Domů » Bleskovky » V prvním čtvrtletí se prodalo více než čtvrt miliardy chytrých telefonů

V prvním čtvrtletí se prodalo více než čtvrt miliardy chytrých telefonů

V loňském roce se poprvé v historii prodala miliarda chytrých mobilních telefonů a ač by se mohlo zdát, že trh je již zcela nasycen, i letos se prodávají smartphony jako housky v krámě. Už za první čtvrtletí letošního roku se jich podle dat analytické společnosti Trend Force prodalo více než čtvrt miliardy a to je předvánoční období ještě daleko.

Celkově se prodalo v prvním čtvrtletí 266 900 000 chytrých telefonů, což je 1,13procentní nárůst oproti stejnému období v loňském roce. V aktuálním čtvrtletí společnost Trend Force očekává ještě větší růst, až 6,7 %, což by představovalo 284 500 000 prodaných smartphonů. Podíváme-li se na situaci z pohledu výrobců, žádné překvapení se nekoná, na samotném vrcholu stále stojí Samsung s více než třetinovým podílem, konkrétně 34,9 %. Druhé místo okupuje Apple, který oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku zaznamenal pokles z 19,4 % na 13,6 %. Třetí příčka v prvním čtvrtletí patřila novému dvojlístku Lenovo + Motorola.

 

Na vzestupu jsou především čínské společnosti a to konkrétně Huawei, Xiaomi a již zmíněné Lenovo, jejichž prodeje jsou i po vánoční sezóně na vzestupu. Naopak velký pokles společnosti Apple dává tušit, že fanoušci značky již netrpělivě vyhlížejí představení nového telefonu (nových telefonů) iPhone.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Nikdo kromě Huawei mě nepřekvapil :-)

 2. Tom (neregistrovaný)

  Mám pocit, že tady někdo zapomněl na Nokii :D

 3. To je na tom Nokia hodně špatně, když už neni ani v první desítce, stejně tak htc.

  • Opravdu nechápu, kde je Nokie. Vždyť prodává telefony s tím nejdokonalejším a nejbáječnějším OS na světě. A to už celé 3 roky a to s podporou „továrny na sny“ – božským Microsoftem. V tuhle dobu už měla přeci dobýt svět a všem mobilním uživatelům ukázat, jak má vypadat mobilní systém.

  • acidl79 (neregistrovaný)

   Ono to bude urcite zmanipulovane.

 4. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Na Nokia je totálně v prd*** … A nějaký Hauweie a Xiaomi a čínský značky co slyším poprvý v TOP10 a Nokia nikde :D :D božeee

 5. Petr (neregistrovaný)

  zase apple chce vypadat velkej misto apple by tam měla být nokia, protože lepší telefony než lumie nejsou vemte si že huaweii za stejnou cenu jako lumia 520 je zasekaná a lumie? ani zásek prostě perfektní mobily

  • Vojta (neregistrovaný)

   „lepší telefony než lumie nejsou“ A teď tu o karkulce :)

  • Vojta: +1.

   Podobné pohádky tady WP fan boys kydají dnes a denně a každé čtvrtletí se ukazuje víc a víc, jak jsou smyšlené a nereálné. Nokie skončila, WP telefony dělá (resp. bude dělat) především jedna firma – Microsoft a z MS se druhý Apple nikdy nestane.

   Pár výrobců začne prodávat jeden dva modely s WP za všimné od MS, pár zdejších fan boys otevřou šampaňské na oslavu a za půl roku ty mobily nebudou ani na trhu.

   A MS to pochopitelně nezvládne sám, ač se dle vyjadřování mnohých jedná o „továrnu na sny“ a nejdokonalejší firmu, co byla kdy stvořena…

  • …mnohých zdejších čtenářů…

  • smisku, tvou nenávistí k Microsoftu by se dalo napájet velké město…

  • Mceza: Ale vždyť to je v pořádku přeci ne? Každý má svůj názor, ale ničí není ten nej… Já v podstatě nemusím Samsung, ale nikomu to necpu. Smisek nemusí Microsoft a se mnou jsi si nedávno vyměňoval názory a jasně jsi napsal, jak si doslova přeješ krach a pád Applu a nechuť vůči Googlu a zeleného robůtka, kterému se daří :-)

  • Ne, takhle jsem to nenapsal ;-) Napsal jsem, že jim nepřeju takový úspěch, jaký mají. Ta firma si ho nezaslouží.

   Ano, Apple a Google nemám příliš v lásce. Jejich produkty převážně nepoužívám. Ale narozdíl od Smiska nehajtuju pod každým článkem o iOS nebo Androidu proti těmto dvěma firmám. Mají spousty spokojených zákazníků, tak ať. Zatímco on prostě musí vlézt do každé diskuze, napadat ostatní a pořád hrát tu samou písničku o WP fanboys (iOS a Android nemá své přívržence?)

  • MCEZA: Já nemám rád MS, ty nemáš rád, jak sám píšeš, Apple a Google. Já bych ještě dodal, že nemáš rád kohokoli, kdo má jakoukoli negativní připomínku k Windows Phone nebo nedej bože MS, to by si hned psal dlouhé elaboráty na téma, jak se daný člověk hluboce plete.

   A klidně si mě zaškatulkuj do krabičky „Android fan boys“, pokud ti to udělá radost. Pro mne ale není problém změnit operační systém, jak na NB, tak v mobilu. Jen prostě nechci mít telefon s logem Windows, a to ani ne že za něj stojí Microsoft (a ano, klasické Windows např. používám někdy).

   Málem jsem si už v únoru pořídil BB 10 zařízení, uvažoval jsem i o Windows Phone (ale zdejší komunita kolem něj mě od něj odradila), čili mé škatulkování asi nebude tak jednoduché, jako u např. tebe.

  • část poslední věty druhého odstavce bych přeformuloval:

   …“ to ani ne z důvodu, že za ním stojí Microsoft…ale protože mě velmi svazuje a odrazuje svým vzhledem a filozofií“

  • „smisku, tvou nenávistí k Microsoftu by se dalo napájet velké město…“ Teď jsem si vyprskl čaj na klávesnici :D

 6. Prodejnost ještě neznamená kvalitu. Škodovek se prodá víc než BMW. Je tedy ŠKODA lepší auto?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).