Domů » Bleskovky » Vědci objevili nový způsob napadení PC. Data lze získat odposloucháváním zvuků pevného disku

Vědci objevili nový způsob napadení PC. Data lze získat odposloucháváním zvuků pevného disku

Bezpečnost citlivých dat je v poslední době velmi diskutované téma. Pravidelně bohužel dochází k větším či menším únikům informací a to především z online služeb. V mnoha firmách ovšem existují počítače, které vůbec nejsou připojené k internetu ani do lokání sítě, aby nedošlo k jejich vzdálenému napadení a získání údajů z pevného disku. Tým výzkumníků z izraelské Ben Gurionovy univerzity ovšem nyní přišel se zajímavým způsobem jak z takovýchto počítačů získat data.

DSC_0008Čtecí a zápisová hlava pevného disku

Základem je fyzický přístup k cílovému PC. Na něm je nutné spustit aplikaci, která dokáže rozpohybovat čtecí a zápisové hlavy pevného disku tak, že budou ve vzniklém akustickém signálu zakódována data ve formě jedniček a nul. Následně stačí do blízkosti pevného disku (maximálně do 2 metrů) umístit smartphone s nainstalovanou aplikací pro odposlech zvuků pevného disku. Aplikace zpětně dekóduje akustické sdělení do podoby jedniček a nul a může jej dále sdílet útočníkovi.

DiskFiltration: Data Exfiltration from Air-Gapped Computers

Tento způsob odposlechu dat je značně složitý a má hned celou řadu omezení. Je nutné mít přístup k danému počítači, na který je navíc potřeba nainstalovat speciální aplikaci. Dalším značným omezením je rychlost přenosu dat. Výzkumnému týmu se povedlo dosáhnout propustnosti 180 bitů za minutu. Jen pro představu, získání dat o celkové velikosti 1 MB by vyžadovalo 740 hodin neustálého odposlouchávání. Odposlech funguje navíc pouze s klasickými plotnovými disky, které obsahují pohyblivé části. V posledních letech ovšem dochází k masivnímu nástupu SSD s bezhlučným provozem.

V reálu je tak tento způsob napadení v podstatě nepoužitelný. Tento experiment má celou řadu omezení, ale výzkum alespoň poukázal na to, že ani počítač, který nemá žádné síťové připojení, lze vzdáleně odposlouchávat.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Diskuze k článku

  1. TimeSplitter (neregistrovaný)

    Moc vzdalene to teda neni, kdyz u toho PC musite 740 hodin sedet se smartphonem, aby jste ziskali 1mb dat a to jeste za predpokladu, ze v nem neni SSD. Nevim, ale asi bych se takoveho napadeni moc nebal. Kazdopadne clickbait je to asi pekny. Ty vase dramaticke nadpisy zboznuju! Sice vim, ze to bude o prdu, ale stejne nikdy neodolam. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).