TOPlist

V USA měli mobilní telefony už po válce. Podívejte se, jak na ně výrobce v roce 1949 lákal

mobile telephone service 2

První mobilní síť byla spuštěna v roce 1976 v Japonsku, Motorola představila svůj první prototyp „příručního telefonu“ dokonce ještě o šest let dříve. Počátky mobilních telefonů však sahají mnohem hlouběji do historie.

Pokud se budeme bavit o USA, šlo o přelom čtyřicátých a padesátých let, konkrétně o rok 1948/9. Tehdy vznikl krátký film v režii Bell Telephone, jehož cílem bylo demonstrovat zájemcům schopnosti a fungování nově nabízených „mobilních telefonů“.

Kombinace vysílačky a pevné linky

Film demonstruje použití mobilních telefonů v automobilech, zmiňuje ale i další možné scénáře. V praxi každopádně šlo o fascinující kombinaci vysílačky a tehdejšího systému pevné linky. Ve voze zájemce bylo osazeno klasické telefonní sluchátko, které bylo propojeno s vysílači a přijímači umístěnými ve velkých krabicích v kufru.

Hovor z vozu byl spojen pomocí rádiového vysílání s nejbližším vysílačem, který už byl napojen na klasické telefonní vedení. Od něj vedly kabely do ústředny, kde operátorky hovor vyřídily jako běžný dálkový telefonát.

Systém byl dostupný ve dvou variantách: Highway a Urban. Jak již název napovídá, jeden byl učen pro dálnice, zatímco druhý pro města. Technicky se lišily frekvencí, na niž fungovaly vysílače a taktéž jejich četností. Oba systémy nebyly kompatibilní, takže pokud jste chtěli mít možnost používat mobilní telefon jak ve 40km městské zóně, tak na dálnici, bylo nutné vše kromě sluchátka zdvojit. V kufru tedy musela být dvojice desítky kilogramů vážících vysílačů, na střeše zase dvě antény.

mobile telephone service
Pokud byl mobilní telefon instalován do kufru běžného osobního sedanu té doby, zabral podstatnou část úložného prostoru. (Zdroj: PeriscopeFilm / Bell Telephone)

Systém byl zřejmě náročný i na elektrickou energii. Video totiž zmiňuje, že může být nutné instalovat větší baterii či dokonce generátor. Naopak praktickou funkcí byla kontrolka, která vám dávala vědět, pokud jste zmeškali hovor. Pak stačilo zavolat operátorce a optat se, kdo volal.

Tip: Tohle jsou nejvíce revoluční telefony posledních 30 let

Systém na první pohled nepůsobí příliš prakticky, v té době šlo však o revoluci. Popularitu získal především mezi profesionálními zákazníky, na něž ostatně míří i propagační film. Až do poloviny padesátých let však prý byl problém s neustálým přetížením sítě ve špičkách kvůli nízkému počtu kanálů.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku