Domů » Bleskovky » Vědci našli řešení jak nabít akumulátor za setinu standardní doby

Vědci našli řešení jak nabít akumulátor za setinu standardní doby

Není nic nepříjemnějšího, když se vašemu smartphonu vybije akumulátor a to ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebujete. Pokud máte štěští, je na blízku elektrická zásuvka, ale i tak zde zůstává překážka ve formě dlouhé doby potřebné k úplnému nabití. Ve většině případů vám tedy nezbývá než vypnout všechny moduly zvyšující žravost vašich kapesních miláčků, nicméně i přesto se nezbavíte nervózních pohledů na neustále se snižující stav akumulátoru. Po celém světě naštěstí existuje několik výzkumných týmů, které se ze všech sil snaží tato negativa spojená s Li-Ion články odstranit či alespoň eliminovat. Mezi ně patří i skupinka vědců z jihokorejského národního institutu pro vědu a technologie, které se podařilo nalézt způsob jak nabít akumulátor během několika málo minut.

Za tímto úspěchem stojí kombinace stále oblíbenější nanotechnologie a grafitu, díky které se začne celý akumulátor nabíjet současně, což je u dnešních Li-Ion článků nemyslitelnou záležitostí. Díky použitému grafitu se také několikanásobně zvýšila hustota vodičů, které přenášejí elektrony směrem k anodě. Ve finále lze takto upravený akumulátor dobít zhruba stokrát ryhleji. Kromě spotřební elektroniky má toto řešení největší potencionál na rozvoji trhu s automobily poháněné elektřinou. Nejsmutnější informací na této zprávě je bohužel skutečnost, že opět nepadla ani zmínka o termínu komercializace této technologie.

Těžko říct, co či kdo brání podobným řešením, aby se objevily v současných produktech. Osobně mě však na celé situaci těší fakt, že touto problematikou se stále někdo nepřestává zabývat. Ačkoliv jsou Li-Ion akumulátory to nejlepší co v současné době máme, je dle mého názoru nevyhnutelné, aby na trh co nejdříve přišla zcela nová technologie, která by krizi okolo nápájení všech elektronických zařízení konečně vyřešila.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

16 komentářů

 1. Dost zavádějící titulek. Pochopil jsem z něj, že někdo vymyslel nějakou úžasně účinnou nabíječku. A oni vlastně vymysleli nový akumulátor!

  A že se tím někdo zabývá? Jako malej kluk jsem v ABC četl články, jak za pár let budeme mít palivové články a jiné super úžasné technologie. Od té doby se výdrž mého telefonu změnila z dvou týdnů na den.

  Jó pokrok nezastavíš…

  • Mishack (neregistrovaný)

   Tjn. V podstatě se nic nezměnilo. Moje stara 5110 umi to samy co můj nynější Nexus… ;)

  • Nemluvím o počtu funkcí, ale člověk by řekl, že úměrně s počtem funkcí budou telefony dostávat takové zdroje energie a podobné technologie, aby zůstala doba provozu minimálně stejná.

   Podívej se na notebooky. Ještě před pár lety byl notebook s výdrží 1 hodinu luxusní kousek. Můj to teď dává bez problémů za 10-9.

   Telefony se dělaj větší, výkonější, vybavenější, ale aby někdo kromě výkonu zvýšil i výdrž na baterku (jakýmkoli způsobem), to ne.

   K čemu mi je, že telefon má GPS navigaci, super výkon pro hraní (stupidních) her, 3D fotoaparát a displej o velikosti konkurující notebookům, když mi tyto služby nedokáže zajistit spolehlivě ani na celý den?

  • VNavratil (neregistrovaný)

   Mě už tyhle zprávy taky nechávájí chladným, takových už bylo a nakonec nic. Bylo by tohle super, kdyby se něco takovýho dostalo do roka na trh, ale nějak se mi tomu nechce věřit. Ale nanotechnologie jdou dost dopředu, tak snad..

  • 1. Vydrz pri hrani her je opravdu problem.

