TOPlist

V USA začala výstavba testovací silnice, za jízdy dobije elektromobil

Automobily Tesla na americké dálnici (ilustrační obrázek)
  • Výstavba testovacího úseku poblíž města West Lafayette již začala, pro přenos energie má být využíváno magnetické pole 
  • Úsek s délkou 400 metrů má zatím sloužit pouze pro výzkumné účely, do budoucna by se ale technologie mohla rozšířit i na ostatní dálnice v USA 
  • Počítá se také s nabíjením nákladních vozidel, které nyní tvoří značnou část emisí pozemní dopravy 

Ve spolupráci Purdueovy univerzity a INDOT (Indiana Department of Transportation) vzniká zajímavý projekt s cílem vybudování první elektrické dálnice, která bude nabíjet projíždějící vozidla. Na svých stránkách o tomto projektu informovala přímo univerzita. Konstrukční práce na prvním testovacím segmentu začaly před pár dny. Nacházet se má poblíž města West Lafayette. Na úseku s délkou 400 metrů budou testovány první elektrické nákladní vozy, jejichž nabíjení bude probíhat prostřednictvím vozovky za jízdy.

Tesla Semi
Kromě osobních vozů má dálnice nabíjet také ty nákladní

Pokud se nová technologie osvědčí, podobné úseky by se mohly rozšířit na mnohé další dálnice, kde by obzvláště v odlehlých oblastech s absencí nabíjecích míst pomohly ke zvýšení dojezdu osobních i nákladních elektromobilů. Ačkoliv podobné testy již probíhaly v mnoha dalších zemích, tento projekt má být unikátní především tím, že se nejedná o běžnou silnici, ale rovnou o dálnici. Další specialitou je, že kromě osobních vozů má zvládnout dobíjení i nákladních aut. Ty totiž tvoří významnou část emisí pocházejících z automobilové dopravy a obecně přechod k elektromobilitě je v tomto segmentu pomalejší.



První elektromobil od Xiaomi – model SU7



Nepřehlédněte

90 tisíc objednávek za 24 hodin! Elektromobil Xiaomi boří rekordy, značka chystá vlastní SUV

Pokud bude možné kamiony dobíjet přímo z dálnic, jejich baterie mohou disponovat nižší kapacitou a celková cena takových vozů se razantně sníží. Přenos má probíhat pomocí magnetického pole cívky, takže zjednodušeně řečeno na podobné technologii, jakou nyní známe pro bezdrátové nabíjení telefonů. Současná vozidla však z výroby nemají přijímací cívku, takže testovací vozy bude nutné touto technologií dovybavit. Inženýři z Purdueovy univerzity před sebou mají ještě dlouhou cestu, každopádně pokud bude projekt úspěšný, do budoucna půjde o velmi důležitý průlom.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku