otevřou po zadání kombinace „6,62607004“.

stranger things 3
Stranger Things

Vědci z Národního institutu standardů a technologie ve Spojených státech si však správně všimli, že zmíněná hodnota Planckovy konstanty byla zavedena až v roce 2014. Seriál se nicméně odehrává ve 20. století, konkrétně v roce 1985. Správnou kombinací k otevření dveří by v takovém případě měla být hodnota z roku 1973, a to „6,626176“.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Hodnota konstanty se v průběhu let mění s příchodem přesnějších měřících přístrojů. K poslední aktualizaci došlo v loňském roce, v současné době má tedy Planckova konstanta hodnotu „6,62607015“.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

2 komentáře

  1. Láďa (neregistrovaný)

    Mě by spíš zajímalo jak mohla být na tajném ruském kódu ta písnička hrajícího koně … dyť tam byl záběr jak to vysílal z té tajné podzemní základny. tzn písnička z hracího koně z nákupáku tam být přeci nemohl.. Takových věcí je tam spousta :( … třeba co dělal ten Rusák v Hawkins Lab? …

    • Ez (neregistrovaný)

      Hlášení vysílali opakovaně z různých míst. Ale co tam ten ruskej Terminátor dělal to taky nechápu. Asi hledal materiály :D

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *