Domů » Bleskovky » V Tesle zemřel člověk. Spoléhal na autopilota

V Tesle zemřel člověk. Spoléhal na autopilota

Na Floridě letos v květnu došlo k první smrtelné nehodě v automobilu Tesla Model S, kterou bude mít s největší pravděpodobností na svědomí právě autopilot. Celý incident se měl odehrát 7. května – autopilot tehdy na křižovatce nerozpoznal blížící se kamion a včas nezabrzdil; kolize s nákladním autem se pak 40letému Joshuovi Brownovi z Ohia bohužel stala osudnou. Jedním z faktorů, který k nehodě přispěl, mělo být i silné protisvětlo, které údajně mohlo zmást senzory, které nezaregistrovaly přítomnost blížícího se objektu.

tesla-autopilot

O celé skutečnosti v předběžné vyšetřovací zprávě informoval americký úřad NHTSA (National Highway Transportation Safety Administration). K nehodě se vyjádřil i šéf Tesly Elon Musk, který rodině vyjádřil upřímnou soustrast a podotkl, že i při spuštěném autopilotovi je za řízení automobilu stále zodpovědný řidič, což je uvedeno i v podmínkách používání autopilota, které je potřeba odsouhlasit před tím, než jej začnete používat.

Elon také dodal, že autopilot Tesly doposud najezdil více než 209 milionů kilometrů, nicméně jak je vidět na tomto případu, systém stále není dokonalý a vždy je co vylepšovat. NHTSA bude i nadále pokračovat ve vyšetřování a pokud se ukáže, že za vše skutečně může autopilot, bude nutné svolat k opravě a odstranění bezpečnostního nedostatku více než 25 000 vozů (Model S).

Autopilot Saves Model S

Mimochodem, Joshua Brown se v dubnu letošního roku dostal do povědomí díky videu, ve kterém jej naopak autopilot Tesly zachránil od kolize s jiným nákladním automobilem. Právě toto video tehdy obletělo svět a stalo se doslova virálním.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments