Vědci našli řešení jak nabít akumulátor za setinu standardní doby

Není nic nepříjemnějšího, když se vašemu smartphonu vybije akumulátor a to ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebujete. Pokud máte štěští, je na blízku elektrická zásuvka, ale i tak zde zůstává překážka ve formě dlouhé doby potřebné k úplnému nabití. Ve většině případů vám tedy nezbývá než vypnout všechny moduly zvyšující žravost vašich kapesních miláčků, nicméně i přesto se nezbavíte nervózních pohledů na neustále se snižující stav akumulátoru. Po celém světě naštěstí existuje několik výzkumných týmů, které se ze všech sil snaží tato negativa spojená s Li-Ion články odstranit či alespoň eliminovat. Mezi ně patří i skupinka vědců z jihokorejského národního institutu pro vědu a technologie, které se podařilo nalézt způsob jak nabít akumulátor během několika málo minut.

Za tímto úspěchem stojí kombinace stále oblíbenější nanotechnologie a grafitu, díky které se začne celý akumulátor nabíjet současně, což je u dnešních Li-Ion článků nemyslitelnou záležitostí. Díky použitému grafitu se také několikanásobně zvýšila hustota vodičů, které přenášejí elektrony směrem k anodě. Ve finále lze takto upravený akumulátor dobít zhruba stokrát ryhleji. Kromě spotřební elektroniky má toto řešení největší potencionál na rozvoji trhu s automobily poháněné elektřinou. Nejsmutnější informací na této zprávě je bohužel skutečnost, že opět nepadla ani zmínka o termínu komercializace této technologie.

Těžko říct, co či kdo brání podobným řešením, aby se objevily v současných produktech. Osobně mě však na celé situaci těší fakt, že touto problematikou se stále někdo nepřestává zabývat. Ačkoliv jsou Li-Ion akumulátory to nejlepší co v současné době máme, je dle mého názoru nevyhnutelné, aby na trh co nejdříve přišla zcela nová technologie, která by krizi okolo nápájení všech elektronických zařízení konečně vyřešila.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku