Domů » Bleskovky » V lednu bude představen levnější Xbox, v roce 2020 se dočkáme dvou nových konzolí

V lednu bude představen levnější Xbox, v roce 2020 se dočkáme dvou nových konzolí

Microsoft chystá novinky ve světě konzolového hraní. Jeho značka Xbox se v následujících dvou letech rozroste minimálně o tři nové konzole, první z nich by mohla být představena už příští měsíc.

Půjde to i bez disku

V lednu údajně Microsoft představí svoji první konzoli, která bude postrádat diskovou mechaniku; hry se budou instalovat výhradně prostřednictvím Windows Store, stávající tituly na optických discích bude možné u prodejců vyměnit za digitální kód. Nová konzole bude zřejmě postavena na stávajícím hardwaru konzole Xbox One S nebo One X, její prodej má být zahájen někdy na jaře.

Anaconda a Lockhart

Přímí nástupci současných konzolí by měli být představeni před Vánoci roku 2020, Microsoft je aktuálně vyvíjí pod kódovými označeními Anaconda a Lockhart. První jmenovaná má být extrémně výkonná konzole, která vsadí na interní SSD úložiště, které výrazně zrychlí načítací časy. Lockhart pak bude dostupnější zařízení, avšak jeho výkon má dosahovat výkonu současného Xboxu One X.

Obě nové konzole mají být zpětně kompatibilní s hrami pro současné konzole a s vybranými tituly pro Xbox 360. Microsoft navíc pracuje na platformě GameCore, která se stane součástí moderního WindowsCore; tato platforma by měla vývojářům usnadnit tvorbu her, které budou fungovat nejen na konzolích Xbox, ale i na počítačích s Windows. O GameCore bychom se měli více dozvědět někdy v průběhu příštího roku.

xCloud

Zapomenout také nesmíme na připravovanou iniciativu xCloud, skrze kterou bude možné hrát AAA tituly z Xboxu na prakticky jakémkoliv zařízení, včetně telefonů s Androidem či iOS. Výkon by zajišťoval vzdálený server (či Xbox), jediným požadavkem na koncové zařízení by byl rychlý internet.

Project xCloud: Gaming with you at the center

Microsoft také údajně pracuje na levné konzoli, která se bude spoléhat výhradně na xCloud. Konzole má být postavena na polovodičové sadě AMD se základem v Picasso APU (Accelerated Processing Unit), kdy je CPU a GPU součástí jednoho čipu. Tyto čipy od AMD se mají dostat i do příští generace počítačů Surface Laptop. Projekt xCloud má být rovněž představen v roce 2020.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Ano levnější konzole zlevní na koncové ceně o 100€ a kde následně za online cloud služby navíc ( cloud) dáme 100€ krát pět , sedm, nebo jen čtyřikrát? A to ročně.

  • Copak cloud služby, to je ok, prostě volba, že chceš či nechceš danou hru vlastnit. Ale gold pro mulťák je prasárna.

   • Tak to Sko bez mechaniky bude hrát hry normálně lokálně… Cloudem myslíte OneDrive? Game Pass je dobrá nabídka a díky Goldu má aspoň Xbox použitelné servery… A PS Plus pro mulťák snad potřeba není?

   • Hru můžeš vlastnit, půjčit, streamovat. Může být v cloudu, lokálně, na fyzickém nosiči. Různě se to kombinuje, nebo se vylučuje.
    Trochu sleduji Xbox (coby poměrně zoufalou aktivitu MS v Windows), PS vs Xbox konzole moc neumím.

   • Xboxu One se jistě nedaří, jak by si v MS přáli, ale X360 byl velmi úspěšný… První část příspěvku nepobírám. Platby za MP jsou u konzolí standardem, u Xboxu ty peníze šli na servery – doba X360/PS3 neskutečný rozdíl, tam měl Xbox servery o 2 levely lepší. Pro PS4 na tom již Sony celkem zamakalo, ale i tak má XBox lepší servery i nyní. I Nintendo se se Switchem k platbám přidalo…

 2. Tak když koupím hru na disku, tak ji po dohrání prodám. Když jí koupím digitálně, tak je mi po dohrání k prdu.
  Takže v tom vidím jen snahu MS odříznout možnost přeprodeje her.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).