   2. Pri pouzivani GPS v aute je k dispozici i elektrina, takze bych nevidel problem. Horsi je, ze snad nikdo nema nabijecku na kolo a pri chuzi uz jaksi neni cim nabijet.

   3. 3D fotoaparat snad tolik nezere a vetsinou clovek nedela 1000 fotek.

   4. Velky displej je take problem. Ovsem daleko vice je to podle me nesmyslna honba za tenkosti mobilu. Technicky neni problem udelat mobil tlustsi a poradnou baterkou. Viz tusim Motorola Razr Maxx s 3300 mAh baterkou.

   Jinak v souctu dnesniho bezneho mobilu je to fakt bida.

 2. Ja s Mcezom suhlasim. Taketo clanky su uz trapne. Popisalo sa ich uz snad na stovky a stale mame lion/lipol baterky a jedine zvysenie kapacity je v ich zvacsenom objeme. Myslim ze na tuto temu staci pisat clanky, ked to niektory z vyrobcov predstavi v konkretnom modele telefonu.

  • Nemůžeš vinit autora článku. Ten jen píše o tom, co se děje ve světě. Viň ty, co to vyvíjejí, že to nedokážou po dlouhá léta uvést do praxe.

  • Mathew (neregistrovaný)

   Martan1981: Všiml jsem si, že většina tvých komentářů tady na smartmanii je vždy akorát negativních a že máš neustále potřebu něco kritizovat. Souhlasím s Mceza, autor jen píše co se ve světě děje a je blbost ho za něco vinit. Já mám články od pana Strieta rád, protože jsou vždy informačně zajímavé a občas píše o hodně zajímavých věcech. Kritika je oprávněná pouze v případě, že je opravdu na místě, nikoliv když je to plácání do větru jako u většiny tvých komentářů.

  • Thomas (neregistrovaný)

   Mathew: Pod tvůj komentář se podepisuju :). Přesně….

  • Navíc tato zpráva přebírá nějakou oficiální zprávu toho výzkumného týmu. A ta má za úkol sehnat investory, protože takový výzkum stojí nemalé peníze.

 3. Atlantis (neregistrovaný)

  Takovej článek bude sranda zkratovat – jestli to dokáže dát aspoň 10x větší proud než současný liion (což jsem taknějak pochopil že asi nebude problém), tak se to promění v ohnivou kouli za půl sekundy. Možná proto slýcháme o nových článcích, ale nevidíme je na trhu.

 4. ka_r_los (neregistrovaný)

  Nanotechnologie a grafitu… takže se použijí napotrubičky sloužící jako elektroda = extrémní zvýšení plochy… plocha má za následek, že se NOSIČE (nééé vodiče;) náboje mohou snáze a rychleji pohybovat…

 5. „Těžko říct, co či kdo brání podobným řešením, aby se objevily v současných produktech.“

  Ja si myslim, ze BRZDA je vicemene STEJNA, jak byla u vstupu ELEKTROMOBILU. Je to hold tezke lobby, ktere ovlivnuje i nas telefonisty :(

  • Také mám paranoidní podezření na spiknutí výrobců bateriových článků.

   Ono je to celkem logické – vemte si, kolik každý z nás ročně použije baterií – ať už nějakých vestavěných ve spotřebičích, tak různých klasických tužkových, knoflíkových atd. … Je toho hrozně moc.

   Pokud by existoval například palivový článek, do kterého by stačilo akorát nalít ethanol, přijdou zkrátka výrobci baterií a producenti elektrické energie. To by bylo pro ně moc špatné.

   A stejně tak, jako se zakázaly klasické žárovky, protože jejich výroba je příliš levná a životnost příliš vysoká, je dost dobře i možné, že tohle opravdu někdo drží…

  • ka_r_los (neregistrovaný)

   Ethanol se sám taky nevyrobí, takže na něj energie je potřeba taky… Palivový článek je věc, ke které se upínají oči mnohých, ale má to spoustu much…

  • Jenže výroba Ethanolu je poměrně levná a technologicky nenáročná záležitost. Neškodí životnímu prostředí a surovin pro jeho výrobu je všude dost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).