Domů » Bleskovky » V San Franciscu začaly jezdit první taxíky bez řidiče. Taxametry mají vypnuté

V San Franciscu začaly jezdit první taxíky bez řidiče. Taxametry mají vypnuté

Zaměstnanci americké společnosti Cruise, spadající pod koncern General Motors, už brzy budou křižovat ulice kalifornského San Francisca v autonomních taxi vozech, které společnost vyvíjí. Služby nové taxislužby budou k dispozici i pro veřejnost a dle slov firmy nechají její „robotaxikáři“ Cruise ještě nějaký čas vypnuté taxametry a po městě tak bude ještě nějaký čas zdarma.

Cruise taxi San Francisco

První osobou, která se autonomním taxíkem svezla, byl spoluzakladatel a prezident společnosti Cruise Kyle Vogt, který se o zážitku nezapomněl pochlubit svým sledujícím na Twitteru. „V pondělí kolem 23:00 jsme poprvé pustili náš autonomní automobil do plného provozu. Předtím jsme prováděli testy vždy jen s naším člověkem, který seděl na místě řidiče nebo pasažéra. Taxi vůz jsme vypustili do ulic města, kde měl čekat na zakázku. V 23:20 hod. jsem si vůz přivolal přes aplikaci Cruise a objednal si první cestu. Po několika minutách ke mně náš autonomní vůz přijel a zastavil. Nikdo v něm nebyl. Pak už stačilo jen to, abych zmáčknul tlačítko Zahájit jízdu, a taxi se plynule zařadilo zpátky do provozu,“ popisuje svou první zkušenost s jízdou bez řidiče Vogt.

Vogt uvedl, že si po své premiéře objednal ještě pět dalších večerních jízd. Důvodem, kvůli kterému společnost provedla první vypuštění svého autonomního taxíku až v noci, nicméně není jen slabší provoz než za dne. Cruise totiž může momentálně jezdit v klasickém provozu v souladu s rozhodnutím kalifornského Úřadu pro motorová vozidla se svými vozy bez řidičů jen v rozmezí 22:00 hod. až 6:00 hod., a to maximálně rychlostí 30 mil za hodinu (cca 48 km/h). Očekává se nicméně, že po této úspěšné premiéře bude Cruise chtít svou taxislužbu co nejdříve masivně rozšířit a dostat své vozy do ulic amerického velkoměsta nejen v noci, ale i v denních hodinách.

Martin Hrubeš

Člověk mnoha zájmů, kterým kraluje poznávání moderních technologií, hraní her na konzolích v čele s NHLkem, ve kterém rád loví rage quity soupeřů. Sem tam si rád přečte nějakou tu dobrou knížku, zasportuje nebo loví to nejlepší kafe v ulicích Olomouce.

2 komentářů

  1. Funkce super, ale tohle se s legislativou EU u nás nikdy asi nestane realitou. V tomhle USA fakt závidím, je to hodně pokrokové.

    • V hornich pozicich EU nejsou hipsteri. Masove samoridirelna auta nejsou v soucasnosti bezpecna. Ani USA to nepovoluji, jsou to lokalni vyjimky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).