Domů » Bleskovky » V liberecké MHD lze platit bezkontaktně, letos se přidá také Brno a Plzeň

V liberecké MHD lze platit bezkontaktně, letos se přidá také Brno a Plzeň

Po loňském úspěšném komerčním uvedení placení MHD se používání bezkontaktních plateb v dopravě dále rozšiřuje. V Brně jsou v těchto dnech instalovány bezkontaktní platební automaty na lince na letiště, v Liberci se přidají další tramvajové vozy. Velké novinky se chystají v Plzni, kde bude bankovní karta MasterCard sloužit jako jízdenka či kupón již letos.

Liberec je prvním městem České republiky, kde lze zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou přímo v dopravním prostředku. Od 1. listopadu spustily placení do komerčního provozu ČSOB, Mikroelektronika a MasterCard. Kromě platby kartou v automatu na jízdenky tak mají obyvatelé a návštěvníci Liberce možnost zakoupit si lístek pouhým přiložením platební karty přímo ve vybrané tramvajové lince. Celkově již lidé tímto způsobem zakoupili v automatu na terminálu MHD a v tramvaji EVO přes 3 100 jízdenek.

Pilotní provoz v Brně

Pilotní projekt byl na podzim 2014 spuštěn také v Brně, kde byly během září díky spolupráci Dopravního podniku města Brna se společnostmi MasterCard, ČSOB a Mikroelektronika nainstalovány celkem tři automaty s možností bezkontaktní platby na zastávkách Hlavní nádraží a Malinovského náměstí. „Pro pilotní projekt jsme se snažili vybrat ty nejfrekventovanější zastávky. Cestující začali platbu kartou okamžitě využívat a jejich počet neustále roste. V říjnu byly v těchto třech automatech zaplaceny jízdenky v hodnotě přesahující 80 000 Kč, v prosinci to bylo již přes 113 000 Kč, což představovalo více než pětinu celkových tržeb,“ říká Vít Prýgl, vedoucí tarifního odboru DPMB.

8. ledna byly v Brně instalovány první platební automaty do vozidel autobusové linky 76 na brněnské letiště, následně bude umístěno dalších 12 automatů do autobusů na CNG pohon.

V Plzni bude možné bezkontaktně platit ve všech vozech MHD

Prvním dopravním podnikem České republiky, který cestujícím umožní platit bezkontaktně ve všech vozech MHD, bude Plzeňský městský dopravní podnik. Ten za spolupráce společností MasterCard a ČSOB finalizuje systém, jenž se plně vyrovná moderním dopravním řešením, s nimiž se můžeme setkat v zahraničí. Jednou bezkontaktní kartou bude možné zakoupit neomezený počet jízdenek, přičemž majiteli se z karty nestrhne každá jízdenka zvlášť, ale vždy se odečte až souhrnná částka za určité období.

První terminály budou k vidění již během zimy, spuštění plného provozu se pak očekává zhruba v polovině letošního roku, kdy by mělo být každé vozidlo MHD vybaveno jedním terminálem,“ upřesňuje Martin Chval, ředitel Úseku Plzeňská karta. To také otevírá možnost přejít na moderní systém odbavení, který by do budoucna mohl zcela nahradit papírové jízdenky. Takový systém se v zahraničí již prosazuje, například v Londýně či Chicagu, ale v kontinentální Evropě se jedná o novinku.

Jízdenky lze bezkontaktní kartou v automatu zaplatit také v Praze, a to na Letišti Václava Havla a Hlavním nádraží. Podle průzkumu MasterIndex jsou zákazníci ochotni platit kartou stále nižší částky, u více než třetiny respondentů jde o částku nižší než 50 Kč. To je výhodou pro dopravní podniky – bankovní karta má nižší náklady a také zvyšují se příjmy díky nižšímu počtu černých pasažérů. Nákup jízdenky tak není limitován dostupností automatu na zastávce nebo mincí, je rychlejší a pohodlnější.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

2 komentářů

  1. Nenaslo by se par technictejsich informaci? Treba jestli to vydava uctenky kvuli revizorum, zda muzu 1 kartou zaplatit za vice lidi, zda je cena stejna s papirovou variantou, atd.

    Takhle jenom vim, ze to existuje.

  2. Rezza (neregistrovaný)

    Pokryt kartou letiste je dobry napad, jen si nejsem jisty tou bezkontakti kartou. Protoze jsem nevidel jeste cizince, ktery by ji mel a za hranicema je to takove sci-fi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).